Superkomputer DeepSouth - sztuczna inteligencja opisze jak działa mózg człowieka

Superkomputer DeepSouth już w 2024 roku. “Jak ludzki mózg, przełom w sztucznej inteligencji”

Technologia, komputery i kolejny skok w rozwoju. Ogłoszono, że 2024 roku zostanie uruchomiony super komputer DeepSouth. Moc obliczeniowa ma równać się mocy ludzkiego mózgu. Neurologia i szcztuczna inteligencja wkroczą w nową erę? Dowiemy się jak naprawdę działa ludzki mózg?

Rozwój technologii i kolejny skok. Już w 2024 roku  czeka nas przełom w rozwoju sztucznej inteligencji i neurologii. Australijscy naukowcy z Western Sydney University zapowiadają finał projektu DeepSouth. W przyszłym roku zostanie uruchomiony superkomputer o mocy ludzkiego mózgu.

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook

Superkomputer DeepSouth. Sztuczna inteligencja wyjaśni jak działa mózg człowieka

Wyjaśniono, że superkomputer DeepSouth ma osiągać zdumiewające 228 bilionów operacji synaptycznych na sekundę. Naukowcy z Australii wyjaśnili, że dążą nie tylko do maksymalizacji mocy obliczeniowej, ale też do niewielkiego zużycia energii, tak jak w przypadku mózgu człowieka. Przy zużyciu jedynie 20 watów, ludzki mózg może wykonać operacje będące ekwiwalentem exaflopa (billion-billion mathematical operations per second).

Andre van Schaik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Systemów Neuromorficznych na Western Sydney University, wyjaśnił, że badacze do tej poru byli ograniczani przez brak możliwości modelowania sieci neuronalnych na dużą skalę. Nie potrafimy symulować wzbogaconych sieci neuronowych na obecnych komputerach. Są zbyt powolne i pochłaniają za dużo energii. DeepSouth ma to zmienić.

Jeśli uda się odkryć tajemnicę energooszczędności mózgu, otworzy to drzwi do stworzenia nadludzkiego mózgu cyborga, który przewyższałby nasze zdolności obliczeniowe. Taka technologia mogłaby radykalnie zmienić nasze pojmowanie działania mózgu i jego procesów

– pisze portal Zmiany na Ziemi.

Andre van Schaik zapowiada, że jeśli DeepSouth okaże się zakładanym sukcesem, neurologia, medycyna, informatyka i sztuczna inteligencja wkroczą w nową erę. Jednocześnie ten projekt to tylko jeden segment programu badań nad maszynami mogącymi rywalizować z ludzkim mózgiem.

Ralph Etienne-Cummings z Johns Hopkins University w Baltimore zapowiada, że superkomputer DeepSouth pozwoli zrozumieć jak działa ludzki mózg.

 Źródło: Business Insider

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook