Indianie Nawaho w sporze z NASA o Księżyc

Indianie Nawaho piszą do NASA. “Zostawcie święty Księżyc w spokoju”

Indianie Nawaho apelują do NASA, by agencja kosmiczna zostawiła Księżyc w spokoju. Rdzenna amerykańska ludność nie zgadza się na pogrzeby na Księżycu.

Indianie Nawaho kontra NASA. 8 stycznia planowane jest wystrzelenie lądownika księżycowego Peregrine prywatnej firmy kosmicznej Astrobotic. Ma przewozić ładunki Celestis i Elysium Space, zajmujących się pochówkami w kosmosie. Przedstawiciele rdzennej amerykańskiej ludności protestują, ponieważ “Księżyc jest czczony i reguluje cykle życiowe, zgodnie z tradycjami i opowieściami Nawaho”. Pozostawianie czegokolwiek na powierzchni Księżyca Indianie uważają za świętokradztwo.

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook

Indianie Nawaho kontra NASA. “Księżyc jest święty”

Afera zaczęła się w 1998 roku. NASA umieściła wtedy szczątki planetologa Eugene’a Shoemakera na Księżycu. Nawahowie byli oburzeni. Agencja kosmiczna zapewniła, że w przyszłości będzie konsultować takie decyzje z rdzenną ludnością. Wszystko wskazuje na to, że słowa nie dotrzyma.

Według Navajo Nation, rezerwatu Indian Nawaho obejmującego około 71 000 km² i zajmującego północno-wschodnią część Arizony, południowe Utah i północno-zachodnią cześć Nowego Meksyku, NASA i prywatne firmy kosmiczne nie skonsultowały się z narodami plemiennymi w sprawie planów wyniesienia ludzkich szczątków na Księżyc w ramach styczniowej misji

– wyjaśnia Interia.pl.

Prezydent Navajo Nation Buu Nygren napisał do NASA list. Prosi o opóźnienie planowanego na 8 stycznia wystrzelenia lądownika księżycowego Peregrine. Zwrócił uwagę, że „plany NASA naruszają wiele zarządzeń wykonawczych wynikających z konsultacji plemiennych, w tym te podpisane przez administrację urzędującego aktualnie prezydenta Bidena”. Opisał Księżyc jako część duchowego dziedzictwa Indian Nawaho.

Jak na razie NASA nie odniosła się do listu Indian Nawaho. Termin startu lądownika nie został zmieniony.

Kim są Indnianie Nawaho?

Indianie Nawaho zamieszkują Rezerwat Navajo Nation mający powierzchnię ponad 70 000 km². Władze kraju Navajo mają swoją siedzibę w Window Rock. W czasie II wojny światowej członkowie plemienia byli tajnymi szyfrantami armii i służyli na Pacyfiku, pomagając pokonać Japończyków.

Indianie Navajo trudnią się hodowlą koni, wyrobem biżuterii, tkaniem dywanów oraz turystyką. 

źródło: The Independent, Geekweek