Zimowa hibernacja u ludzi? Odkrycie w skamielinach naszych przodków

Zimowa hibernacja możliwa u ludzi? Nowe odkrycie w skamielinach naszych przodków

Nie lubicie zimy i najchętniej przespalibyście tę porę roku do wiosny jak niedźwiedzie? Okazuje się, że w pewnym momencie ewolucji człowieka możliwa była u niego zimowa hibernacja.

Paleoantropolodzy Antonis Bartsiokas i Juan-Luis Arsuaga ogłosili, że ludzie prawdopodobnie posiadali kiedyś zdolność zimowej hibernacji. W hiszpańskiej jaskini Sima de los Huesos (Przepaść Kości) w głębokim szybie odkryto szczątki tysięcy hominidów, które są datowane na ok. 430 000 lat temu, a więc na długo przed tym, zanim gatunek Homo sapiens przemierzył Ziemię, Naukowcy twierdzą, że w skamielinach znaleźli dowód na to, iż wśród praludzi możliwa była zimowa hibernacja.

Zimowa hibernacja u ludzi? Homininy mogły przesypiać chłodniejsze miesiące

Jak podaje Focus.pl, w tkankach szczątków (prawdopodobnie nastolatków) wykryto coroczną przerwę w dojrzewaniu oraz poważny niedobór witaminy D, co wskazuje na brak ekspozycji na światło słoneczne. Naukowcy twierdzą, że hipoteza hibernacji jest zgodna z dowodami genetycznymi i faktem, że homininy z Sima de los Huesos żyły w okresie lodowcowym.

Zdaniem naukowców, homininy przesypiały chłodniejsze miesiące „ponieważ ich kości wykazują blizny po miesiącach snu bez wystarczającej ilości zapasów tłuszczu, brak witaminy D, a u nastolatków – dziwny sezonowy wzrost”. Badacze podkreślają, że wciąż są to badania wstępne i wciąż szukają dowodów na to, że człowiek mógł przejść w analogiczny do hibernacji stan hipometaboliczny. Chcą wyjaśnić również, dlaczego ewentualnie straciliśmy tę zdolność w procesie ewolucji.

Negatywne skutki zimowej hibernacji

Focus.pl przypomina, że zimowa hibernacja może być bardzo szkodliwa dla zdrowia. Antonis Bartsiokas i Juan-Luis Arsuaga zwracają uwagę, że hibernujące istoty mogą mieć takie problemy zdrowotne jak np. krzywica kości, nadczynność przytarczyc, włóknisto-torbielowate zapalenie kości oraz osteodystrofia nerkowa. Dochodzi do nich, gdy hibernujący organizm, który żywi się sam sobą, nie zgromadzi na zimę wystarczających zapasów tłuszczu. Taki los mógł spotkać niektórych homininów z Sima de los Huesos.

Osteodystrofia nerkowa, inaczej zwana krzywicą nerkową to stan obejmujący zmiany kostne u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek. Przyczyną pojawienia się tych zmian są zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, co prowadzi do nieprawidłowości w tworzeniu, resorpcji oraz mineralizacji kości – czytamy na stronie National Geographic.

Źródło zdjęcia:

  • Koty – zaskakujące ciekawostki i informacje: Pexels from Pixabay
  • Kleszcz na skórze i ugryzienie: Facebook/Centrum Medyczne Luxmed
  • Gdzie się podziały komary w tym roku?: Pixabay/272447
  • Zimowa hibernacja u ludzi? Odkrycie w skamielinach naszych przodków: Mohamed Noor z Pixabay