Edycja genów w Chinach nadal jest praktykowana, przeprowadzono kolejny kontrowersyjny eksperyment. Powstała ŚWINIA 3.0! Chociaż takie działania budzą wątpliwości etyczne, naukowcy uważają, że takie eksperymenty pozwolą w przyszłości pozyskiwać narządu do przeszczepu od świń.
Szokujący eksperyment w Chinach. Na łamach „Nature Biomedical” można przeczytać, że międzynarodowy zespół naukowców z Qihan Biotech, w skład którego weszli Chińczycy i Amerykanie, stworzył zwierzę określane jako „świnia 3.0”. Należy więc szykować na przełom w transplantologii czy po postu niebezpieczne eksperymenty medyczne?
Przeszczep narządów od świni i edycja genów
Autorzy artykułu podkreślają, że zmodyfikowane genetycznie świnie mają narządy wewnętrzne bardziej kompatybilne z ludzkim układem odpornościowym. Są także wolne od endogennego retrowirusa świń (PERV), którego obecność hamowała rozwój transplantologii. Do tej pory istniało ryzyko, że przeszczep organów od świni może oznaczać przeniesienie wspomnianego wirusa na człowieka.
Świnia 3.0 wyhodowana przez naukowców ma system immunologiczny i krzepliwość krwi zgodne z organizmem człowieka. Chociaż świnie zostały poważnie zmodyfikowane, naukowcy zapewniają, że nadal mają fizjologię i płodność jak zwykłe zwierzęta.


Przeszczep narządów i ksenotransplantacja
Jak twierdzi profesor Chris Moran z University of Sydney’s Faculty of Veterinary Science, DNA świni jest w 98% identyczne z ludzkim. „Global Times” przypomina, że właśnie dlatego badania nad świniami zmodyfikowanymi genetycznie trwają od lat mimo protestów, a pierwsza pozbawiona endogennego retrowirusa została wyhodowana już w 2017 roku. W 2018 roku powstała świnia 2.0, której układ immunologiczny był kompatybilny z ludzkim. Naukowcy zapowiadają, że dzięki takim eksperymentom przeszczepianie narządów lub tkanek od osobników należących do innego gatunku (ksenotransplantacja) będzie wkrótce możliwe i uratuje miliony pacjentów.
Edycja genów u zwierząt
Technologia edycji genów u zwierząt jest krytykowana nie tylko przez ekologów i obrońców zwierząt, ale również naukowców. Prof. Eckhard Wolf z Centrum Genetycznego Uniwersytetu im. Ludwiga Maximiliana w Monachium wskazuje na kluczowe różnice w rozwoju płodowym świni i człowieka. Nie jest pewien, czy różny rozwój płodów świni i człowieka w ogóle pozwala na rozwój kompletnych ludzkich tkanek lub organów. Zwraca uwagę na łamach Deutsche Welle, że przeszczepianie organów świni ludziom może być niebezpieczne, gdyż pozostałe ewentualnie resztki tkanki świni wywołałyby w organizmie człowieka reakcję odrzutu.
Małpy z ludzkim DNA
To nie pierwsze genetyczne modyfikowanie zwierząt, które budzi tak ogromne kontrowersje. W 2020 roku badacze z Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics (MPI-CBG) w Dreźnie, wraz z kolegami z Central Institute for Experimental Animals (CIEA) w Kawasaki i Keio Uniwersytetu w Tokio, ogłosili, że wyhodowali małpy z większymi mózgami. Wszczepili ludzkie geny płodom marmozet i spowodowali u tych zwierząt powiększenie kory mózgowej.
Martwe foki w Rosji. „Śmierć 1700 zwierząt”
Populacja zwierząt spadła o 69%. Living Planet Report i zagrożone gatunki
Sklonowany wilk w Chinach. „Sukces, ale będzie samotny” [WIDEO]
Dziwne zwierzę w Polsce – hybryda? Już chcą je zabić [WIDEO]
KOTY – zaskakujące 23 CIEKAWOSTKI i informacje
Choroba kociego pazura – czy jest groźna dla człowieka i jakie są objawy?
Zabili 1400 delfinów w ramach tradycji Grindadrap. „Największa masakra w historii” [WIDEO +18]
Wrocławskie zoo: nowa żyrafa siatkowana. Inuki już spaceruje z mamą po wybiegu [WIDEO]
Źródło zdjęcia:
- Naukowcy modyfikują DNA świń, by uzyskać od nich organy do przeszczepu – czy wiedzą, gdzie jest etyczna granica?: Peggy Choucair from Pixabay
- Foki w Rosji – znowu masowa śmierć zwierząt: PExels/karsten madsen
- Raport Living Planet Report – populacja zwierząt spada, zagrożone gatunki znikają: butti_s from Pixabay
- Pierwszy sklonowany wilk w Chinach. Będzie jak owca Dolly?: mohamed Hassan from Pixabay
- Hybryda psa i wilka? Fotopułapka zarejestrowała dziwne zwierzę w Polsce: Pixabay/Rain Carnation, Twitter
- Koty – zaskakujące ciekawostki i informacje: Pexels from Pixabay
- Jakie są objawy choroby kociego pazura i czy jest niebezpieczna dla ludzi?: Konyvesotto from Pixabay
- Masowe zabijanie delfinów na Wyspach Owczych. Rzeź zgodnie z prawem i tradycją: Rudi Nockewel from Pixabay
- Świnia 3.0 i edycja genów zwierząt – przełom w transplantologii?: Jai79 from Pixabay