Alerty pogodowe IMGW: burze, nawałnice i podtopienia. Uwaga, w nocy zjawiska zagrażające życiu!

Prognoza pogody i ostrzeżenia meteorologiczne IMGW. Upały nie miną, ale należy szykować się również na intensywne burze z gradem i niszczycielskie nawałnice. Wydano alerty pogodowe dla większości Polski, w tym w wielu regionach obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia.

Prognoza pogody i groźne warunki atmosferyczne. Od kilku dni w Polsce panuje wysoka temperatura, doskwierają nam upały i w najbliższym czasie się to nie zmieni. IMGW utrzymuje alert o upale dla całej Polski, a województwie lubuskim obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia. Należy spodziewać się, że termometry pokażą grubo ponad 33 stopnie Celsjusza.

Alerty pogodowe IMGW. Gdzie jest burza?

Prawdziwym problemem okażą się jednak groźne nawałnice i burze z gradem. Jedna właśnie przeszła nad Zieloną Górą. Alerty pogodowe pierwszego stopnia przed burzami obwiązują w powiecie lubańskim, słupskim, bytowskim, kartuskim, wejherowski, tucholskim, człuchowskim, chojnickim,  złotowskim, sępoleńskim,  bydgoskim, nakielskim, chodzieskim, żnińskim, inowrocławskim, pilskim, wągrowieckim, obornickim, mogileńskim, poznańskim, gnieźnieńskim, słupeckim, średzkim, jarocińskim,  śremskim, wrzesińskim, ostrowskim, pleszewskim, krotoszyńskim, ostrzeszowskim,  kępińskim, ostrowskim, kluczborskim, kępińskim, oleskim, strzeleckim,  kędzierzyńsko-kozielskim, tatrzańskim, częstochowskim, kłobuckim, aleksandrowskim, radziejowskim, włocławskim, świeckim i starogardzkim. Burze mogą występować przez całą noc w zachodniej części Polski, a prędkość wiatru w porywach może wynosić nawet  90 kilometrów na godzinę.

Burze, które będą się tworzyły będą groźne, będzie im towarzyszył intensywny opad deszczu do 40 mm, a punktowo nawet 50 mm. To ponad miesięczna norma opadu dla zachodnich województw – ostrzega rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski.

Ostrzeżenia i alerty meteorologiczne IMGW - groźne burze i upałyŹródło zdjęcia: IMGW/meteo.imgw.pl
Ostrzeżenia i alerty meteorologiczne IMGW – groźne burze i upały

Burza w Jeleniej Górze

Potworna burza z gradem przeszła już przez Jelenią Górę w województwie dolnośląskim. Na udostępnionych nagraniach wideo widać ulice zalane wodą. W Zielonej Górze konieczne były liczne interwencje straży pożarnej, m. in. z powodu przewróconych drzew i połamanych konarów. Nie obyło się także bez  pompowań wody. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Alerty hydrologiczne IMGW

W rzekach w pasie od woj. zachodniopomorskiego aż po woj. śląskie obowiązuje alert hydrologiczny drugiego stopnia. Możliwe są lokalne podtopienia.

Alert dotyczy woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz śląskiego. Jak wyjaśnia Instytut, na obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia – ostrzega pogoda.interia.pl.

Pogoda w Europie. Gwałtowne burze i tornada

Gwałtowne burze występują aktualnie w wielu krajach europejskich. Przeszły już przez państwa takie jak Niemcy, Belgia i Holandia. W Beauraing w południowej Belgii, w niedzielę przeszło tornado, które zniszczyło 92 budynki, zrywając dachy, niszcząc samochody i wyrywając drzewa. Wiele domów będzie musiało zostać rozebranych, bo nie nadają się już do wyremontowania. We Francji tornado zerwało dach wieży kościelnej w Saint-Nicolas-de-Bourgueil na zachodzie kraju.

Burza i zalane ulice w Jeleniej Górze [WIDEO]

Źródło zdjęcia: