Rosyjski historyk Michaił Miagkow kontra historia Polski

Rosyjski historyk: Polska planowała całkowitą aneksję Ukrainy i Białorusi

Historia Polski w oczach Rosji dla niektórych może być szokująca. Niedawno Władimir Putin opowiadał jak Rosja wyzwoliła nas w 1939 roku, a teraz głos zabrał rosyjski historyk Michaił Miagkow. W wywiadzie dla agencji informacyjnej RIA Nowosti, odniósł się do wojny polsko-bolszewickiej toczonej w latach 1919-1921 i oskarżył Polskę o bycie agresorem.

Dyrektor naukowy Rosyjskiego Wojskowego Towarzystwa Historycznego (RWIO) Michaił Miagkow wywołał burzę. W najnowszym wywiadzie stwierdził, że dopóki Hitler nie doszedł do władzy, to właśnie Polska była potencjalnie głównym wrogiem ZSRR na zachodzie i chciała wrócić do koncepcji „od morza do morza”, a więc mieć terytorium od Bałtyku do Morza Czarnego. Podejrzewa, że Warszawa i Berlin planowały nawet wspólne działania względem osłabionej Rosji.

W tym celu planowano przejąć ziemie ukraińskie, litewskie i białoruskie. Ten plan został wdrożony przez Warszawę. Polacy stopniowo zdobyli całą Galicję i Wołyń. Miasta litewskie i białoruskie, w tym Wilno i Mińsk, kilkukrotnie zmieniały właścicieli  – powiedział Miagkow. (Onet.pl)

Wojna polsko-bolszewicka i niepodległość Polski

Dlaczego wybuchła wojna polsko-bolszewicka? Zdaniem rosyjskiego historyka, „Polska prowadziła inwazyjną wojnę wykorzystując słabość Rosji Sowieckiej”. Powiedział, że to właśnie Rosja pomogła odzyskać Polsce niepodległość, a mimo to, ze strony polskiej otrzymała jedynie agresywne działania.

Kończący wojnę polsko-radziecką traktat ryski ustanowił wschodnią granicę Polski na wschód od linii Curzona. Polska zaanektowała i zajęła terytorium z wielomilionową populacją zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi. Miejscowa ludność była bezlitośnie wyzyskiwana. Wprowadzono segregację etniczną, zabroniono używać języków narodowych – powiedział Miagkow. (Do Rzeczy)

Pakt Ribbentrop-Mołotow

Dyrektor RWIO po raz kolejny apeluje również, by pakt Ribbentrop-Mołotow został zrewidowany przez rosyjskie władze, a jego ojczyzna nie powinna dalej posypywać głowy popiołem. W 2019 roku mówił także o tysiącach rosyjskich żołnierzy, którzy wyzwolili Warszawę spod okupacji niemieckiej, a których polska strona nie chce uhonorować.

Miagkow od dawna wybiela w rosyjskich mediach pakt Ribbentrop-Mołotow, a jego zdaniem rosyjska inzwazja na Polskę i kraje nadbałtyckie podczas II wojny światowej była udaną próbą ocalenia milionów Żydów, Ukraińców, Polaków i Białorusinów przed śmiercią z rąk nazistów.

Źródło zdjęcia: