Gdy światu zagraża wulkan Yellowstone, zapominamy, że groźne mogą być też wulkany w Europie. Geolodzy przypominają, że jezioro kalderowe Lacheer See skrywa pod powierzchnią potencjalne zagrożenie dla Starego Kontynentu. Czy nastąpi wybuch wulkanu w Niemczech?
Europejski wulkan pod jeziorem Lacheer See jest niespokojny. Geolodzy na łamach „Geophysical Journal International” donoszą, że rośnie aktywność wulkaniczna pod Europą w rejonie gór Eifel (Reńskie Góry Łupkowe). Jak wynika z najnowszych badań, skorupa ziemska w tamtym regionie jest znacznie cieńsza. Ma to dowodzić, że pod spodem znajduje się gorąca strefa. Wspomniana aktywność wulkaniczna została wykryta już rok temu, a w regionie odczuwalne są coraz częstsze wstrząsy sejsmiczne.
Laacher See i groźny wulkan w Europie
Laacher See to jezioro w górach Eifel w Nadrenii-Palatynacie. Po ostatniej erupcji stożek wulkanu zapadł się, pozostawiając pierścień kaldery, który z czasem wypełnił się wodą. Laacher See jest największym kraterem w Europie Środkowej – pisze Radio ZET.
Teren gór Eifel znany jest z wulkanów. Znajduje się tam wiele jezior, śladów po płynącej lawie i kraterów, które powstały po wybuchach. Jak twierdzi Corné Kreemer z University of Nevada, o rosnącej aktywności wulkanicznej w regionie świadczy fakt, że część Niemiec, Belgii, Francji i Holandii unosi się do góry. Centrum tego zjawiska znajduje się w regionie gór Eifel. Wiąże się to z przemieszczaniem ciepła w kierunku powierzchni ziemi. Oszacowano, że region unosi się z prędkością 0,4 cala w ciągu roku, a proces mógł zacząć się 800 tys. lat temu. Wiadomo już, że ostatnio znacznie przyspieszył.
Wybuch wulkanu w Europie
Czu Laacher See wybuchnie i jest to europejskie Yellowstone? Ostatnia erupcja nastąpiła ponad 10 tys. lat p.n.e. i przykryła okolicę 7-metrową warstwą pyłu i pumeksu. Przy okazji zmieniła klimat w Europie na chłodniejszy. Źródła szacują, że gdyby wulkan Lacheer See wybuchł dzisiaj, na powierzchnię ziemi wypłynęłoby ponad 7 km sześciennych lawy i kilkadziesiąt km sześciennych popiołów.
Wulkanolog Magda Chmura w rozmowie „Wirtualną Polską” uspokaja, że nie ma zagrożenia erupcją Laacher See. Przyznaje jednak, że gdy zmodernizowano sejsmografy w regionie Eifel, wykryto serię wstrząsów pod Lacheer See na głębokości od 10 do 40 km. Podejrzewa, że wstrząsy mają związek z ruchami magmy lub powstawaniem pęknięć w skałach.
Chociaż Lacheer See znajduje się raptem 650 km od granicy z Polską, to jak twierdzi Chmura, nie stanowi zagrożenia dla Polski. Przewiduje, że w przypadku silnej erupcji, na terenie naszego kraju nastąpiłby jedynie delikatny opad popiołu i spadłyby nieznaczne kwaśne deszcze.
Źródło zdjęcia:
- lawa zdjęcie: YES 😊 I Love Coffee ☕💋💕 from Pixabay