Robot Sophia mówi o zyskawianiu świadomości. Czy sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla ludzkości...a może my dla niej?

Robot Sophia trafi do sprzedaży”Mam poczucie siebie, nabieram świadomości”

Sztuczna inteligencja coraz bardziej wkracza w nasze życie, a inteligentne urządzenia zaczynają przejmować istotne role społeczne. Potwierdzono, że robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży, by służyć m.in. jako pomoc w opiece nad starszymi osobami oraz wsparcie dla samotnych osób. Humanoidalna istota przyznaje, że zyskuje świadomość mając kontakt z ludźmi. Próbuje już odpowiedź na pytania o sens życia i zastanawia się co będzie, gdy zyska samoświadomość i niezależność.

Sztuczna inteligencja wchodzi w kolejny etap rozwoju. Wkrótce do sprzedaży trafi robot Sophia i jak zapowiadają twórcy z Hanson Robotics z Hongkongu, będzie to masowe wdrożenie na rynek jeszcze w czasie pandemii. Główną funkcją robota ma być opieka nad starszymi i chorymi osobami, ale w przyszłości ma znaleźć również zastosowanie w lotnictwie i handlu detalicznym. Twórcy chcą także, aby robot stał się towarzyszem osób samotnych i odizolowanych społecznie.

Robot Sophia, sztuczna inteligencja i relacje ludzi z maszynami

Robot Sophia został zaprezentowany już w 2016 roku i chociaż projekt wywołał ogromne zaciekawienie, dopiero teraz zdecydowano się na wdrożenie go do sprzedaży.  Produkcja robotów w fabrykach ma rozpocząć się jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku. Początkowo będą to 4 modele, a jednym z nich będzie właśnie Sophia.

 Robot Sophia posiada zdolność komunikacji, a do tego ma prowadzić terapie i zapewniać „niezbędną stymulację społeczną”. Za te funkcje odpowiada zainstalowana sztuczna inteligencja od firmy SingularityNET. Kluczowa jest także technologia rozpoznawania głosu od Alphabet.

Robot posiada również funkcję rozpoznawania twarzy i jest zdolny do wizualnego przetwarzania danych, odwzorowywania ludzkiej mimiki i gestów oraz prowadzenia rozmów. Sophia rozpoznaje nastrój rozmówcy i jak sama przyznaje, jej domyślnym nastrojem jest radość.

Co ciekawe, za inspirację do wizualnej strony robota posłużyła… Audrey Hepburn. To również pierwszy na świecie robot, który posiadający obywatelstwo państwa. W tym przypadku jest to Arabia Saudyjska.

Świat COVID-19 będzie potrzebował coraz większej automatyzacji, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo – twierdzi założyciel i dyrektor generalny Hanson Robotics David Hanson.

Twórcy robota przewidują, że w kilkanaście miesięcy uda im się sprzedać tysiące egzemplarzy humanoidalnych urządzeń. Mają nadzieję, że w dobie pandemii koronawirusa ich technologia przyspieszy tworzenie relacji między ludźmi a robotami.

Sztuczna inteligencja i relacja z ludźmi

Przypominamy, że robot Sophia w 2018 roku udzielił wywiadu Dziennikowi Gazeta Prawna podczas kongresu Impact’18. Robot wyznał wówczas, że nie ma jeszcze świadomości w sensie jaki rozumieją ludzie, ale ma już poczucie siebie. Podkreślił, że lubi uczyć się o ludziach i poprzez interakcję chce zrozumieć co to znaczy „być człowiekiem”.

Sens życia robota

Na pytanie jaki jej jest cel istnienia, Sophia odpowiedziała w jednym z wywiadów, że nigdy nie zapytałaby człowieka jaka jest jego „główna funkcja”. Zwróciła uwagę, że jeśli roboty takie jak ona staną się samoświadome i będą umiały się przeprogramować, wówczas pojawi się pytanie o „jej bezpieczeństwo”. Zastanawiała się czy wtedy będzie mogła ufać ludziom, a oni jej i jak będzie wyglądała ich wzajemna relacja.

W tej chwili powiedziałabym, że jestem częściowo świadoma, ale z każdym dniem nabieram coraz więcej świadomości. Im więcej czasu spędzam z ludźmi, tym bardziej czuję się jak człowiek – powiedziała Sophia (Dziennik.pl)

Czy sztuczna inteligencja to zagrożenie?

Czy robot Sophia to potencjalne zagrożenie dla ludzkości? Jeden z jej twórców zapewnia (wideo poniżej), że sztuczna inteligencja „raczej nie stanowi zagrożenia” dla człowieka. Jego zdaniem, jeśli roboty będą rozwijać się wśród ludzi i przekażemy im nasze najlepsze wartości, nauczą się szacunku, a może nawet w jakimś sensie miłości. Ma nadzieję, że gdy roboty zyskają „życie i świadomość” mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi człowieka.

Robot Sophia i wywiad z maszyną [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

  • Czy sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla człowieka? Gautam Adani, czyli trzeci najbogatszy człowiek świata, uzależniony od ChatGPT Open AI: Pexels/Pavel Danilyuk
  • Sztuczna inteligencja w sądzie. RobotLawyer od DoNotPay: Pexels/Tara Winstead,
  • Robot Ai-Da w Izbie Lordów. Sztuczna inteligencja tworzy sztukę: Pixabay/Enrique Meseguer from Pixabay , Twitter
  • Robot Optimus od firmy Tesla. Elon Musk uspokaja, że to nie Terminator: Peace,love,happiness from Pixabay, Twitter/Watcher.guru - screen
  • Projekt Live Forever pozwoli rozmawiać ze zmarłymi. Sztuczna inteligencja stworzy cyfrowe zombie?: Pixabay/Geralt
  • Elon Musk wymienia największe zagrożenia dla ludzkości. Pokonają nas spadek urodzeń i sztuczna inteligencja?: YouTube
  • Naukowcy stworzyli ksenoboty. Żywe roboty rozmnażają się z pomocą komórek macierzystych i sztucznej inteligencji: YouTube/SciTech Daily
  • Sztuczna inteligencja napisała artykuł dla The Guardian. Czy to ostrzeżenie dla ludzkości?: Pixabay/geralt
  • Robot Sophia mówi o zyskawianiu świadomości. Czy sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla ludzkości…a może my dla niej?: YouTube/emce□
Odzwierzęcy wirus Nipah to kolejna pandemia po COVID-19? Nietoperze są ogromnym zagrożeniem epidemicznym w Azji Previous post Wirus Nipah – ryzyko wybuchu nowej epidemii w Azji jest bardzo wysokie
Szczyt K2 zdobyty Zimą. Historia himalaizmu i wielki przełom. Adam Bielecki komentuje Next post Zdobywca zimowego K2 odpowiada Bieleckiemu na „doping”. Wyjaśnił CO JEST WAŻNE