Eksploracja kosmosu i kolejne niesamowite odkrycie. Astronomowie z Nowej Zelandii ogłosili, że została przez nich znaleziona nowa superziemia. OGLE-2018-BLG-0677Lb prawdopodobnie przypomina naszą planetę, ale jej masa jest czterokrotnie większa.
Czy kiedyś zostanie odkryta „druga Ziemia”, na której może znajdować się życie? Czy stanie się dla nas drugim domem jak w filmach science fiction? Astronomowie z nowozelandzkiego University of Canterbury ogłosili, że została przez nich znaleziona „nowa superziemia” o nazwie OGLE-2018-BLG-0677Lb.
Egzoplaneta krąży wokoło małej gwiazdy. Jej masa wynosi około 0,12 masy Słońca. Orbita znajduje się w odległości od 0,63 do 0,72 jednostki astronomicznej – opisuje egzoplanetę Komputer Świat.
Kosmiczne odkrycie i nowa Ziemia?
Tajemnicza egzoplaneta krąży wokół słońca. Odległość dzieląca ją od macierzystej gwiazdy jest podobna do tej, jaka dzieli Wenus od Słońca. Oszacowano, że rok trwa tam 617 dni. Prawdopodobnie superziemia ma masę cztery razy większą niż Ziemia.
Poszukiwanie nowych planet
Kosmiczne odkrycie było możliwe dzięki technice mikrosoczewkowania grawitacyjnego (Optical Gravitational Lensing Experiment – OGLE). Pozwala obserwować najdalsze obiekty w kosmosie, a „superziemia” to jedna z najdalszych znanych nam egzoplanet. Jej zauważenie astronomowie posumowali jako „szansa jedna na milion”. Do tej pory badaczom udało się znaleźć ponad 4 tys. egzoplanet, jednak takie jak OGLE-2018-BLG-0677Lb są prawdziwą rzadkością.
Kosmiczna podróż i lata świetlne
Marzy wam się kosmiczna podróż na nową superziemię? Niestety, nasza technologia jeszcze bardzo długo nie pozwoli na takie wycieczki poza Układ Słoneczny. Mamy problem, aby wysłać ludzi na Księżyc, a nowoodkryta egzoplaneta jest od nas oddalona 24 723 lat świetlnych.
Jest więc bardzo daleko. Dla porównania średnica Drogi Mlecznej wynosi około 100 tys. lat świetlnych – porównuje komputerswiat.pl.
Czy panują tam warunki sprzyjające życiu? Tego astronomowie jeszcze nie ustalili.
Źródło zdjęcia:
- Nowa superziemia i kosmiczne odkrycie: NASA, YouTube