Fentanyl

Fentanyl – narkotyk zombie pokonał USA. Europa następna?

Amerykańska Agencja do Walki z Narkotykami (DEA) ogłosiła, że “fentanyl to największe narkotykowe zagrożenie w historii USA i jest już wszędzie w kraju”. Władze i służby wydały mu wojnę, którą przegrywają. Co gorsza, ostrzegają, że lada moment syntetyczny opioid może dosłownie zalać Europę.

Fentanyl jest w USA istną plagą. W 2021 roku narkotyki zabiły tam 106 tysięcy osób, z czego za ok. 70 tys. zgonów odpowiadają syntetyczne opioidy, głównie fentanyl. Dziennie te środki w Stanach Zjednoczonych zabijają nawet 150 osób. W sumie liczba zgonów w USA spowodowanych przedawkowaniem fentanylu wzrosła o 279 proc. w latach 2016-2021. Więcej osób w wieku 18-49 lat umiera z powodu fentanylu niż z powodu strzelanin i wypadków samochodowych. Fentanyl jest obecnie najczęstszą przyczyną śmierci Amerykanów w wieku od 18 do 45 lat.

“Narkotyk zombie”, mający źródło w Chinach, dosłownie wlewa się do USA przez meksykańską granicę. Do tej pory amerykański rząd walczył z fentanylem, m.in. nakładając sankcje na firmy chińskie i wydając nakazy aresztowania na chińskich przemytników. I tę walkę przegrał. Prezydenci Chin i Meksyku, podczas szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku, ogłosili współpracę z USA, by powstrzymać narkotykową plagę. Może być jednak za późno. Co gorsza, ta plaga zagraża Europie.

Fentanyl w USA. Lekarze doprowadzili do katastrofy?

Jak zwraca uwagę CDC, legalny fentanyl, który przepisują lekarze, dostępny jest od lat 60. National Institute for Drug Abuse o obecną katastrofę oskarża właśnie lekarzy, którzy w latach 90. zaczęli bez opamiętania przepisywać opioidy. Teraz Stany uginają się pod ciężarem syntetycznego i nielegalnego fentanylu – llegally made fentanyl (IMF). Popularność zawdzięcza bardzo niskiej cenie, a do tego działa 100 razy silniej niż morfina. Już dawka wielkości rysika od ołówka może zabić. Jest przede wszystkim tanim zamiennikiem składników w popularnych narkotykach, a do tego uzależnia 50 razy bardziej niż heroina. Jak podaje Focus.pl, “po odcięciu od źródła leku około 80% nadużywających opioidów pacjentów przesiada się na heroinę”

W Polsce nie ma praktycznie nic silniejszego przeciwbólowego na rynku. Po drugie należy do grupy leków opioidowych, czyli do grupy nazywanej narkotycznymi lekami przeciwbólowymi. Po podaniu pacjent może czuć się oszołomiony, mieć zawroty głowy, być troszkę senny i spowolniony. Ten lek przepisuje się pacjentom paliatywnym, z tak silnymi dolegliwościami bólowymi, że praktycznie już nic innego nie pomaga

wyjaśnia lek. Eryk Matuszkiewicz (Medonet)

Odurzenie fentanylem zapewnia stan błogości, spowolnienie pracy mózgu i dosłownie odcięcie się od rzeczywistości. Ofiara fentanylu jest ospała, jakby w półśnie, bełkocze, nie odczuwa bólu i lęku. Zachowaniem przypomina zombie z horrorów.

Skutki zażycia fentanylu:

  • halucynacje wzrokowe
  • omamy czuciowe
  • silne złudzenia przestrzenne związane z zanikaniem impulsów nerwowych
  • zanik lęku
  • znieczulenie fizyczno-psychiczne
  • odmienne stany świadomości
  • odcięcie od rzeczywistości, tak zwany sen na jawie

CZYTAJ WIĘCEJ: Najstraszniejsze narkotyki na świecie. Niektóre zabijają przed zażyciem

Dodają fentanyl do innych narkotyków i legalnych lekarstw

IMF najczęściej dostępny jest w formie proszku, płynu (dodawany np. do sprejów, świeczek zapachowych kropli do oczu) oraz specjalnych lizaków. Niska temperatura parowania (40°C) sprawia, że wielu uzależnionych przyjmuje go w formie inhalacji.

Coraz częściej fentanyl miesza się z innymi narkotykami, nadając mu formę pigułki przypominającej legalne lekarstwa. Wiele osób nie ma pojęcia, że leki które zażywają, mają dodatek fentanylu. Co gorsza, cierpią też osoby postronne, jak np. dzieci w żłobku w Nowym Jorku, pod których materacami przechowywano kilogramy narkotyku. Trafiły do szpitala z ciężkim zatruciem i nie wszystkie udało się uratować.

DEA wydało alert, gdy okazało się, że fentanyl mieszany jest z legalną ksylazyną, używaną w weterynarii jako silny środek znieczulający. Mieszanka, nazywana “Tranq Dope”, została wykryta w 48 stanach. Służby medyczne w USA, by zneutralizować działanie fentanylu, stosują organiczny związek chemiczny nalokson. Jednak gdy narkotyk zmiesza się z ksylazyną, nalokson nie działa. Co więcej, “Tranq Dope” powoduje silne uszkodzenia organizmu, doprowadzając do makabrycznych ran, a finalnie do amputacji kończyn. Dilerzy zacierają ręce, bo “Tranq Dope” znacznie szybciej i mocniej uzależnia ofiary. W Filadelfii pod koniec 2023 roku ksylazynę wykryto w 90% przebadanych próbek fentanylu i podobnych opioidów.

Jak zwraca uwagę CDC, obecności fentanylu w narkotykach i lekach nie da się wykryć wizualnie lub wyczuć w smaku lub zapachu. Jego obecność wykrywają specjalne testy w formie pasków. Nawet one nie wykrywają jednak wszystkich zabójczych pochodnych fentanylu jak np. opioid karfentanyl.

Narkotyki z Chin i kartele z Meksyku. Problem także polityczny

Służby narkotykowe konfiskują w USA rocznie ok. 400 milionów dawek fentanylu. To jednak tylko kropla w morzu. Skąd się bierze się aż tyle tego syntetycznego świństwa w Stanach? Rozproszone po Chinach fabryki wytwarzają prefabrykanty, które trafiają do Meksyku. Tam, po przetworzeniu na syntetyczny narkotyk, kartele (m.in. Sinaloa i Jalisco) masowo przemycają go do USA. DEA opisuje Chiny jako „główne źródło wszystkich substancji zawierających fentanyl, które trafiają do USA“.

Latami Chiny udawały, że nie są źródłem fentanylu, ale w czerwcu 2023 roku Departament Sprawiedliwości USA po raz pierwszy otwarcie oskarżył cztery chińskie firmy chemiczne o to, że celowo wytwarzają półprodukty z przeznaczeniem na rynek amerykański. Problemu nie dało się dłużej zamiatać pod dywan. Chiny zapowiedziały oficjalnie, że rozpoczną walkę z opioidem na swoim terytorium.

Chcąc wyjść z impasu, Waszyngton poszedł na ustępstwo. W listopadzie przystał na prośbę Pekinu o zniesienie sankcji nałożonych na chiński instytut kryminalistyczny działający przy ministerstwie spraw wewnętrznych. Instytut, oskarżony o współudział w nadużyciach wobec mniejszości chińskich, w tym Ujgurów 

pisze Gazeta Wyborcza.

CZYTAJ WIĘCEJ: Naćpane delfiny grają w piłkę rozdymką – igrają ze śmiercią [WIDEO]

Wybory prezydenckie w USA – Joe Biden przegra przez fentanyl?

Nie brakuje głosów, że fentanyl zalewa kraj przez Joe Bidena, bo prezydent bezmyślnie otwiera granicę z Meksykiem i wpuszcza imigrantów oraz kartele bez kontroli. I to dlatego przemyt narkotyków z Meksyku będzie ważnym elementem nadchodzącej kampanii wyborczej. Republikanie, m.in. Margaret Kochman, już oskarżają Bidena o spowodowanie narkotykowej plagi. Twierdzą, że “fentanyl jest bronią masowego rażenia wymierzoną w Amerykę“. Oskarżają prezydenta Meksyku , że “wykorzystuje narko-terrorystów do zatruwania Ameryki”. Domagają się, by amerykańskie wojsko mogło niszczyć laboratoria narkotykowe na meksykańskiej ziemi. Co więcej, republikańscy senatorowie przedstawili projekt ustawy, na podstawie której meksykańskie kartele narkotykowe mogłyby zostać uznane za grupy terrorystyczne.

Margaret Kochman Bidenowi nie odpuści. To osobista krucjata. Jej 41-letni syn poczuł ból pleców podczas odśnieżania ogródka. Dostał od przyjaciela tabletkę przeciwbólową. Zmarł, bo okazało się, że była nafaszerowana fentanylem. Jej drugi syn Eugene, został “doprowadzony do głupoty przez żal po zmarłym bracie”. Wziął od kogoś pigułkę i zmarł w wieku 44 lat. Republikanie w kampanii Trumpa już wykorzystują jej historię jako polityczną amunicję przeciwko Bidenowi.

Problem fentanylu w Europie. Antony Blinken ostrzega

Europa do tej pory patrzyła na fentanyl i syntetyczne opioidy jak na awanturę u sąsiadów – nas to nie dotyczy. I ten brak czujności może mieć reperkusje. Sekretarz stanu USA Antony Blinken pod koniec 2023 roku, podczas wydarzenia towarzyszącego Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, poświęconemu zagrożeniom związanym z syntetycznymi narkotykami, oficjalnie ostrzegł Unię Europejską, że musi przygotować się na zalew fentanylem. Co gorsza, w przeciwieństwie do USA, “Europa ma samodzielną zdolność laboratoryjną do produkcji narkotyków syntetycznych“, co może bardzo szybko doprowadzić do kryzysu na niespotykaną skalę.

Według Europejskiego Raportu Narkotykowego w 2021 r. na terenie Unii Europejskiej zlikwidowano łącznie 434 nielegalne laboratoria produkujące narkotyki syntetyczne. Już w 2019 roku do unijnego systemu wczesnego ostrzegania zgłoszono około 50 nowych opioidów syntetycznych. W Wielkiej Brytanii liczba zgonów spowodowanych fentanylem wzrosła o 30%, w Polsce zanotowano 10 w jednym tygodniu. To jednak dopiero początek. Unijna agencja antynarkotykowa ostrzega, że zakaz uprawy maku wprowadzony przez talibów w Afganistanie i brak dostaw heroiny, może lada moment wywołać ogromny popyt na fentanyl w Europie.

Albo jest to problem, który macie, ale nie wiecie, że go macie, albo jest to problem, który zaraz będziecie mieli

– ostrzegł Unię Europejską Antony Blinken.

Źródło: Gazeta Wyborcza, dea.gov, nida.nih.gov, cdc.gov, New York Times, Medonet, ABC 7 Chicago, Polska Agencja Prasowa, Instytut Medycyny Pracy Im. Prof. J. Nofera – “Nowe narkotyki”, Focus.pl

Foto: Pexels/.MART PRODUCTION,

Fentanyl w USA. CDC i DEA ostrzegają przed “narkotykiem zombie”