Czy sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla człowieka? Gautam Adani, czyli trzeci najbogatszy człowiek świata, uzależniony od ChatGPT Open AI

Gautam Adani ostrzega przed sztuczną inteligencją. „Uzależniłem się od ChatGPT OpenAI”

Czy sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla człowieka? Gautam Adani, czyli trzeci najbogatszy człowiek świata, ostrzega, że jest uzależniony od narzędzia ChatGPT. Objawia się, że ludzie mogą wkrótce zaimplementować sztuczną inteligencję do działań wojennych.

Gautam Adani to trzecia najbogatsza osoba na świecie. Jego majątek Bloomberg’s Billionaire Index szacuje na 121 mld dol. Miliarder po udziale w Światowym Forum Ekonomicznym 2023 w Davos, przyznał się na LinekedIn, że wypróbował ChatGPT OpenAI i stanowczo go nadużywał. Ocenił, że premiera ChatGPT to „moment transformacji w demokratyzacji AI”.

Gautam Adani o sztucznej inteligencji i ChatGPT OpenAI

OpenAI stworzyła ChatGPT, czyli sztuczną inteligencję. Wchodzi w interakcję z ludźmi w sposób konwersacyjny, generując dowolne treści, np. artykuły na podstawie wpisanych zagadnień. 

60-letni Gautam Adani obawia się, że sztuczna inteligencja i jej twórcze możliwości będą miały ogromne konsekwencje. Możliwości sztucznej inteligencji ocenił jako „potencjał i zagrożenie”. Podobnego zdania jest Elon Musk, który na Twitterze napisał, że rozwój ChatGPT OpenAI to droga do stworzenia „niebezpiecznie silnej sztucznej inteligencji”.


Adani porównał transformacyjny charakter ChatGPT do globalnego przemysłu czipowego i tego, jak powstanie półprzewodników doprowadziło do powstania wpływowych gigantów technologicznych, takich jak Intel, Qualcomm i TSMC. Układy scalone produkowane przez te firmy pomagają w działaniu naszych smartfonów, laptopów, urządzeń kuchennych i innych urządzeń konsumenckich. Z drugiej strony, jak napisał Adani, „utorowały one również drogę dla precyzyjnej i kierowanej broni używanej we współczesnych działaniach wojennych” – pisze Business Insider.

Sztuczna inteligencja i ChatGPT OpenAI to jeden z głównych tematów na tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Trwają dyskusje o możliwym zastosowaniu w kontekście etycznym. Jak na razie wykorzystano ChatGPT OpenAI m.in. do stworzenia książki dla dzieci, napisania listu motywacyjnego, a nawet wygenerowania odpowiedzi na pytania z aplikacji randkowych. Niektóre szkoły już zakazały używania tej technologii ze względu na popełnione plagiaty. Kontrowersje wzbudziła firma Koko, zajmująca się cyfrowym zdrowiem psychicznym. Generowała ona odpowiedzi bez informowania użytkowników.

ChatGPT OpenAI wywrze wkrótce jeszcze większy wpływ na nasze życie, ponieważ Microsoft zapowiedział zainwestowanie w to rozwiązanie miliardów dolarów. Jak podaje Strefa Inwestorów, Narzędzia OpenAI do generowania obrazów są już zintegrowane z różnymi produktami Microsoftu.

Microsoft zainwestował 1 mld USD w OpenAI w 2019 roku i dokonał dodatkowej inwestycji o nieujawnionej wielkości w 2021 roku. OpenAI jest wyceniany na 29 mld USD. Prezes Microsoftu Satya Nadella zapowiedział, że jego firma nawiązała współpracę z OpenAI, by „odpowiedzialnie rozwijać najnowocześniejsze badania nad AI i demokratyzować AI jako nową platformę technologiczną”

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia:

  • Czy sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla człowieka? Gautam Adani, czyli trzeci najbogatszy człowiek świata, uzależniony od ChatGPT Open AI: Pexels/Pavel Danilyuk
Syropy na kaszel zabił 300 dzieci. WHO prowadzi śledztwo ws. działań producentów leków Previous post Syropy na kaszel zabiły 300 dzieci. Śledztwo WHO
Jak się robi paluszki krabowe? Jaki jest skład paluszków krabowych i surimi? wideo z fabryki - foto: YouTube/Food Kingdom Next post Jak się robi paluszki krabowe? Skład, surimi i WIDEO z fabryki