Czy przed nami istniała inna cywilizacja na Ziemi? Jak znaleźć jej ślady? Tajemnicza historia świata

Na Ziemi istniała przed nami inna zaawansowana cywilizacja? Naukowcy NIE WYKLUCZAJĄ

Czy jesteśmy pierwszą zaawansowaną cywilizacją w historii Ziemi? Czy możliwe, że planetę przed nami zamieszkiwała inna zaawansowana cywilizacja z rozwiniętym przemysłem? Choć wydaje się to czyste science fiction, naukowcy z NASA w 2018 roku stwierdzili, że nie można wykluczyć takiej możliwości.

Nasza cywilizacja jest pierwszą na Ziemi? Choć wydaje się to scenariusz czysto science-fiction, naukowcy z NASA’s Goddard Institute for Space Studies i University of Rochester uważają, że nie można wykluczyć, iż przed nami istniała inna zaawansowana cywilizacja. W 2018 roku w publikacji „The Silurian Hypothesis” (hipoteza syluriańska, nazwaną od starożytnej cywilizacji z serialu „Doktor Who”) wyjaśniono, dlaczego powinniśmy brać pod uwagę, że „nie jesteśmy pierwsi”.

Nasza cywilizacja nie była pierwsza na Ziemi? Tajemnicza historia świata i ewentualna „cywilizacja przedludzka”

Profesor astrofizyki Adam Frank z University of Rochester uważa, że nie powinniśmy być tacy pewni, iż jesteśmy pierwszym gatunkiem na Ziemi, który opanował zaawansowane technologie i przemysł. Podkreśla, że tak naprawdę społeczeństwa przemysłowe istnieją od ok. 300 lat, współcześni ludzie istnieją na Ziemi od około 200-300 tys. lat. złożone życie na Ziemi datuje się na 400 milionów lat, a Ziemia ma ponad 4 mld lat. Jego zdaniem, gdyby dzisiaj cywilizacja człowieka nagle z jakiegoś powodu zniknęła, następna może powstać dopiero za miliony lat. Nasi „następcy” mieliby problemy z odnalezieniem pozostałości po naszym istnieniu. To samo może tyczyć się cywilizacji, które istniały miliony lat przed nami.

Nie wiadomo, ile nasza cywilizacja będzie jeszcze w stanie przetrwać, ale w porównaniu z czasem istnienia Ziemi, jesteśmy tylko małym punkcikiem – pisze tech.wp.pl.

Zdaniem prof. Franka, nie powinniśmy łudzić się, że znajdziemy fizyczne dowody na istnienie „cywilizacji przedludzkiej”. Przypomina, że miasta obecnie zajmują mniej niż 1 procent powierzchni Ziemi. Jeśli tak było również dziesiątki milionów lat temu, współczesna paleontologia miałaby problem z odnalezieniem pradawnych metropolii. Jak czytamy na łamach NBC News, „nie ma szans, byśmy znaleźli jurajskiego Iphone’a, nic nie przetrwa tyle lat”. Geolog Jan Zalasiewicz z University of Leicester in England uważa, że szanse na odnalezienie metropolii sprzed milionów lat są bardzo niskie. Mogły być np. zalewane tak jak Nowy Orlean, niszczone przez wiatr i deszcze. Brak jakiejkolwiek konserwacji budynków sprawiłby, że w ciągu miliona lat nie pozostałby po nich ślad. 

Nie znajdziemy też raczej szkieletów należących do twórców poprzedniej cywilizacji. Jak czytamy na łamach Scientific American, prof. Frank sugeruje, by szukać raczej śladów chemicznych, np. pozostałych po rolnictwie. Jeśli pradawna cywilizacja była podobna do naszej, pozostawiłaby takie ślady jak np. plastik i długo rozkładające się tworzywa, ślady odpadów radioaktywnych. Spowodowałaby też nagłe zmiany klimatyczne i wymieranie gatunków. Prof. Frank sugeruje również, by badać jakie zmiany powodują w oceanach odpady chemiczne i szukać podobnych zmian sprzed milionów lat.

Nasza cywilizacja może pozostawić po sobie również warstwę związków składających się na plastik – po rozdrobnieniu przez fale i wiatr opadnie on w końcu na dno oceanów tworząc kolejną warstwę – pisze spidersweb.pl.

Antropocen i ślady człowieka

Antropocen, to epoka geologiczna charakteryzująca się znacznym wpływem człowieka na ekosystem i geologiczny system planety Ziemia. Jest to co prawda dopiero epoka proponowana i nieoficjalna, ale naukowcy są zgodni – skutek działalności człowieka w tym okresie będzie widoczny w przyszłości w śladach kopalnych. Jeśli miliony lat temu przed nami istniała jakaś nieznana nam cywilizacja, zapewnia zostawiła podobne ślady. Jak przypomina tech.wp.pl, spalamy ogromne ilości paliw kopalnych, ponad 500 miliardów ton węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Szukając „cywilizacji przedludzkiej” należy skupić się na wykrywaniu podobnych spadków w ilości tych materiałów na Ziemi mogłoby pomóc wskazać na epokę cywilizacji przemysłowej.

Pradawna cywilizacja na Księżycu

Astronom Jason Wright z Penn State University uważa, że jeśli przed nami na Ziemi rządziła inna cywilizacja, jej śladów powinniśmy szukać na Księżycu. Zakłada, że była tak zaawansowana jak my obecnie, więc prawdopodobnie odbywano loty w kosmos, najpewniej na Księżyc lub na Marsa. To właśnie tam powinny pozostać technosygnatury. Jeśli nasi „poprzednicy” wysyłali sondy i pojazdy w kosmos, na Marsie lub na Księżycu przetrwałyby one nawet setki milionów lat. Może w poprzedniej cywilizacji wpadano na takie pomysły jak Elon Musk i wysyłano swoje samochody w kosmos.

Nasza cywilizacja taka jak nasza jest świetna w niszczeniu powierzchni swojej planety. Być może poprzednia w podobny sposób zostawiła ślady na Księżycu lub Marsie – uważa Jason Wright. (NBC News)

Źródła: Scientific American, NBC News

Źródło zdjęcia:

  • Neuralink i testy na zwierzętach. Elon Musk zapowiada bezpieczną technologię: Iván Jesus Rojas from Pixabay
  • Nowe informacje o BrainEx. Eksperyment pozwolił ożywić częściowo mózgi martwych świń: Pixabay/Elsemargriet
  • Naukowcy stworzyli ksenoboty. Żywe roboty rozmnażają się z pomocą komórek macierzystych i sztucznej inteligencji: YouTube/SciTech Daily
  • ufoKosmici i kosmiczne podóże – naukowa symulacja ile zajęłaby ekspansja pozaziemskiej cywilizacji w galaktyce: MasterTux from Pixabay
  • Kleszcz na skórze i ugryzienie: Facebook/Centrum Medyczne Luxmed
  • Ufo i podróże w czasie? Znany naukowiec uważa, że kosmici to tak naprawdę ludzie z przyszłościec uważa, że kosmici to tak naprawde ludzie z przyszłości: CoolCatGameStudio z Pixabay
  • Czy dusza istnieje i waży 21 gramów? Eksperyment MacDougalla: Tumisu z Pixabay
  • Czy przed nami istniała inna cywilizacja na Ziemi? Jak znaleźć jej ślady? Tajemnicza historia świata: Nadine Doerlé z Pixabay
Druga Ziemia w wersji cyfrowej - Unia Europejska chce zatrzymać zmiany klimatu Previous post Powstanie „cyfrowa druga Ziemia”. Unia Europejska zatrzyma zmiany klimatyczne
Dysk z Fajstos - co oznaczają tajemnicze napisy? To dawne pismo czy wielekie oszustwo? Next post Dysk z Fajstos – wiadomość od kosmitów? Gra planszowa? A może wielkie oszustwo archeologów?