Czy film „Planeta Małp” stanie się rzeczywistością? Trwają kontrowersyjne eksperymenty medyczne, a naukowcy opisali jak wszczepili ludzkie DNA do płodu małpy i zmieniło to kształt jej mózgu. Na tym nie koniec, bo wkrótce mają powstać kolejne hybrydy człowieka i zwierząt.
Szokujące eksperymenty medyczne w Japonii. Naukowcy z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka Molekularnej Biologii Komórki i Genetyki oraz z Central Institute for Experimental Animals wprowadzili do płodu małpy marmozety ludzki gen ARHGAP11B. Została w ten sposób zwiększona kora nowa mózgu (neocortex). Odkrycie opisano na łamach „Science”.
Bioinżyniera: hybrydy człowieka i małpy
Kora nowa mózgu stanowi 75% objętości ludzkiego mózgu. Dzięki niej człowiek m.in. rozumie i korzysta ze złożonej mowy. Gdy wprowadzono do płodów małp gen ARHGAP11B, kora mózgu marmozety powiększyła się, a powierzchnia mózgu stała się bardziej pofałdowana. Co więcej, cały mózg „zwiększył swoją objętość i przyjął podobne kształty do ludzkiego”.
Źródła naukowe potwierdzają, że powstały w ten sposób hybrydy człowieka i małpy. Autorzy eksperymentu określają takie istoty jako „transgenicznych naczelnych innych niż ludzie”.
Płody małp, ludzkie DNA i modyfikacje genetyczne
Naukowcy prowadzili obserwacje na płodach, a po 100 dniach ciążę przerwano. Współautor badania Wieland Huttner w komunikacie prasowym oświadczył, że „zezwolenie na przekroczenie fazy płodowej przez eksperyment i pozwolenie na narodziny małpom niosącym ludzkie geny byłoby nieodpowiedzialne i nieetyczne”. Otwarcie przyznał, że spodziewał się, iż ekspresja tego specyficznego dla człowieka genu wpłynie na rozwój kory nowej u marmozety, dlatego ograniczono się jedynie do badań płodów.
Chimery ludzi i zwierząt
Czy grozi nam stworzenie chimery zwierzęcia i człowieka? Przypominamy, że do marca 2019 roku w Japonii obowiązywało prawo, zgodnie z którym zakazane było utrzymywanie przy życiu przez okres dłuższy niż 2 tygodnie zwierzęcych embrionów posiadających ludzkie komórki lub ich przeszczepianie surogatkom. Przestało jednak obowiązywać, a rząd oficjalnie wspiera takich naukowców jak np. Hiromitsu Nakauchi, w tworzeniu zwierzęcych embrionów zawierających ludzkie komórki.
Ludzkie DNA wszczepiane zwierzętom
Nakauchi zapowiedział, że chce hodować ludzkie komórki w embrionach myszy i szczurów, by później wszczepiać je surogatkom właściwych gatunków. Zamierza w ten sposób stworzyć zwierzęta posiadające ludzkie organy, by móc wykorzystać je do przeszczepów. Podobne badania były już prowadzone w USA w 2015 roku. Co więcej, Genetycy z Buffalo University oraz Roswell Park Comprehensive Cancer Center na łamach ”Science Advances” ogłosili, że posługując się nowatorską metodą odmładzania ludzkich komórek macierzystych, stworzyli 14 mysich embrionów. Aż 4% niektórych z nich stanowiły ludzkie komórki.
Początkowo Nakauchi chce hodować hybrydowe zarodki myszy, które będą utrzymywane przy życiu do 14,5 dnia, czyli do momentu, kiedy organy zwierzęcia są w większości uformowane. Następnie Nakauchi rozszerzy swoje badania o szczury, rozwijający hybrydy do 15,5 dnia, a później chce ubiegać się o zgodę rządu na hodowanie embrionów świń do 70 dnia – pisze tech.wp.pl
Źródło zdjęcia:
- Marmozety i wszczepione ludzkie DNA. Powstały hybrydy małpy i człowieka: Wikimedia Commons/Author = Eurico Zimbres FGEL/UERJ