Kiedy wybuchnie wulkan Yellowstone - nowe informacje

Naukowcy: „wulkan Yellowstone SŁABNIE”. Niezwykłe odkrycie!

Kiedy wybuchnie wulkan Yellowstone? W jego kalderze aż się gotuje grozi nam erupcja, której skutki odczujemy nawet w Polsce. Tymczasem naukowcy ogłosili, że odkryto 2 nieznane dotąd starożytne erupcje. To ważna informacja, pozwalająca sporządzić prognozy, kiedy może dojść do wybuchu wulkanu.

Wulkan Yellowstone odsłania przed nami swoje kolejne tajemnice. Zespół brytyjskich i amerykańskich naukowców odkrył dwie nowe starożytne erupcje. Wulkanolog i kierownik badań Thomas Knott twierdzi, że doszło do nich około 9 i 8,7 miliona lat temu. Oba wybuchy Yellowstone są związane z działającymi do dziś  błotami, gejzerami i fumarolami. Wyniki badań przedstawiono na łamach „Geology”.

Jak ustalili naukowcy z University of Leicester, British Geological Survey oraz University of California-Santa Cruz, młodsza erupcja superwulkanu Yellowstone (erupcja Ma Grey’s Landing ) dotknęła obszar wielkości dzisiejszego New Jersey. Miała w Indeksie Eksplozywności Wulkanicznej (VEI) 8,6 punktu, więc jest jedną z pięciu erupcji wszechczasów. Na powierzchnię wypłynęło wówczas ponad 1700 km3 magmy, która pokryła obszar co najmniej 12 000 km2.

Jeszcze potężniejsza była druga erupcja Ma Grey’s Landing. Jej siłę oceniono na VEI 8,8. Podczas niej wydostało się co najmniej 2800 km3 magmy, która rozlała się na obszarze o powierzchni co najmniej 23 000 km2. Była to najpotężniejsza znana nam erupcja superwulkanu Yellowstone – pisze kopalniawiedzy.pl

Knott opisuje te wybuchy jako „super erupcje”. Ocenia, że w ich trakcie doszło do wyrzucenia z prędkością ponaddźwiękową gorącego gazu i pyłu o temperaturze powyżej 900 stopni Celsjusza. Zdaniem Knotta, obszar większy niż stan New Jersey „pokryło czarne szkło”. Dla porównania, słynna wybuch Krakatau miała „tylko” VEI=6.

Wybuch wulkanu Yellowstone

Ostatnia erupcja Yellowstone miała miejsce 630 tys. lat temu i objęła teren wielkości stanów Idaho i Utah. Pył wulkaniczny opadał jednak wraz z deszczem na obszarze całych obecnych Stanów Zjednoczonych. Kiedy znowu nastąpi wybuch wulkanu Yellowstone? Naukowcy prognozują, że do erupcji dojdzie za 900 tys. lat. Wielu ekspertów ostrzega jednak, że wybuch może nastąpić znacznie wcześniej, niż zakładają prognozy.

Również Knott zwraca uwagę, że jego badania są dalekie od dokładności i zaleca, by monitorować aktywność wulkanu Yellowstone. Superwulkan jest niespokojny, a na początku czerwca 2020 roku w ciągu doby w Parku Narodowym odnotowano aż 11 trzęsień ziemi. W maju zarejestrowano aż 34 wstrząsy sejsmiczne w okolicy kaldery wulkanu.

Z najnowszych badań i odkrycia wspomnianych erupcji wynika, że wulkan Yellowstone trzykrotnie zmniejszył swoją zdolność do wywoływania erupcji. Pojawiła się teoria, że największe erupcje wulkan ma już za sobą i jego moc słabnie. Niestety, pomimo tego wciąż jest potwornie niebezpieczny, a jego wybuch wywołałby zimę wulkaniczną na całym świecie i doprowadziłby do zagłady większości życia na Ziemi, m.in. z powodu klęski głodu.

Wybuch wulkanu Yellowstone natychmiast zabiłby ok. 90 tys. ludzi. Obszar w zasięgu 1600 kilometrów od erupcji pokryłaby 3-metrowa warstwa popiołu – pisze Sputnik News.

Jak wyglądałby wybuch wulkanu Yellowstone?

Superwulkan Yellowstone – czy grozi nam erupcja?

Źródło zdjęcia:

Wyciek z elektrowni w Rosji -rośnie skażenie rzek i gleby Previous post Wyciek z elektrowni w Rosji pokonał zapory. Potworne skażenie rzek i gleby! [WIDEO]
Jak określić wiek biologiczny? Nowa metoda i badanie oka Next post Jak określić wiek biologiczny? Nowa metoda i badanie oka