Asteroida Bennu - NASA i lądowanie na asteroidzie

Asteroida Bennu. Niezwykła misja NASA i lądowanie na asteroidzie [WIDEO]

NASA zapowiada, że wkrótce pojazd OSIRIS-REx przeprowadzi przełomowe lądowanie na asteroidzie. Odliczanie rozpoczęte, a celem amerykańskiej agencji kosmicznej jest asteroida Bennu.

NASA i niezwykła misja kosmiczna. Już 20 października odbędzie się przełomowe lądowanie na asteroidzie. Celem jest asteroida Bennu, a pojazd OSIRIS-REx wyląduje na niej na kilkanaście sekund w miejscu nazwanym Nightingale . Wiadomo już jak dokładnie będzie przebiegał proces kosmicznego lądowania. Cała operacja potrwa łącznie 4,5 godziny.

Asteroida Bennu i Nighitngale – gdzie wyląduje pojazd NASA?

Jak podaje Kopalnia Wiedzy, Nightingale to skalisty obszar o średnicy 16 metrów usytuowany na północnej części asteroidy Bennu, otoczony ogromnymi skałami wielkości budynków. Robotyczne ramię Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism (TAGSAM) ma pobrać z asteroidy próbki do badania. Naukowcy przewidują, że to właśnie Nightingale zawiera najwięcej pożądanych przez nich drobnego materiału.

Czy lądowania na asteroidzie to początek kosmicznego górnictwa? NASA nie ukrywa, że rusza już kosmiczna misja Origin Space i rozpoczyna się wyścig o kosmiczne złoża.

OSIRIS-REx i lądowanie na asteroidzie Bennu

Zanim rozpocznie się lądowanie na asteroidzie, OSIRIS-REx opuści bezpieczną orbitę asteroidy znajdującą się na wysokości 770 metrów nad powierzchnią obiektu, a następnie rozpocznie się trwające 4 godziny opuszczanie na wysokość 125 metrów nad Bennu. Wtedy uruchomione zostaną silniki manewrowe mające dostosować prędkość i sprowadzić pojazd na wysokość 54 metrów nad powierzchnią asteroidy. Później silniki spowolnią sondę i ustawią ją względem obracającej się asteroidy.

Pobranie próbek z asteroidy

Jeśli lądowanie na asteroidzie się powiedzie, OSIRIS-REx pozostanie na asteroidzie 16 sekund. Aby ułatwić pobranie próbek, po lądowaniu otworzony zostanie pojemnik ze sprężonym azotem. Gaz sprawi, że z powierzchni wzbije się materiał, który zostanie pobrany. Następnie pojazd oddali się od asteroidy.

Bennu znajduje się w odległości około 334 milionów kilometrów od Ziemi, bezpośrednie sterowanie OSIRIS-REx jest niemożliwe. Sygnał z sondy biegnie na Ziemię około 18,5 minuty. Dlatego też cała operacja zostanie przeprowadzona automatycznie – wyjaśnia Kopalnia Wiedzy.

Ile próbek zbierze OSIRIS-REx? Celem jest zdobycie 60 gramów materiału najwyższej jakości, który następnie trafi na Ziemię do badania. Zanim to jednak nastąpi, NASA musi upewnić się, że próbki rzeczywiście zostały zebrane. 22 października OSIRIS-REx prześle na Ziemię zdjęcia próbek, a 2 dni później przeprowadzi manewr “polegający na obrocie wokół własnej osi, dzięki czemu określona zostanie masa zebranego materiału”. Jeśli ilość i jakość próbek będzie wystarczająca, zostaną umieszczone w kapsule w Sample Return Capsule, w której wylądują na Ziemi.

A jeśli okaże się, że zebrano za mało próbek? Wówczas zostanie podjęta próba kolejnego lądowania na asteroidzie w styczniu 2021 roku. OSIRIS-REx wyląduje w miejscu zapasowym nazwanym Osprey i wykorzysta 2 pozostałe pojemniki ze sprężonym azotem. Wówczas próbki wylądowałyby na Ziemi 24 września 2023 roku. NASA szczególnie zależy na materiale z tej asteroidy, ponieważ wykryto obecność grup hydroksylowych w minerałach Bennu. Oznacza to, że mogła być kiedyś częścią planetoidy, na której znajdowała się woda.

Asteroida Bennu

Asteroida Bennu uważana jest za potencjalne zagrożenie dla Ziemi (NEO), a w 2135 roku znajdzie się najbliżej planety. NASA uspokaja jednak, że koniec świata nie nastąpi, a prawdopodobieństwo, że asteroida zderzy się z naszą planetą jest bardzo małe i wynosi zaledwie 1:2700. 

Obiekt Bennu 101955 został odkryty w 1999 roku. Ogromna kosmiczna skała ma ponad 500 metrów średnicy oraz waży i 77 milionów ton. Okrąża słońce w ciągu 1 roku i 71 dni przecinając przy tym orbitę Ziemi. a z każdym okrążaniem coraz bardziej zbliża się do planety.

NASA po raz pierwszy będzie pobierać próbki z asteroidy. Wcześniej udało się to zrobić japońskiej agencji JAXA. Ostatnią jej misją tego typu była ta z sondą Hayabusa2, która właśnie wraca na Ziemię – pisze Komputer Świat.

Źródło zdjęcia:

  • Asteroida Bennu – NASA i lądowanie na asteroidzie: YouTube/NASA Goddard