Jak wyznaczyć kierunki świata? Krowy to kompas!

Jak wyznaczyć północ? Krowy to naturalny kompas!

Jak znaleźć północ i wyznaczyć kierunki świata? Jeśli zgubicie się kiedyś w terenie, nie musicie zastanawiać się, czy mech rośnie od północnej strony. Po prostu spójrzcie na krowy. Mają szósty zmysł magnetyczny i są jak naturalny kompas.

Krowy prawdopodobnie rozróżniają kierunki świat tak samo jak żółwie morskie, pszczoły, migrujące motyle, ptaki wędrowne i łososie. Zoologowie Sabine Begall, Hynek Burda i Julia Neef z Uniwersytetu Duisburg-Essen, oglądając krajobrazy zarejestrowane przez satelity Google Earth, odkryli te niezwykłe krowie właściwości. Przeanalizowali kierunek stania ponad 8500 krów na 308 pastwiskach na wszystkich kontynentach, a wyniki swoich badań opublikowali w magazynie PNAS.

Krowa jak kompas

Okazuje się, że 60-70% krów podczas jedzenia czy leżenia układa oś swojego ciała w kierunku północnym lub południowym. Co więcej, zoologowie doszli do wniosku, że pole magnetyczne Ziemi ma wpływ na wybór kierunku przeżuwaczy.

Hipoteza ta została przetestowana w ten sposób, że przeanalizowano również miejsca, w których naturalne wahania pola magnetycznego są szczególnie wyraźne. Wyszło na jaw, że północ magnetyczna tłumaczyła zachowanie krów o wiele lepiej, niż północ geograficzna – pisze Focus.pl.

Szósty zmysł magnetyczny i orientacja w terenie

Dlaczego krowy rozwinęły w toku ewolucji taki „szósty zmysł”? Tego jeszcze naukowcy nie wiedzą, ale zapowiadają badania krów, które mają to wyjaśnić. Tymczasem portal cenyrolnicze.pl dodaje, że przeżuwacze od dawna znane są z tego, że wyczuwają pole magnetyczne. Pasące się bydło lub owce niemal zawsze układają ciała w magnetycznej linii północ-południe. Podobne zachowanie zaobserwowano u dzikich świń i saren europejskich.

Początkowo sądzono, że to zachowanie było sposobem na chronienie się przed zimnym wiatrem. Portal dodaje, że w popularnej opinii krowy miały zawsze kierować się głową w stronę wiatru, natomiast owce odwrotnie – w obu sytuacjach eksponując w stronę wiatru jak najmniejszą powierzchnię ciała i chroniąc się przed nadmierną utratą ciepła. Wiadomo również, że w silnie zagęszczonych stadach ta zasada nie zawsze jest zastosowana u wszystkich osobników.

Krowy i prąd

Okazuje się również, że krowy układają się w linii północ południe częściej, gdy są oddalone od linii wysokiego napięcia. Być może wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne o niskiej częstotliwości skutecznie zaburza ułożenie zwierząt według magnetycznych kierunków ziemskich. Badania wykazały, że krowy pasące się w pobliżu źródeł pola elektromagnetycznego są zdezorientowane i częściej układają się w przypadkowych kierunkach.

Jak ptaki znajdują drogę?

Nie wiadomo nadal, gdzie jest umieszczony u krowy „szósty zmysł magnetyczny”. Dla porównania, ptaki prawdopodobnie mają go w dziobie. Odkryte, że w skórze wyściełającej dziób gołębi domowych znajduje się sporo kryształków magnetytu (tlenków żelaza). Gdy w trakcie badań wykonywane było miejscowe znieczulenie dzioba, gołębie traciły orientację.

Opisywane przykłady zachowań nazywane są ogółem wyrównaniem magnetycznym (magnetic alignment), uważanym za najprostszą możliwą behawioralną odpowiedź wobec pola geomagnetycznego Ziemi. Polega na wykazywaniu preferencji wobec kierunku magnetycznego podczas wykonywania czynności w jednym punkcie – wyjaśnia portal cenyrolnicze.pl

Źródło zdjęcia:

  • Jak wyznaczyć kierunki świata? Krowy to kompas!: Pixabay/Ulrike Leone
Lek na koronawirusa Previous post Rosja już produkuje lek na koronawirusa. „Awifawir ma 90% skuteczności”
Wyciek z elektrowni w Rosji - doszło do skażenie regionu na Syberii Next post Katastrofa w Rosji i wyciek z elektrowni. Ogłoszono stan wyjątkowy [WIDEO]