Unia Europejska i Komisja Europejska wprowadzają kolejne kontrowersyjne pomysły i dyrektywy. Tym razem na państwa członkowskie ma zostać narzucona „europejska płaca minimalna”, którą zapowiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Unia Europejska walczy o sprawiedliwe wynagradzanie pracowników, które „umożliwi godne życie, niezależnie od kraju zatrudnienia”. Ma też zmniejszyć się poziom ubóstwa i zniwelować dumping w zakresie płac na europejskim rynku pracy. Jak to osiągnąć? KE zapewnia, że umożliwi to europejska płaca minimalna. Pracodawcy twierdzą, że projekt Komisji Europejskiej, jeśli wejdzie w życie, powinien mieć formę zalecenia lub rekomendacji, a nie dyrektywy.
Konfederacja Lewiatan kontra Komisja Europejska
Portal Money.pl wyjaśnia, że jeśli wejdzie w życie europejska płaca minimalna, to wówczas nastąpi wzrost płacy minimalnej, a tym samym wzrost kosztów pracowniczych. Tym samym zostanie mniej pieniędzy na rozwój firm, co wpłynie negatywnie na PKB oraz konkurencyjność firm.
Portal biznesinfo.pl informuje, że jednym z głównych przeciwników unijnej płacy minimalnej jest Konfederacja Lewiatan, która twierdzi, że projekt dyrektywy UE mającej zapewnić jednolite standardy ustalania płacy minimalnej w unijnych krajach, budzi wiele wątpliwości. Zwraca uwagę, że inicjatywa KE zbytnio ingeruje w rozwiązania w poszczególnych krajach i ogranicza ich autonomię.
Konfederacja apeluje o dyskusję na temat skutecznych mechanizmów ustalania wysokości płacy minimalnej oraz wzmocnieniem roli partnerów społecznych. Czy Komisja Europejska będzie chciała wprowadzić zmiany w projekcie?
Inicjatywa Komisji Europejskiej ignoruje zdecydowany sprzeciw europejskiego środowiska biznesowego, w tym BusinessEurope, której członkiem jest Konferencja Lewiatan, wobec prawnej ingerencji w autonomię partnerów społecznych i swobodę negocjacji umów zbiorowych dotyczących wynagrodzeń – ocenił dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki. (Money.pl)
Płaca minimalna w Europie
Portal bezprawnik.pl przypomina, że obecnie tylko w 6 krajach Wspólnoty Europejskiej nie obowiązuje minimalna pensja regulowana na poziomie krajowym. Stawki są ustalane w drodze porozumień z przedstawicielami poszczególnych branż. W pozostałych państwach pensja minimalna ma zróżnicowaną wysokość.
CNN: Elon Musk sabotował kluczowy atak Ukraińców, wyłączył im satelity Starlink
Armia USA ogłasza Projekt Replikator. „Sztuczna inteligencja, wojny przyszłości”
Sukces polskich lekarzy. „Operacja serca dziecka jak lądowanie na Księżycu
Utonięcie w Warszawie. „Założył się z kolegami” [WIDEO]
W klapkach na Kościelec. Burze i tłumy w Tatrach, kolejki na szczyty [WIDEO]
Chciał być jak Spider-man. Pozwolił, by ugryzła go czarna wdowa
Jak się robi paluszki krabowe? Skład, surimi i WIDEO z fabryki
Gautam Adani ostrzega przed sztuczną inteligencją. „Uzależniłem się od ChatGPT OpenAI”
Źródło zdjęcia:
- Czy sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla człowieka? Gautam Adani, czyli trzeci najbogatszy człowiek świata, uzależniony od ChatGPT Open AI: Pexels/Pavel Danilyuk
- Unia Europejska i Komisja Europejska – nowy projekt – europejska płaca minimalna: Facebook/European Commission