Nadleśnictwo Włoszakowice w Wielkopolsce i niezwykłe wydarzenie. Leśnicy donoszą, że w tym regionie pierwszy raz od 100 lat zaobserwowano parę rybołówów. To nie koniec niespodzianek, bo starają się o młode. Czy te bardzo rzadkie ptaki powrócą do wspomnianego nadleśnictwa?
Lasy Państwowe przekazały bardzo dobrą wiadomość. Para rybołowów po raz pierwszy od stulecia została zaobserwowana przez leśników w poznańskim Nadleśnictwie Włoszakowice. Mają nadzieję, że gniazdo wkrótce stanie się domem dla młodych ptaków. Rybołów szykuje wielki powrót?
Zakochane ptaszki chcą spokoju!
Czy para doczeka się potomstwa? Potrzebuje do tego przede wszystkim spokoju, a włoszakowiccy leśnicy mają plan jak go zapewnić. Wokół gniazda utworzono strefę okresowej i całorocznej ochrony.
Oznacza to, że w sezonie lęgowym (od 1 marca do 31 sierpnia) nie wolno przebywać w granicy 500 m od gniazda oraz 200 m, po odlocie ptaków na zimowiska – informują Lasy Państwowe.
Sztuczne gniazda dla ptaków
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu stara się, by rybołowy wróciły na ten obszar. W Nadleśnictwie Sieraków zamontowano na modrzewiu sztuczne gniazdo na wysokości 45 metrów. Leśnicy przypuszczają, że to najwyższej usytuowane ptasie gniazdo w Polsce.
Zbudowano je w ramach programu „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”. Szacuje się, że ponad połowa par tego gatunku w Polsce przystępuje do lęgów w sztucznych gniazdach.
Gniazda, polowanie i pożywienie
Gniazdo nie zostało umieszczone na takiej wysokości przypadkiem. Lasy Państwowe informują, że Pandion haliaetus gnieździ się tylko na najwyższych drzewach, które górują nad otoczeniem. Wybiera również słupy wysokiego napięcia. Osiedla się „w odległości maksymalnie kilku kilometrów od niegłębokich i przejrzystych zbiorników wodnych”. Znany jest z tego, że widowiskowo poluje na ryby, stanowiące jego główne źródło pożywienia.
Nielegalny odstrzał ptaków w Polsce
Jak podaje portal ptaki.info, rybołowy to ptaki „skrajnie nieliczne”, które w Polskiej czerwonej księdze zwierząt widnieją jako narażone na wyginięcie. Grozi im utrata siedlisk z powodu turystyki wodnej i wyrębu starych drzew w pobliżu wód. Problemem jest także nielegalny odstrzał prowadzony na stawach hodowlanych.
Rybołów jest gatunkiem migrującym. Zimuje w Afryce, a do Polski przylatuje pod koniec marca. W drugiej połowie kwietnia samica składa od dwóch do trzech jaj, z których po ok. 40 dniach wykluwają się pisklęta. W Polsce ponad 50 proc. par rybołowa przystępuje do lęgów w sztucznych gniazdach – czytamy na lasy.gov.pl.
Źródło zdjęcia:
- Rybołów w Polsce – rzadkie ptaki powracają: lasy.gov.pl/Arch. Nadleśnictwa Włoszakowice