Policefalia i zrośnięte dzieci w Indiach

Urodziła dziecko z dwiema głowami. Czym jest policefalia?

Niezwykłe narodziny bliźniąt syjamskich w Indiach. Urodziło się dziecko, które ma dwie głowy, trzy ręce i jeden tors. Zostało uznane za jedną osobę. Czym jest policefalia?

Zaskakujące narodziny bliźniąt w Indiach. Ich mama w czasie ciąży po przeprowadzeniu badania USG otrzymała informację, że urodzi dwójkę dzieci. Shaheen Khan nie spodziewała się jednak, że dziecko będzie miało dwa serca, dwie głowy, trzy ręce i jedne ciało. Lekarze przyznali się, że podczas badań nie zauważyli, iż bliźnięta były zrośnięte.  Teraz młoda mama dowiedziała się czym jest policefalia.

Zrośnięte dzieci. Czym jest policefalia?

Lekarze zdecydowali, że bliźnięta nie zostaną chirurgicznie rozdzielone. Dziecko w dokumentacji medycznej oficjalnie figuruje jako jedna osoba. Lekarze zwracają uwagę, że na razie noworodek czuje się bardzo dobrze i nie planują wykonywania żadnych zabiegów chirurgicznych. Opiekujący się nim dr Lahoti przypomina, że u takich bliźniąt syjamskich odnotowywana jest wysoka śmiertelność i ich stan przez jakiś czas po narodzinach należy uznawać za niepewny. Podano również informację, że Shaheen Khan przebywa obecnie w szpitalu okręgowym w Ratlam.

Choć w raportach lekarzy noworodek traktowany jest jako pojedyncze dziecko, nie ma oficjalnych doniesień, czy niemowlę uznano za “bliźnięta syjamskie” czy za “jedno dziecko” – podaje Poradnik Zdrowie.

Zaburzenie, z którym urodziło się dziecko określane jest jako policefalia. Organizm ma jedno ciało, ale więcej niż jedną głowę. Nie są one dla siebie w żaden sposób pasożytnicze, mogą dysponować oddzielnymi rdzeniami kręgowymi, mózgami, a nawet sercami.  Na świecie znany jest przypadek sióstr Abigail i Brittany Hensel z USA, które uznano za oddzielne osoby. Jedna z nich kontroluje lewą stronę wspólnego ciała, a druga prawą. Kobiety mają oddzielne mózgi i rdzenie kręgowe. Odnotowano przypadki, gdy bliźnięta z policefalią uznawane są formalnie za jedną osobę.

Młodzi rodzice byli początkowo zszokowani i zasmuceni, uważali, że spotkała ich boska kara. Jednak szybko zdecydowali, że postarają się wychować dzieci najlepiej, jak potrafią i chcą im zapewnić odpowiednią opiekę – pisze Radio ZET o bliźniakach z Indore.

Zgodnie z oficjalnymi danymi, bliźniaki syjamskie najczęściej rodzą się w Indiach i krajach afrykańskich. Są efektem błędu genetycznego, gdy dochodzi do niecałkowitego podziału zapłodnionej komórki jajowej. Im później następuje podział, tym więcej wspólnych organów będzie łączyć bliźniaki.

Baby born with two heads, three hands and two hearts. The parents in Madhya Prades, India, were expecting twins. Image: Rareshot News / SWNS

Opublikowany przez Bomaraisa Czwartek, 31 marca 2022

Astonishing.

Opublikowany przez The Mirror Czwartek, 31 marca 2022

Źródło zdjęcia: