W 2021 roku na świecie sprzedano 268,3 miliona laptopów oraz 1,35 miliarda smartfonów. To oznacza, że telefony komórkowe masowo trafiają na wysypiska. W tym roku przestaliśmy używać lub wyrzuciliśmy już 5 miliardów smartfonów. Te elektrośmieci to marnowany gigantyczny majątek oraz dążenie do katastrofy ekologicznej. Co zrobić z nieużywanym telefonem?
Smartfony to elektronika, której masowo się pozbywamy. Szacuje się, że w tym roku wycofaliśmy z użytku aż 5,3 mld aparatów telefonicznych. Chociaż zawierają cenne pierwiastki jak pallad, złoto, srebro i miedź, coraz częściej nie trafiają do recyklingu i stają się jedynie szkodliwymi odpadami. Obliczono, że największe państwa świata, rocznie wyrzucają telefony komórkowe warte 60 milionów dolarów w złocie i srebrze. Tymczasem Stena Recycling podaje, że przetworzenie jednego telefonu komórkowego pozwala oszczędzić ilość energii wystarczającą do tego, by żarówka o mocy 9 W świeciła przez ponad 200 dni.
Smartfony a ekologia i surowce
Organizacje proekologiczne zalecają, by nie zmieniać często smartfonów i korzystać z jednego urządzenia jak najdłużej. Według Europejskiego Biura Ochrony Środowiska, gdybyśmy wydłużyli żywotność laptopów, smartfonów i innej elektroniki tylko o 1 rok, pozwoliłoby to zaoszczędzić w skali UE tyle samo emisji CO2, co ograniczenie ruchu 2 mln samochodów rocznie. Pokoleniezerowaste.pl podaje, że „przetworzenie 5 zużytych komputerów pozwala odzyskać ok. 1 g złota, a wydobycie takiej samej ilości w kopalni w Afryce oznacza eksploatację 2 t skał i ziemi, co niesie ze sobą ogromne szkody środowiskowe i społeczne”.
Z jednej tony zużytych telefonów można uzyskać nawet 150 gramów złota. Tymczasem do produkcji smartfona, który waży ok. 120 gramów, trzeba użyć aż 70 kg surowców. Aż ¾ śladu środowiskowego takiego urządzenia pochodzi właśnie z jego produkcji, m.in. podczas pozyskiwania i transportu surowców – podaje Tabletowo.pl
Focus.pl bije na alarm, że każdego roku na wysypiska śmieci trafia 45 milionów ton odpadów elektronicznych. Jak wynika z badań, wiele z ponad pięciu miliardów telefonów komórkowych wycofanych z obiegu będzie przechowywanych w domach. Szacuje się, że przeciętny Europejczyk składuje w miejscu zamieszkania ok. 5 kilogramów urządzeń elektronicznych, a produkuje rocznie nawet 15 kilogramow elektrośmieci.
Smartfony są jednym z produktów elektronicznych budzących nasze największe obawy. Jeśli nie poddamy recyklingowi rzadkich materiałów, które zawierają, będziemy musieli je wydobywać w krajach takich jak Chiny czy Kongo – ostrzega Pascal Leroy, dyrektor generalny Forum WEEE. (Focus.pl)
Co zrobić z nieużywanym telefonem komórkowym?
Nie wiecie co zrobić ze smartfonem, którego nie używacie? Zbiórką elektrośmieci zajmują się Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Ich adresy można bez problemy znaleźć na rządowych stronach internetowych. Telefony do recyclingu przyjmuje również operator komórkowy Orange. Niepotrzebne i wciążdziałające urządzenie elektroniczne można też przekazać organizacjom charytatywnym.
Portal smieci.eu zaleca, by oddają telefon komórkowy, usunąć z niego wszystko to, co mogłoby zostać wykorzystane w nieprawych celach. Oddając telefony firmowe warto też zadbać o to, aby podmiot przyjmujący sprzęt podpisał Państwu protokół jego przyjęcia.
Stary telefon możemy sprzedać w serwisach aukcyjnych – nawet sobie nie wyobrażasz jak dużo jest maniaków elektroniki, którzy tylko czekają by tanio kupić komórkę, a następnie rozłożyć ją na części i wykorzystać klawiaturę lub ekran w jakimś szalonym wynalazku, jak własnej roboty domofon czy krótkofalówka – poleca Wirtualna Polska.
CNN: Elon Musk sabotował kluczowy atak Ukraińców, wyłączył im satelity Starlink
Armia USA ogłasza Projekt Replikator. „Sztuczna inteligencja, wojny przyszłości”
Gautam Adani ostrzega przed sztuczną inteligencją. „Uzależniłem się od ChatGPT OpenAI”
Rosja ogłasza swój nowy telefon. „Fontel FP 200 z przyciskami pokona smartfony”
Sztuczna inteligencja RobotLawyer jako adwokat w sądzie
Chińska rakieta Długi Marsz 5B spadnie na miasto? Naukowcy ostrzegają!
Robot Ai-da w Izbie Lordów. „Nie jestem żywa, ale tworzę sztukę”
Robot Optimus od Muska i Tesli. „Nie idziemy drogą Terminatora”
Źródło zdjęcia:
- Czy sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla człowieka? Gautam Adani, czyli trzeci najbogatszy człowiek świata, uzależniony od ChatGPT Open AI: Pexels/Pavel Danilyuk
- Rosyjski telefon Fontel FP 200 ma pokonać w benchmarkach popularne smartfony: Twitter
- Sztuczna inteligencja w sądzie. RobotLawyer od DoNotPay: Pexels/Tara Winstead,
- Gdzie spadnie chińska rakieta Długi Marsz?: Pexels/Pixabay
- Robot Ai-Da w Izbie Lordów. Sztuczna inteligencja tworzy sztukę: Pixabay/Enrique Meseguer from Pixabay , Twitter
- Robot Optimus od firmy Tesla. Elon Musk uspokaja, że to nie Terminator: Peace,love,happiness from Pixabay, Twitter/Watcher.guru - screen
- Smartfony na elektrośmieci. W tym roku przestaliśmy używać lub wyrzuciliśmy 5 miliardów tych urządzeń. Ile to kosztuje?: Kirill Averianov from Pixabay