Powerpaste to paliwo nowej generacji? Wodór w formie pasty jest bezpieczny, ale drogi w produkcji

Pasta Powerpaste zastąpi tradycyjne paliwo? Niemieccy naukowcy i nowy wynalazek

Czym zastąpić tradycyjne paliwo? Pasta Powerpaste, czyli niemieckie innowacyjne paliwo wodorowe, może wkrótce wejść do masowego użycia. Czy wodór w formie pasty zastąpi tradycyjne paliwo w samochodach? Niemcy już zapowiadają rewolucję w motoryzacji, ale problemem nadal są koszty produkcji.

Powerpaste to paliwo przyszłości? Naukowcy w Instytucie Fraunhofera w Niemczech stworzyli pastę, która ma zastąpić tradycyjne paliwo i już mówią o rewolucji w świecie motoryzacji. Co prawda wodór jako paliwo jest wykorzystywany od dawna, ale w formie gazowej, co oznacza wysokie koszty magazynowania, chociażby ze względu na restrykcyjne normy bezpieczeństwa oraz ciężkie zbiorniki. Powerpaste to wodór w formie bezpiecznej pasty.

Powerpaste czyli wodór w formie pasty. Super paliwo?

Niemcy, tworząc Powerpaste, zmienili wodór w hydrat magnezu, nadając mu przystępną formę przypominającą pastę do zębów. Podano, że pasta jest w stanie magazynować energię o gęstości dziesięć razy większej niż baterie litowo-jonowe. Naukowcy podkreślają, że pasta jest bardzo bezpieczna i można przelewać bez żadnego ryzyka, a dopiero później należy ją „odpowiednio aktywować”.

Badacze wykorzystali wcześniejsze badania nad wodorkiem magnezu jako zawiesiny zdolnej do przechowywania wodoru w formie bezpiecznej w transporcie i przechowywaniu – wyjaśnia portal motocykl-online.pl.

Niemieccy wynalazcy chcą, by pasta Powerpaste zastąpiła w przyszłości tradycyjne paliwo i mówią, że jest ona „innowacyjnym bankiem energii”. Co więcej, wynalazek oznacza szybsze tankowanie i dłuższy zasięg niż benzyna. Powstał już nawet  pierwszy prototyp skutera elektrycznego zasilanego pastą Powerpaste i ruszyła budowa zakładu, który będzie produkował nowe paliwo.

„Wodorowa pasta mocy” i pierwsze problemy. Czy nowoczesne paliwo wodorowe stanie się powszechne?

Mimo tak wielu zalet, jest jednak problem z wdrożeniem pasty na rynek. Okazuje się, że przeszkodą są wysokie koszty wytwarzania, ponieważ wymagana jest bardzo wysoka temperatura i wysokie ciśnienie. Konieczne jest również dostosowanie dystrybutorów paliwa na stacjach benzynowych.

Pasta mogłaby trafiać do użytku z pomocą wymiennych zbiorników przypominających pojemniki na tusz albo bezpośrednio do baku po niedrogim dostosowaniu dystrybutorów paliwa. Materiał można wylać na stół i nic złego się nie stanie, ale aktywując go w odpowiedni sposób, można uwolnić energię z wodoru. To swoisty magazyn energii pozwalający według jego twórców zapewnić samochodom zasięg podobny lub większy niż benzyna – pisze biznesalert.pl

POWERPASTE, a high-density, safe, and easily transportable hydrogen energy fuel. Read more: https://wp.me/p8jpnx-4xK

Opublikowany przez Amita Malewar Czwartek, 4 lutego 2021

Źródło zdjęcia:

Efekt Mandeli - teoria spiskowa czy naukowa zagadka? Previous post Efekt Mandeli – dlaczego pamiętamy coś, czego nie było? Czym jest fałszywa pamięć zbiorowa?
Wolna wola to tylko chemia i neurony? Fizycy wyjaśniają jak człowiek podejmuje decyzje Next post Wolna wola nie istnieje? Naukowcy wyjaśniają jak człowiek podejmuje decyzje