NASA i historyczne lądowanie na Księżycu

Misje kosmiczne Artemis 2 i 3 przesunięte. NASA opóźnia załogowy lot na Księżyc

Misje kosmiczne Artemis 2 i 3 z przesuniętymi terminami. NASA zdecydowała, że lądowanie człowieka na Księżycu odbędzie się później niż zakładano. Jako powód amerykańska agencja kosmiczna podaje m.in. sytuację SpaceX.

Eksploracja kosmosu i lądowanie na Księżycu – zmiana terminów misji kosmicznych. NASA wyjaśnia, że m.in. ze względów bezpieczeństwa opóźnia misje kosmiczne Artemis 2 i 3, w tym załogowy lot na Księżyc. Podano nowe terminy lotów kosmicznych.

NASA opóźnia misje kosmiczne Artemis 2 i 3. Lądowanie na Księżycu się oddala

Misja kosmiczna Artemis 2 zakłada podróż w kosmos 4 astronautów: Reida Weismana, Victora Glovera, Christiny Koch i Jeremy’ego Hansena. Mają oni okrążyć Księżyc, a następnie bezpiecznie wrócić na Ziemię. Termin misji pierwotnie wyznaczono na listopad 2024, jednak NASA zdecydowała o przesunięciu terminu na wrzesień 2025.

Misja Artemis 3 zakłada lądowanie na Księżycu i przetransportowanie tam astronautów. Ma to być pierwsze załogowe lądowanie na Księżycu od czasów programu Apollo. Powrót Amerykanów na Srebrny Glob był planowany na koniec 2025 roku, ale termin został zmieniony na wrzesień 2026 roku. Tymczasem biuro GAO, biorąc pod uwagę m.in sytuację finansową, wskazało, że bardziej prawdopodobny jest 2027 rok.

Misja Artemis 4 zgodnie z wcześniejszymi założeniami ma odbyć się we wrześniu 2028 roku. 

Powody związane z opóźnieniem misji mają związek z trwającą analizą wyników po misji Artemis I, w szczególności kwestii nadmiernego zużycia osłony termicznej pojazdu MPCV Orion. Ma to także związek z wolniejszym niż spodziewany rozwoju prac nad lądownikiem księżycowym. Dla misji Artemis III jest to księżycowa wersja pojazdu Starship firmy SpaceX

– wyjaśnia Kosmonauta.net.

Harmonogram misji kosmicznych. NASA wyjaśnia zmianę terminów

Dlaczego NASA zmienia terminy misji kosmicznych?  Agencja kosmiczna oświadczyła, że  test nowych technologii na statku kosmicznym Orion wymaga więcej czasu. Jest to statek zbudowany specjalnie na potrzeby załogowego lotu na Księżyc. Był już testowany podczas misji Artemis 1 w listopadzie 2022 roku i wystąpiły wówczas problemy z akumulatorami i komponentami odpowiedzialnymi za system wentylacji i kontrolę temperatury w kapsule.

NASA i historyczne lądowanie na Księżycu
NASA i historyczne lądowanie na Księżycu, Foto: Pexels/Pixabay

Amerykańska agencja kosmiczna chce również  przetestowań nowe technologie odpowiedzialne za osłony termiczne, podtrzymanie życia na statku kosmicznym, uzupełnianie zasobów paliwa. Naukowcy NASA  chcą również opracować nowe metody wchodzenia i wychodzenia astronautów ze statku kosmicznego.

NASA usprawiedliwia również nowy harmonogram misji kosmicznych „ wyzwaniami rozwojowymi w branży”.  To odniesienie do aktualnych problemów firmy SpaceX, która współpracuje z NASA. Jej statek Starship, ma transportować ludzi ze statku Orion z orbity Księżyca na jego powierzchnię i w drodze powrotnej.

Za budową statku Orion odpowiada koncern Lockheed Martin, wykorzystujący technologie i rozwiązania przygotowane do spółki przez firmy Boeing i Northrop Grumman.

Bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem i aby dać zespołom odpowiedzialnym za misje Artemis więcej czasu na poradzenie sobie z wyzwaniami związanymi z pierwszymi projektami, operacjami i ich integracją, wydłużymy czas potrzebny na przygotowanie misji Artemis 2 i Artemis 3. 

oświadczył administrator NASA, Bill Nelson.

Statek Starship firmy SpaceX w wersji księżycowej – grafika z 2020 roku/ Credits – SpaceX

To było ważne lądowanie na Księżycu. Przyszłość misji kosmicznych zagrożona?

Na zmianę kosmicznego harmonogramu NASA zapewne ma wpływ także porażka trwającej obecnie misji kosmicznej z udziałem lądownika Peregrine. Miało być lądowanie na Księżycu, a z powodu krytycznej awarii będzie prawdopodobnie rozbicie się o jego powierzchnię.

Jak podaje CNN, Peregrine nie przeprowadzi planowanego maneru lądowania na Księżycu, którego wypróbowanie było kluczowe dla bezpieczeństwa przyszłych misji kosmicznych. Nie zostaną też przeprowadzone planowane badania księżycowej egzosfery, właściwości termicznych i zawartości wodoru w glebie, pól magnetycznych oraz promieniowania przed planowanymi przyszłymi misjami załogowymi w ramach programu Artemis

John Thornton oświadczył, że porażka misji kosmicznej nie oznacza upadku Astrobotic. Nie ukrywa jednak, że ogromnym wyzwaniem będzie pogorszenie relacji z NASA, inwestorami i klientami.

Firma Astrobotic Technology podpisała z NASA kontrakt o wartości 108 milionów dolarów. Joel Kearns z amerykańskiej agencji kosmicznej wyjaśnił, że ten projekt ma być lekcją oraz kolejnym krokiem w kierunku komercyjnej eksploracji kosmosu i komercyjnych lotów na Księżyc. Pomoże także zdobyć niezbędną wiedzę, by przyszłe loty na Księżyc były bezpieczniejsze.

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook