Choroba Kawasakiego - objawy, przebieg, informacje

Choroba Kawasakiego i PIMS-TS. Co naprawdę atakuje dzieci? [WIDEO]

Tajemnicza choroba PIMS-TS atakuje dzieci w wielu krajach i nieoficjalnie mówi się, że ma związek z koronawirusem. Niektórzy lekarze podejrzewają jednak, że tak naprawdę to choroba Kawasakiego, bo ma podobne objawy. Czym tak naprawdę jest choroba dziecięca, którą określa się jako “zespół Kawasaki”?

Choroba Kawasakiego (zespół Kawasaki) jest chorobą rzadką, ale króluje obecnie na pierwszych stronach gazet. Czy rzeczywiście atakuje na szeroką skalę? Metro.co.uk pisze, że w samym Nowym Jorku odnotowano już 100 przypadków choroby „przypominającej zespół Kawasaki”, a gubernator Andrew Cuomo potwierdził, że troje dzieci zmarło na tajemniczą chorobę. Kolejne przypadki odnotowano w Australii i Wielkiej Brytanii. Czy to rzeczywiście zespół Kawasaki? Czy choroba w jakiś sposób powiązana jest z zakażeniem SARS-CoV-2?

Na czym polega choroba Kawasakiego?

Jak pisze Medonet, istotą choroby Kawasakiego jest martwicze zapalenie naczyń obwodowych, a konkretnie tętniczek i żył małego kalibru, które nie mają błony mięśniowej. Przyczyny choroby są nieznane, ale podejrzewa się, że jest wywoływana przez czynniki infekcyjne takie jak wirusy i bakterie.

Choroba Kawasaki jest chorobą gorączkową, występującą głównie u małych dzieci; charakteryzuje się uogólnionym zapaleniem naczyń krwionośnych, najczęściej wieńcowych. Opisana została w 1967 roku przez japońskiego badacza Tomisaku Kawasaki, który nazwał ją zespołem skórno-śluzówkowo-węzłowym – podaje sercedziecka.org.pl.

Objawy choroby Kawasaki

Źrodła podają następujące objawy choroby Kawasakiego:

  • wysoka kilkudniowa gorączka, na którą nie pomagają środki przeciwgorączkowe
  • rozsiana wysypka plamisto-grudkowa, mi.in w okolicach krocza
  • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych
  • “truskawkowy język”
  • zapalenie spojówek
  • obrzęk dłoni i stóp
  • złuszczanie się skóry z opuszek palców

Rzadko mogą pojawić się również takie objawy choroby Kawasakiego jak zapalenie wątroby, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie stawów. Lekarz Lidia Woźniak z Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dodaje, że choroba może przebiegać z zajęciem układu sercowo-naczyniowego. Najczęstszą manifestacją kardiologiczną są tętniaki naczyń wieńcowych.

“Wprost” uspokaja, że choroba jest zazwyczaj uleczalna i dzieci bez problemu powracają do zdrowia. Pisze również, że chociaż choroba Kawasakiego jest główną przyczyną nabytej choroby serca u dzieci, to przy skutecznym leczeniu tylko nieliczne dzieci mają trwałe uszkodzenia.

PIMS-TS, SARS-CoV-2 i choroba Kawasakiego

Wciąż nie potwierdzono, czy nowa tajemnicza choroba to „zespół Kawasaki”. Jak na razie mówi się, że dzieci chorują na PIMS-TS. Tajemniczy skrót oznacza „Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2” czyli dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny związany z SARS-CoV-2.

Nowe schorzenie przypomina chorobę Kawasakiego i jest wywoływane prawdopodobnie przez czynnik zakaźny, którym może być koronawirus. Nie zostało to jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone. Wiadomo jednak, że choroba częściej atakuje dzieci u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jak na razie stosuje się leczenie poprzez dożylne podawanie przeciwciał.

Objawy PIMS-TS mogą przypominać wstrząs toksyczny, a pediatrzy podkreślają, że niejednokrotnie u dzieci dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego – podaje Focus.pl.

Źródło zdjęcia: