NASA i reaktor na Księżycu

Reaktor jądrowy na Księżycu. Współpraca NASA i Lockheed Martin

Trwa wyścig o Księżyc. Padają kolejne zapowiedzi zbudowania bazy na Księżycu i rozpoczęcia księżycowego górnictwa. Kluczowym problemem będzie stałe źródło energii na Srebrnym Globie. W ramach programu Artemis, NASA chce zbudować reaktor jądrowy. Na jakim etapie jest Fission Surface Power Project?

Ludzkość snuje wizje o kolonizacji Księżyca od wieków. Już w 1638 roku biskup John Wilkins napisał Dyskurs o nowym świecie i innej planecie, w którym opisał kolonię na Księżycu. Science fiction staje się jednak rzeczywistością. Obecnie trwają intensywne przygotowania, by założyć stałe bazy na Księżycu. Jim Reuter z NASA Space Technology Mission Directorate w Waszyngtonie wyjaśnił, że “swobodny dostęp do energii elektrycznej będzie kluczem do przyszłej eksploracji kosmosu”. Rozwiązaniem ma być powstający obecnie księżycowy reaktor jądrowy.

Reaktor jądrowy na Księżycu. Współpraca NASA i Lockheed Martin

Dr Michael „Orbit” Nayak, kierownik programu w Biurze Technologii Strategicznych DARPA zapowiadał stworzenie wielozadaniowych systemów księżycowych jak np. elektrownie zapewniające jednocześnie energię, komunikację i nawigację. Caixin informuje, że chińska agencja kosmiczna jako źródło energii na Księżycu najpewniej wybierze energię jądrową. NASA również stawia na reaktor jądrowy, a prace nad projektem Fission Surface Power Project weszły w nowy etap.

Systemy zasilania oparte o materiał rozszczepialny przyniosą znaczące korzyści nie tylko w budowie struktur na Księżycu, ale mogą przyczynić się do rozwoju innowacyjnych technologii, które będą wykorzystywane na Ziemi

– powiedział Jim Reuter.

NASA do 2018 roku pracowała nad projektem Kilopower, zastanawiając się jak zapewnić stałe źródło energii na Księżycu. W 2021 roku agencja połączyła siły z Idaho National Laboratory (INL) Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Następnie w ramach nowych 5-miliardowych kontraktów firmy Lockheed Martin, Westinghouse i IX miały opracować dla Glenn Research Center projekty reaktora i systemów konwersji energii, odprowadzania ciepła i dystrybucji energii w warunkach księżycowych. Amerykańska agencja kosmiczna zdecydowała się finalnie na projekt reaktora pierwszej firmy, który zapewni ok. 40 kW mocy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bazy na Księżycu – wielka plany Chin i USA

Dalsze plany NASA obejmują zakończenie fazy drugiej projektowania w 2025 r., a ostateczny system miałby być dostarczony na Księżyc na początku lat 2030 

– zapowiada Komputer Świat.

Jak wyjaśnia Komputer Świat, księżycowy reaktor jądrowy miałby stanowić źródło energii przez przynajmniej dekadę. Jeśli okaże się sukcesem, technologia zostałaby wykorzystana także podczas kolonizacji Marsa. Problemem będzie jednak wyniesienie w przestrzeń kosmiczną 6-tonowej instalacji. Jak wyjaśnia NASA, reaktor ma również działać autonomicznie oraz musi być możliwy do transportu po powierzchni Księżycu.

Jak wyjaśnia urania.edu.pl, “reaktor musi być odporny na wahania temperatury, która na powierzchni wykazuje amplitudę od 110°C w środku dnia księżycowego do −180°C w środku nocy”. Musi to być reaktor zasilany uranem, który będzie wykorzystywany jako materiał rozszczepialny

NASA i reaktor na Księżycu
NASA planuje zbudować reaktor jądrowy na Księżycu – wizualizacja

Panele słoneczne na Księżycu

Trudy Kortes, dyrektor programowa ds. misji demonstracyjnych technologii w Dyrekcji Misji Technologii Kosmicznych NASA, wyjaśnił, że wbrew pogłoskom, agencja nie postawi na Księżycu wyłącznie na panele słoneczne. Jeśli już zdecyduje się na korzystanie z energii słonecznej, zastosuje kombinację instalacji solarnych i atomowych.

Panele słoneczne na Księżycu same nie zapewnią wystarczającej energii. Eksperci z amerykańskiej agencji kosmicznej zwracają uwagę na długie księżycowe noce. Poza tym, kosmiczna infrastruktura najpewniej zostanie umieszczona w podziemnych jaskiniach lub zacienionych kraterach, co utrudni działanie panelom słonecznym.

Źródło: NASA, Komputer Świat, Space.com, Urania,edu.pl Źródło zdjęcia: NASA

Źródło zdjęcia: