Świnia 3.0 i edycja genów zwierząt - przełom w transplantologii?

Powstała ŚWINIA 3.0. Edycja genów to przyszłość transplantologii?

Edycja genów w Chinach nadal jest praktykowana, przeprowadzono kolejny kontrowersyjny eksperyment. Powstała ŚWINIA 3.0! Chociaż takie działania budzą wątpliwości etyczne, naukowcy uważają, że takie eksperymenty pozwolą w przyszłości pozyskiwać narządu do przeszczepu od świń.

Szokujący eksperyment w Chinach. Na łamach „Nature  Biomedical” można przeczytać, że międzynarodowy zespół naukowców z Qihan Biotech, w skład którego weszli Chińczycy i Amerykanie, stworzył zwierzę określane jako „świnia 3.0”. Należy więc szykować na przełom w transplantologii czy po postu niebezpieczne eksperymenty medyczne?

Przeszczep narządów od świni i edycja genów

Autorzy artykułu podkreślają, że zmodyfikowane genetycznie świnie mają narządy wewnętrzne bardziej kompatybilne z ludzkim układem odpornościowym. Są także wolne od endogennego retrowirusa świń (PERV), którego obecność hamowała rozwój transplantologii. Do tej pory istniało ryzyko, że przeszczep organów od świni może oznaczać przeniesienie wspomnianego wirusa na człowieka.

Świnia 3.0 wyhodowana przez naukowców ma system immunologiczny i krzepliwość krwi zgodne z organizmem człowieka. Chociaż świnie zostały poważnie zmodyfikowane, naukowcy zapewniają, że nadal mają fizjologię i płodność jak zwykłe zwierzęta.

Edycja genów zwierząt - czy wkrótce będzie możliwy przeszczep narządów od zwierząt?
Naukowcy modyfikują DNA świń, by uzyskać od nich organy do przeszczepu – czy wiedza, gdzie jest etyczna granica?

Przeszczep narządów i ksenotransplantacja

Jak twierdzi profesor Chris Moran z University of Sydney’s Faculty of Veterinary Science, DNA świni jest w 98% identyczne z ludzkim. „Global Times” przypomina, że właśnie dlatego badania nad świniami zmodyfikowanymi genetycznie trwają od lat mimo protestów, a pierwsza pozbawiona endogennego retrowirusa została wyhodowana już w 2017 roku. W 2018 roku powstała świnia 2.0, której układ immunologiczny był kompatybilny z ludzkim. Naukowcy zapowiadają, że dzięki takim eksperymentom przeszczepianie narządów lub tkanek od osobników należących do innego gatunku (ksenotransplantacja) będzie wkrótce możliwe i uratuje miliony pacjentów.

Edycja genów u zwierząt

Technologia edycji genów u zwierząt jest krytykowana nie tylko przez ekologów i obrońców zwierząt, ale również naukowców. Prof. Eckhard Wolf z Centrum Genetycznego Uniwersytetu im. Ludwiga Maximiliana w Monachium wskazuje na kluczowe różnice w rozwoju płodowym świni i człowieka. Nie jest pewien, czy różny rozwój płodów świni i człowieka w ogóle pozwala na rozwój kompletnych ludzkich tkanek lub organów. Zwraca uwagę na łamach Deutsche Welle, że przeszczepianie organów świni ludziom może być niebezpieczne, gdyż pozostałe ewentualnie resztki tkanki świni wywołałyby w organizmie człowieka reakcję odrzutu.

Małpy z ludzkim DNA

To nie pierwsze genetyczne modyfikowanie zwierząt, które budzi tak ogromne kontrowersje. W 2020 roku badacze z Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics (MPI-CBG) w Dreźnie, wraz z kolegami z Central Institute for Experimental Animals (CIEA) w Kawasaki i Keio Uniwersytetu w Tokio, ogłosili, że wyhodowali małpy z większymi mózgami. Wszczepili ludzkie geny płodom marmozet i spowodowali u tych zwierząt powiększenie kory mózgowej.

Źródło zdjęcia:

Asteroida Bennu - NASA i lądowanie na asteroidzie Previous post Asteroida Bennu. Niezwykła misja NASA i lądowanie na asteroidzie [WIDEO]
Nowa planeta WASP -189b - kosmiczne odkrycie ESA Next post Nowa planeta WASP-189b odkryta. Jest gorąca jak gwiazda – istne piekło!