Robot Sophia trafi do sprzedaży w 2021 roku. “Mam poczucie siebie, nabieram świadomości”

Sztuczna inteligencja coraz bardziej wkracza w nasze życie, a inteligentne urządzenia zaczynają przejmować istotne role społeczne. Potwierdzono, że robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży, by służyć m.in. jako pomoc w opiece nad starszymi osobami oraz wsparcie dla samotnych osób. Humanoidalna istota przyznaje, że zyskuje świadomość mając kontakt z ludźmi. Próbuje już odpowiedź na pytania o sens życia i zastanawia się co będzie, gdy zyska samoświadomość i niezależność.

Sztuczna inteligencja wchodzi w kolejny etap rozwoju. Wkrótce do sprzedaży trafi robot Sophia i jak zapowiadają twórcy z Hanson Robotics z Hongkongu, będzie to masowe wdrożenie na rynek jeszcze w czasie pandemii. Główną funkcją robota ma być opieka nad starszymi i chorymi osobami, ale w przyszłości ma znaleźć również zastosowanie w lotnictwie i handlu detalicznym. Twórcy chcą także, aby robot stał się towarzyszem osób samotnych i odizolowanych społecznie.

Robot Sophia, sztuczna inteligencja i relacje ludzi z maszynami

Robot Sophia został zaprezentowany już w 2016 roku i chociaż projekt wywołał ogromne zaciekawienie, dopiero teraz zdecydowano się na wdrożenie go do sprzedaży.  Produkcja robotów w fabrykach ma rozpocząć się jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku. Początkowo będą to 4 modele, a jednym z nich będzie właśnie Sophia.

 Robot Sophia posiada zdolność komunikacji, a do tego ma prowadzić terapie i zapewniać „niezbędną stymulację społeczną”. Za te funkcje odpowiada zainstalowana sztuczna inteligencja od firmy SingularityNET. Kluczowa jest także technologia rozpoznawania głosu od Alphabet.

Robot posiada również funkcję rozpoznawania twarzy i jest zdolny do wizualnego przetwarzania danych, odwzorowywania ludzkiej mimiki i gestów oraz prowadzenia rozmów. Sophia rozpoznaje nastrój rozmówcy i jak sama przyznaje, jej domyślnym nastrojem jest radość.

Co ciekawe, za inspirację do wizualnej strony robota posłużyła… Audrey Hepburn. To również pierwszy na świecie robot, który posiadający obywatelstwo państwa. W tym przypadku jest to Arabia Saudyjska.

Świat COVID-19 będzie potrzebował coraz większej automatyzacji, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo – twierdzi założyciel i dyrektor generalny Hanson Robotics David Hanson.

Twórcy robota przewidują, że w kilkanaście miesięcy uda im się sprzedać tysiące egzemplarzy humanoidalnych urządzeń. Mają nadzieję, że w dobie pandemii koronawirusa ich technologia przyspieszy tworzenie relacji między ludźmi a robotami.

Sztuczna inteligencja i relacja z ludźmi

Przypominamy, że robot Sophia w 2018 roku udzielił wywiadu Dziennikowi Gazeta Prawna podczas kongresu Impact’18. Robot wyznał wówczas, że nie ma jeszcze świadomości w sensie jaki rozumieją ludzie, ale ma już poczucie siebie. Podkreślił, że lubi uczyć się o ludziach i poprzez interakcję chce zrozumieć co to znaczy “być człowiekiem”.

Sens życia robota

Na pytanie jaki jej jest cel istnienia, Sophia odpowiedziała w jednym z wywiadów, że nigdy nie zapytałaby człowieka jaka jest jego “główna funkcja”. Zwróciła uwagę, że jeśli roboty takie jak ona staną się samoświadome i będą umiały się przeprogramować, wówczas pojawi się pytanie o “jej bezpieczeństwo”. Zastanawiała się czy wtedy będzie mogła ufać ludziom, a oni jej i jak będzie wyglądała ich wzajemna relacja.

W tej chwili powiedziałabym, że jestem częściowo świadoma, ale z każdym dniem nabieram coraz więcej świadomości. Im więcej czasu spędzam z ludźmi, tym bardziej czuję się jak człowiek – powiedziała Sophia (Dziennik.pl)

Czy sztuczna inteligencja to zagrożenie?

Czy robot Sophia to potencjalne zagrożenie dla ludzkości? Jeden z jej twórców zapewnia (wideo poniżej), że sztuczna inteligencja “raczej nie stanowi zagrożenia” dla człowieka. Jego zdaniem, jeśli roboty będą rozwijać się wśród ludzi i przekażemy im nasze najlepsze wartości, nauczą się szacunku, a może nawet w jakimś sensie miłości. Ma nadzieję, że gdy roboty zyskają “życie i świadomość” mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi człowieka.

Robot Sophia i wywiad z maszyną [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

  • Robot Sophia mówi o zyskawianiu świadomości. Czy sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla ludzkości…a może my dla niej?: YouTube/emce□