Sztuczna inteligencja i intensywny rozwój, który zaczyna doganiać filmy i książki science fiction. Tym razem AI wcieli się w rolę adwokata. Szykuje się pierwszy taki proces sądowy w historii. RobotLawyer zerewolucjonizuje sądownictwo?
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w kolejne dziedziny życia. Firma DoNotPay, odpowiedzialna za szkolenie sztucznej inteligencji, zapowiedziała, że AI wystąpi jako adwokat w amerykańskim sądzie. Zajmie się sprawą nieprzepisowej jazdy. Będzie bronić oskarżonej osoby podczas rozprawy w lutym. Na razie nie ujawniono jej tożsamości ani miejsca, w którym odbędzie się rozprawa. Wiemy jedynie, że chodzi o mandat za przekroczenie prędkości. Czy mechaniczny prawnik RobotLawyer okaże się skutecznym obrońcą i przyszłością sądownictwa?
Sztuczna inteligencja zrewolucjonuje sądownictwo?
Firma DoNotPay chce pomagać w drobnych sprawach sądowych. Jak wyjaśnia Focus.pl, z jej usługi mogą skorzystać wszyscy ci, którzy m.in. zostali ukarani za mandaty parkingowe czy padają ofiarami uporczywych telefonów. Zazwyczaj mogliby wygrać w sądzie sami, ale odpuszczają sobie walkę z systemem z powodu m.in. wysokich kosztów sądowych i uciążliwej papierologii. Pomóc ma im właśnie sztuczna inteligencja.
RobotLawyer, bo tak nazywa się mechaniczny prawnik, analizuje dane z poprzednich spraw, aby przygotować obronę danej osoby. Jeśli w sądzie ktoś będzie miał do niego natomiast pytania, to adwokat będzie zdolny do udzielenia na nie odpowiedzi – pisze Focus.pl.
Jak doprecyzowuje Joshua Browder, CEO DoNotPay, podczas procesu sztuczna inteligencja będzie funkcjonowała na telefonie komókowym. Będzie słuchała argumentów sądu, a następnie jej klient usłyszy w słuchawkach, jak ma odpowiadać.
Firma DoNotPay zdaje sobie sprawę jak przełomowe i ważne jest pierwsze takie wykorzystanie sztucznej inteligencji w sądzie. Zapewnia, że jeśli RobotLawyer zawiedzie klienta, firma weźmie na siebie wszystkie koszty, w tym mandat za przekroczenie prędkości.
Firma DoNotPay do tej pory wykorzystywała sztuczną inteligencję, by m.in pomagać odzyskać pieniądze za niedziałające wi-fi podczas podróży samolotem, obniżać rachunki w firmach i wyjaśniać kwestie związane z mandatami za złe parkowanie. AI generowało np. pisma i podania, a także w kwestiach prawnych służyło radą jako chatbot. Firmie do tej pory udało się zgromadzić 27 milionów dolarów na rozwój swojego projektu, a pieniądze wpłacili m.in. Andreessen Horowitz i Crew Capital.
RobotLawyer to usługa od DoNotPay, która kosztuje 36 dolarów rocznie (12-miesięczna subskrypcja).
Czy szykuje się przęłom technologiczny oraz rewolucja w sądownictwie? Chcielibyście, żeby broniła was mechaniczna werja Saula Goodmana z „Better Call Saul”?
Źródło: Focus, WGN Radio, CBS News
Źródło zdjęcia:
- Sztuczna inteligencja w sądzie. RobotLawyer od DoNotPay: Pexels/Tara Winstead,