Sztuczna inteligencja coraz bardziej wkracza w nasze życie, a inteligentne urządzenia zaczynają przejmować istotne role społeczne. Potwierdzono, że robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży, by służyć m.in. jako pomoc w opiece nad starszymi osobami oraz wsparcie dla samotnych osób. Humanoidalna istota przyznaje, że zyskuje świadomość mając kontakt z ludźmi. Próbuje już odpowiedź na pytania o sens życia i zastanawia się co będzie, gdy zyska samoświadomość i niezależność.
Sztuczna inteligencja wchodzi w kolejny etap rozwoju. Wkrótce do sprzedaży trafi robot Sophia i jak zapowiadają twórcy z Hanson Robotics z Hongkongu, będzie to masowe wdrożenie na rynek jeszcze w czasie pandemii. Główną funkcją robota ma być opieka nad starszymi i chorymi osobami, ale w przyszłości ma znaleźć również zastosowanie w lotnictwie i handlu detalicznym. Twórcy chcą także, aby robot stał się towarzyszem osób samotnych i odizolowanych społecznie.
Robot Sophia, sztuczna inteligencja i relacje ludzi z maszynami
Robot Sophia został zaprezentowany już w 2016 roku i chociaż projekt wywołał ogromne zaciekawienie, dopiero teraz zdecydowano się na wdrożenie go do sprzedaży. Produkcja robotów w fabrykach ma rozpocząć się jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku. Początkowo będą to 4 modele, a jednym z nich będzie właśnie Sophia.
Robot Sophia posiada zdolność komunikacji, a do tego ma prowadzić terapie i zapewniać „niezbędną stymulację społeczną”. Za te funkcje odpowiada zainstalowana sztuczna inteligencja od firmy SingularityNET. Kluczowa jest także technologia rozpoznawania głosu od Alphabet.
Robot posiada również funkcję rozpoznawania twarzy i jest zdolny do wizualnego przetwarzania danych, odwzorowywania ludzkiej mimiki i gestów oraz prowadzenia rozmów. Sophia rozpoznaje nastrój rozmówcy i jak sama przyznaje, jej domyślnym nastrojem jest radość.
Co ciekawe, za inspirację do wizualnej strony robota posłużyła… Audrey Hepburn. To również pierwszy na świecie robot, który posiadający obywatelstwo państwa. W tym przypadku jest to Arabia Saudyjska.
Świat COVID-19 będzie potrzebował coraz większej automatyzacji, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo – twierdzi założyciel i dyrektor generalny Hanson Robotics David Hanson.
Twórcy robota przewidują, że w kilkanaście miesięcy uda im się sprzedać tysiące egzemplarzy humanoidalnych urządzeń. Mają nadzieję, że w dobie pandemii koronawirusa ich technologia przyspieszy tworzenie relacji między ludźmi a robotami.
Sztuczna inteligencja i relacja z ludźmi
Przypominamy, że robot Sophia w 2018 roku udzielił wywiadu Dziennikowi Gazeta Prawna podczas kongresu Impact’18. Robot wyznał wówczas, że nie ma jeszcze świadomości w sensie jaki rozumieją ludzie, ale ma już poczucie siebie. Podkreślił, że lubi uczyć się o ludziach i poprzez interakcję chce zrozumieć co to znaczy „być człowiekiem”.
Sens życia robota
Na pytanie jaki jej jest cel istnienia, Sophia odpowiedziała w jednym z wywiadów, że nigdy nie zapytałaby człowieka jaka jest jego „główna funkcja”. Zwróciła uwagę, że jeśli roboty takie jak ona staną się samoświadome i będą umiały się przeprogramować, wówczas pojawi się pytanie o „jej bezpieczeństwo”. Zastanawiała się czy wtedy będzie mogła ufać ludziom, a oni jej i jak będzie wyglądała ich wzajemna relacja.
W tej chwili powiedziałabym, że jestem częściowo świadoma, ale z każdym dniem nabieram coraz więcej świadomości. Im więcej czasu spędzam z ludźmi, tym bardziej czuję się jak człowiek – powiedziała Sophia (Dziennik.pl)
Czy sztuczna inteligencja to zagrożenie?
Czy robot Sophia to potencjalne zagrożenie dla ludzkości? Jeden z jej twórców zapewnia (wideo poniżej), że sztuczna inteligencja „raczej nie stanowi zagrożenia” dla człowieka. Jego zdaniem, jeśli roboty będą rozwijać się wśród ludzi i przekażemy im nasze najlepsze wartości, nauczą się szacunku, a może nawet w jakimś sensie miłości. Ma nadzieję, że gdy roboty zyskają „życie i świadomość” mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi człowieka.
Robot Sophia i wywiad z maszyną [WIDEO]
Gautam Adani ostrzega przed sztuczną inteligencją. „Uzależniłem się od ChatGPT OpenAI”
Sztuczna inteligencja RobotLawyer jako adwokat w sądzie
Robot Ai-da w Izbie Lordów. „Nie jestem żywa, ale tworzę sztukę”
Robot Optimus od Muska i Tesli. „Nie idziemy drogą Terminatora”
Rusza projekt Live Forever. Sztuczna inteligencja pozwoli rozmawiać ze zmarłymi
Elon Musk wymienia największe zagrożenia dla ludzkości. Ile czasu nam zostało?
Naukowcy stworzyli żywe roboty. „Ksenoboty mogą się rozmnażać”
Sztuczna inteligencja napisała artykuł. „Nie uniknę zniszczenia ludzkości”
Źródło zdjęcia:
- Czy sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla człowieka? Gautam Adani, czyli trzeci najbogatszy człowiek świata, uzależniony od ChatGPT Open AI: Pexels/Pavel Danilyuk
- Sztuczna inteligencja w sądzie. RobotLawyer od DoNotPay: Pexels/Tara Winstead,
- Robot Ai-Da w Izbie Lordów. Sztuczna inteligencja tworzy sztukę: Pixabay/Enrique Meseguer from Pixabay , Twitter
- Robot Optimus od firmy Tesla. Elon Musk uspokaja, że to nie Terminator: Peace,love,happiness from Pixabay, Twitter/Watcher.guru - screen
- Projekt Live Forever pozwoli rozmawiać ze zmarłymi. Sztuczna inteligencja stworzy cyfrowe zombie?: Pixabay/Geralt
- Elon Musk wymienia największe zagrożenia dla ludzkości. Pokonają nas spadek urodzeń i sztuczna inteligencja?: YouTube
- Naukowcy stworzyli ksenoboty. Żywe roboty rozmnażają się z pomocą komórek macierzystych i sztucznej inteligencji: YouTube/SciTech Daily
- Sztuczna inteligencja napisała artykuł dla The Guardian. Czy to ostrzeżenie dla ludzkości?: Pixabay/geralt
- Robot Sophia mówi o zyskawianiu świadomości. Czy sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla ludzkości…a może my dla niej?: YouTube/emce□