Psy i badania naukowe - czy rozpoznają twarz właściciela?

Psy nie rozpoznają twarzy właścicieli? Zaskakujące wyniki badań

Psy cieszą się na wasz widok, gdy wracacie do domu? Nic z tych rzeczy! Pies doskonale zna zapach swojego właściciela, ale…nie rozpoznaje jego twarzy. Badania za pomocą rezonansu magnetycznego ujawniły zaskakujące informacje i ciekawostki o psach.

Badania psów i zaskakujące wnioski. Naukowcy z Węgier i Meksyku, pracujący wspólnie na Uniwersytecie Loránda Eötvösa w Budapeszcie ogłosili na łamach „Frontiers”, że psy nie rozpoznają twarzy swoich właścicieli. Jednocześnie reagują podekscytowaniem na widok innych psów. Naukowcy przebadali w sumie aktywność mózgów 30 ludzi i 20 czworonogów za pomocą rezonansu magnetycznego. Sprawdzali aktywność poszczególnych obszarów mózgu psa, jednocześnie oglądając filmy przedstawiające pysk psa, tył głowy psa, ludzką twarz i tył ludzkiej głowy.

Badanie mózgu psa

Okazało się, że żadna część mózgu psa nie reagowała intensywniej na widok twarzy właściciela. Odkryto przy okazji, że zarówno ludzie, jak i psy, reagowali na filmy w zależności od tego, czy pokazywały one przedstawiciela ich własnego gatunku. Okazało się, że w mózg psa nie ma obszaru odpowiedzialnego za odkodowanie widzianego obrazu. Zwierzę nie może rozpoznać czy widzi twarz swojego właściciela, czy tył jego głowy.

Badania wykazały, że psy nie uaktywniają się na widok twarzy człowieka, ale na drodze ewolucji nauczyły się reagować na ludzkie oblicze, „aby mogły polegać na swoich opiekunach”. Pies bardziej bazuje na węchu i rozpoznawaniu głosu. Marianna Boros z Eötvös University in Hungary wyjaśnia natomiast, że psy „bardziej zwracają uwagę na to kto coś mówi, niż na to co jest mówione”.

Dóra Szabó z Eötvös University podkreśla jednak, że psy potrafią odczytywać pewne informacje z twarzy swoich właścicieli, choć są to zupełnie inne mechanizmy, niż u ludzi. Dla porównania, człowiek rozpoznaje twarze głównie na podstawie nosa, ust i oczu.

Wcześniej nasza grupa badawcza wykazała już podobną zgodność między mózgiem psa a mózgiem człowieka w zakresie przetwarzania głosu. Widzimy teraz, że wrażliwość gatunkowa jest ważną zasadą organizującą aktywność mózgu ssaków w przetwarzaniu bodźców społecznych, zarówno w modalności słuchowej, jak i wizualnej  – ogłosił kierujący badaniami Attila Andics. (Focus.pl)

Jak podaje Focus.pl, badacze potwierdzili, że u psa i człowieka pewne obszary mózgów wykazują podobne wzorce aktywności. Podobieństwa są silniejsze w dopasowaniu funkcjonalnym, czyli w przypadku porównania aktywności mózgu psa oglądającego pysk psa, z aktywnością mózgu człowieka oglądającego twarz człowieka, niż w przypadku dopasowania fizycznego.

Badania naukowe psów

Jak podaje Today.com, wszystkie psy, które wzięły udział w badaniu, przeszły specjalne szkolenie, by nie ruszać się i nie rozpraszać w trakcie rezonansu magnetycznego. Badanie było „dobrowolne”, a zwierzęta nie były unieruchamiane. Naukowcy podkreślają, że wyniki badań pomogą w przyszłości w leczeniu takich chorób jak np. demencja.

Według naukowców przeprowadzone przez nich badanie jest „pierwszym bezpośrednio porównawczym, nieinwazyjnym badaniem neuroobrazowania wzrokowego gatunków innych niż naczelne”- pisze Focus.pl

Źródło zdjęcia:

Żubry w Polsce - telazjoza wymusza na władzach odstrzał zwierząt Previous post Kolejne żubry w Polsce chore. Jest zgoda na odstrzał
Huragan Delta - kataklizm w Meksyku i USA Next post Huragan Delta w Meksyku. Najsilniejszy w tym sezonie! [WIDEO]