Smutne piosenki to powód do radości? Jak wynika z najnowszych badań, smutna muzyka ma działanie terapeutyczne. Przeanalizowano jak dokładnie wpływa na psychikę i dlaczego wybieramy melancholijne kompozycje.
Gdy jest nam źle, najczęściej sięgamy nie po radosną muzykę, lecz właśnie po smutne piosenki. Nie robimy jednak tego, by się nad sobą użalać i dołować. To intuicyjna muzykoterapia. Niemieccy eksperci przebadali zachowania grupy 700 osób i z badań wynikło, że słuchanie smutnej muzyki wiąże się z ważnymi nagrodami. Rozwija wyobraźnię, reguluje emocje, rozwija empatię. Budzi też wspomnienia i daje nam wrażenie, że możemy poradzić sobie z każdą przeciwnością losu. W Journal of Consumer Research czytamy, że “muzyka stanowi substytut utraconej osoby“. Porównano muzykę do “empatycznego przyjaciela, który rozumie, przez co przechodzi człowiek, który właśnie utracił kogoś bliskiego”.
Smutne piosenki – dlaczego słuchamy ich, gdy mamy problemy?
Instytut Psychologii Zdrowia przybliża wyniki japońskich badań, których wynik opublikowano wolnodostępnym piśmie „Frontiers in Psychology”. Również wykazano, że smutne piosenki wzbudzają pozytywne emocje. Badani wysłuchali dwóch utworów smutnych i jednego utworu wesołego. Smutnymi utworami było „Rozstanie” f-moll Glinki oraz etiuda g-moll „Sur Mer” Blumenfelda. Utworem wesołym było „Allegro de concierto” G-dur Granadosa. Aby kontrolować „wesoły” wpływ gamy durowej, zagrano również utwory gamy molowej w gamie durowej i odwrotnie.
„Muzyka, która jest uznawana za smutną, w rzeczywistości wywołuje u nas emocje romantyczne, a także smutne emocje. Ludzie, niezależnie od swojego wykształcenia muzycznego, doświadczają tej ambiwalencji, gdy słuchają smutnej muzyki – czytamy na psychologia.edu.pl.
Psycholog Paulina Koszut wskazała 6 korzyści dla zdrowa psychicznego, które daje słuchanie smutnej muzyki:
- uwalnia dopaminę
- pomaga zrozumieć uczucia
- sprawia, że czujemy się mniej osamotnieni
- daje ujście trudnym emocjom
- przynosi ulgę i skłania do refleksji nad doświadczeniami
Przyjemny smutek
Wykazano, że „smutek doświadczany przez sztukę wydaje się przyjemny”. Dzieje się tak, ponieważ nie zagraża naszemu bezpieczeństwu tak jak prawdziwe emocje w życiu codziennym.
Na łamach „Psychology of music” opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów z Uniwersytetu Kent i Uniwersytetu Limerick. Wykazano, że smutna muzyka powoduje silne doznania estetyczne. Pozwalała zdystansować się od negatywnych emocji. Badania wykazały także, że muzyka pomaga w obniżeniu poziomu kortyzolu, czyli hormonu powstającego w organizmie na skutek stresu.
Smutek może sprawiać przyjemność o ile doświadczamy go za pomocą filtra, jakim jest sztuka. Smutek spowodowany słuchaniem muzyki nie stanowi dla nas zagrożenia. Mamy świadomość, że emocje towarzyszące słuchaniu muzyki nie zaburzają naszego poczucia bezpieczeństwa. Smutne dźwięki mogą być dobrym lekarstwem dla osób emocjonalnie niestabilnych – wyjaśnia zdrowie.radiozet.pl.
Dlaczego smutna muzyka jest tak popularna?
Smutna muzyka staje się coraz popularniejsza. Brytyjscy antropolodzy Alberto Acerbi i Charlotte Brand wykazali, że z dekady na dekadę jest w piosenkach coraz więcej negatywnego przekazu. W badaniu wykorzystano metodę związaną ze sztuczną inteligencją. Określana jest jako „analiza sentymentu”.
Zwrócono uwagę, że w ciągu ostatnich 50 lat stosowanie słowa “miłość”. spadło o połowę. Z kolei “nienawiść” do 1990 r. nie pojawiała się w ogóle w muzyce popularnej. Zdaniem psychologów i muzykologów, muzyka w latach 90. dostosowała się do potrzeb młodych ludzi, którzy smutek uznają za prawdziwszy. Co więcej, “eksperci wzięli pod lupę cechy akustyczne utworów, takie jak tempo czy tonację i uznali, że z biegiem lat piosenki zwolniły tempo i wykorzystując skale molowe, zaczęły brzmieć smutno”.
Jakub Matyja z Uniwersytetu SWPS uspokaja jednak, że „muzyka jest odbiciem coraz smutniejszej rzeczywistości, tylko że lepiej odpowiada na problemy zwykłego człowieka”.
Źrodło: Psychiatra.pl, Polskie Radio, Journal of Consumer Research, Frontiers in Psychology
Dlaczego smutna muzyka daje radość? [WIDEO]
Celine Dion chora. Czym jest “zespół sztywnego człowieka”?
Szczury muzykalne jak ludzie? Puszczano im Queen i Lady Gagę
Chipsy niszczą zdrowie psychiczne! Nowe badania
Jaka muzyka łagodzi zajadanie stresu? Wyniki badań
Polski raper chce udowodnić, że Ziemia jest płaska. “Grawitacja nie istnieje”
Nirvana pozwana przez dziecko z okładki “Nevermind”. Finał sprawy
Problemy po COVID-19 i lockdownie. „Pandemia nasiliła zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży”
Wspomnienia można wszczepiać i usuwać? Eksperyment i modyfikacje pamięci
Źródło zdjęcia:
- Celine Dion chora na zespół sztywnego człowieka: YouTube/Celine Dion - screen
- Lady Gaga czy Queen? Sprowadzono jaką muzykę lubią szczury: Pexels/Himanshu Sharma
- Chipsy to wyjątkowo niezdrowa przekąska ze względu na skład. Mają też zły wpływ na zdrowie psychiczne: Thomas from Pixabay
- Muzyka łagodzi obyczaje… a także głód i stres? Ustalono, które zespoły i wokaliści najlepiej redukują zajadanie stresu.: Image by Jörn from Pixabay
- Ziemia jest płaska? Polski raper AK-47 zamierza udowodnić teorie spiskowe płaskoziemców: Vicki Nunn from Pixabay
- Dziecko z okładki Nevermind pozwało zespół Nirvana. Finał sprawy, jest wyrok sądu: Wikimedia Commons/Gedden Records/
- Pandemia covid-19 i lockdown powodują masowe zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży: KLEITON Santos from Pixabay
- Smutne piosenki dają radość? Naukowcy zbadali dlaczego słuchamy smutnej muzyki: Gerd Altmann from Pixabay