Cyberpunk 2077 to mroczna wizja w przyszłości, w której możliwy jest transfer umysłu do komputera i digitalizacja duszy. To sposób na nieśmiertelność czy wieczne cierpienie? Przekonamy się pewnie niedługo, bo rozwijane są projekty, które sprawią, że zrozumiemy co czuł po śmierci Johnny Silverhand w Mikoshi. Uwaga, możliwe spoilery z Cyberpunka!
W grze Cyberpunk 2077 Johnny Silverhand, czyli gitarzysta zespołu Samurai z Night City, umiera i powraca do życia. Korporacja Arasaka za sprawą programu Soulkiller kopiuje jego umysł i zamienia w cyfrowy konstrukt. Zostaje on następnie skopiowany na chip i wgrany do mózgu głównego bohatera o imieniu V. Czy podobne rozwiązanie jest możliwe w naszej rzeczywistości? Okazuje się, że takie projekty już są rozwijane i wkrótce być może będzie możliwe przeniesienie umysłu do cyberprzestrzeni bez cielesnych ograniczeń.
Transfer umysłu i emulacja mózgu jak w Cyberpunk 2077
Ray Kurzweil przewiduje, że już w roku 2045 możliwe będzie przeniesienie umysłu do komputera. Konieczne jest jednak opracowanie doskonałej symulacji pracy miliardów neuronów, czym zajmuje się m.in. projekt Blue Brain Project. W 2011 roku udało się stworzyć symulację około miliona neuronów i połączeń neuronalnych. Powstał wówczas odpowiednik mózgu pszczoły, ale w planach jest teraz stworzenie symulacji mózgu szczura. Co więcej, miliarder Dimitrij Ickow poprzez projekt „Inicjatywa 2045” chce stworzyć nie tylko cyfrowy backup umysłu, ale także stworzyć swoją fizyczną kopię w postaci robota.
Również Elon Musk pracuje nad połączeniem mózgu z komputerem, czego efektem jest Neuralink. Zapowiada, że w ciągu następnych 25 lat projekt zostanie zrealizowany, a nasze umysły trafią do sieci. Będzie można również zapisać swoje wspomnienia w formie cyfrowej.
W 2006 roku ukończono pierwszy etap poprzez stworzenie symulacji pojedynczej kolumny neuronalnej mózgu szczura (10000 neuronów i ok. 1000000 synaps). W 2011 roku stworzono symulację składającą się z 100 kolumn neuronalnych. Co odpowiadało wielkości mózgu pszczoły –przypomina biotechnologia.pl
Jak podaje Focus.pl, chętnych na transfer umysłu nie brakuje. Już 25 osób zdecydowało się powierzyć swoje mózgi firmie Nectome za cenę ok. 10 tysięcy dolarów. Mózg zostanie wyjęty za życia pacjenta, poddany konserwacji i przechowywany do momentu, gdy możliwe będzie przełożenie połączeń nerwowych na cyfrowy kod.
Czy firma spełni obietnice? Jak na razie zabezpieczyli mózg świni. Zrobili w sposób tak dokładny, że po powrocie do miękkiego stanu, organ zachował bez zmian całą strukturę synaps w najdrobniejszych detalach.
Pobranie mózgu to jednak niełatwa sprawa. Można to zrobić jedynie za życia pacjenta, ponieważ nie można przerwać ciągłości dopływu krwi. Bez tego mogłoby nastąpić obumarcie części neuronów i trwałe uszkodzenie. Zatem mózg pobieramy gdy serce jeszcze bije – wyjaśnia Focus.pl.
Portal biotechnologia.pl zwraca uwagę, że mapowanie mózgu człowieka jest jak na razie niemożliwe, bo nie znamy dokładnie jego budowy i nie rozumiemy ludzkich uczuć oraz emocji. Udało się jednak stworzyć kilka symulacji mózgu prostych zwierząt, np. w 1985 roku uzyskano mapę połączeń nerwowych nicienia C.elegans.
Przeniesienie mózgu do komputera – nieśmiertelność czy wieczne cierpienie?
Katarzyna Nowaczyk-Basińska z Instytutu Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu w rozmowie z portalem Forsal powiedziała, że obecnie około 200 podmiotów rynkowych – od start-upów aż po jednostki badawcze – zajmuje się tematyką ludzkiej nieśmiertelności. Czy powinniśmy iść tą drogą? Focus zwraca uwagę, że nie wiadomo czy powielenie sieci neuronowej w formie cyfrowej odtworzyłoby świadomość, skopiowało ją, czy stworzyło inną. Badacze zastanawiają się również, czy etyczne i konieczne jest tworzenie magazynów z umysłami do ożywienia jak Mikoshi z Cyberpunk 2077. Tam finalnie ta „twierdza danych” okazała się „więzieniem dusz”. Silverhand, gdy jego umysł trafia do nowego ciała, nazywany jest natomiast pasożytem, nowotworem, guzem i tasiemcem.
Człowiek kontra sztuczna inteligencja
Czy chodzi jedynie o nieśmiertelność? Dr Kamil Szpyt (Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego) uważa, że nie mamy wyjścia i digitalizacja umysłu jest konieczna. W dobie intensywnie rozwijanej sztucznej inteligencji jedynym wyjściem jest „mind uploading”, by nie stracić przewagi i zachować resztki kontroli nad AI.
Gautam Adani ostrzega przed sztuczną inteligencją. „Uzależniłem się od ChatGPT OpenAI”
Sztuczna inteligencja RobotLawyer jako adwokat w sądzie
Robot Ai-da w Izbie Lordów. „Nie jestem żywa, ale tworzę sztukę”
Robot Optimus od Muska i Tesli. „Nie idziemy drogą Terminatora”
Rusza projekt Live Forever. Sztuczna inteligencja pozwoli rozmawiać ze zmarłymi
Elon Musk wymienia największe zagrożenia dla ludzkości. Ile czasu nam zostało?
Naukowcy stworzyli żywe roboty. „Ksenoboty mogą się rozmnażać”
Sztuczna inteligencja napisała artykuł. „Nie uniknę zniszczenia ludzkości”
Źródło zdjęcia:
- Czy sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla człowieka? Gautam Adani, czyli trzeci najbogatszy człowiek świata, uzależniony od ChatGPT Open AI: Pexels/Pavel Danilyuk
- Sztuczna inteligencja w sądzie. RobotLawyer od DoNotPay: Pexels/Tara Winstead,
- Robot Ai-Da w Izbie Lordów. Sztuczna inteligencja tworzy sztukę: Pixabay/Enrique Meseguer from Pixabay , Twitter
- Robot Optimus od firmy Tesla. Elon Musk uspokaja, że to nie Terminator: Peace,love,happiness from Pixabay, Twitter/Watcher.guru - screen
- Projekt Live Forever pozwoli rozmawiać ze zmarłymi. Sztuczna inteligencja stworzy cyfrowe zombie?: Pixabay/Geralt
- Elon Musk wymienia największe zagrożenia dla ludzkości. Pokonają nas spadek urodzeń i sztuczna inteligencja?: YouTube
- Naukowcy stworzyli ksenoboty. Żywe roboty rozmnażają się z pomocą komórek macierzystych i sztucznej inteligencji: YouTube/SciTech Daily
- Sztuczna inteligencja napisała artykuł dla The Guardian. Czy to ostrzeżenie dla ludzkości?: Pixabay/geralt
- Pracownicy CD Projekt RED się buntują? Cyberpunk 2077 i trudne wewnętrzne spotkanie z zarządem: Cyberpunk 2077