E-papierosy i zaburzenia erekcji. Wapowanie prowadzi do impotencji?

E-papierosy powodują zaburzenia erekcji? Wapowanie i nowe badania

Jaki wpływ mają e-papierosy na zdrowie i czy są szkodliwe? Jak wykazały najnowsze badania, mężczyźni palący elektroniczne papierosy narażeni są znacznie bardziej na zaburzenia erekcji. Czy wapowanie rzeczywiście może zrujnować życie seksualne?

Jaki wpływ mają e-papierosy na zdrowie? Lata temu potwierdzono, że w przypadku tradycyjnych papierosów palenie nikotyny przyczynia się do zaburzeń erekcji i impotencji oraz obniżenia libido, a teraz okazuje się, że podobne konsekwencje może mieć palenie elektronicznych papierosów. Elektroniczne systemy dostarczania nikotyny mogą narażać mężczyzn na dwukrotnie wyższe ryzyko problemów z erekcją. Badacze podkreślają, że związek między wapowaniem, a impotencją wydaje się być całkowicie niezależny od wieku, kondycji czy historii chorób sercowo-naczyniowych. Z wynikami badań można zapoznać się na łamach American Journal of Preventative Medicine.

E-papierosy i zaburzenia erekcji. Wpływ wapowania na życie seksualne

Wapowanie ze względu na podgrzewanie płynnych wkładów (liquidów) miało być neutralne dla zdrowia, a na pewno miała być to zdrowsza forma palenia. Reklamy zachwalają wdychanie aerozolu powstałego na skutek podgrzania liquidu, przez co palacz nie wdycha substancji smolistych. Jednak nikotyna w takiej formie też może być szkodliwa, co wykazało ogólnokrajowe badanie PATH (ang. Population Assessment of Tobacco and Health). Pierwsza grupa badanych objęła 13 711 mężczyzn w wieku powyżej 20 lat, którzy wypełnili ankiety dotyczące historii palenia i potencjalnych problemów z erekcją. Okazało się, że ponad 20% badanych doświadczyło zaburzeń i dysfunkcji seksualnych. Co więcej, mężczyźni, którzy codziennie stosowali jakiś rodzaj e-papierosów, zgłaszali tego typu problemy 2,4 raza częściej, niż ci, którzy nigdy nie wapowali.

Aby zminimalizować ryzyko, że za zaburzenia erekcji u badanych odpowiadają inne czynniki zdrowotne, naukowcy przeprowadzili drugą analizę. Zgromadzili grupę 11 207 mężczyzn w wieku od 20 do 65 lat, którzy nie mieli historii chorób sercowo-naczyniowych, byli aktywni fizycznie, a ich wskaźnik masy ciała (BMI) był w normie – podaje Focus.pl.

W drugiej grupie jedynie 10.2% zgłosiło wystąpienie problemów z erekcją. Okazało się, że palący e-papierosy okazali się 2,2 raza bardziej narażeni na zaburzenia erekcji niż ci, którzy nigdy nie stosowali wapingu.

Badacze zwracają uwagę, że ich badanie opiera się na danych zgłaszanych przez pacjentów, więc wyniki zapewne nie są precyzyjne. W badaniu nie uwzględniono również czynników takich jak np. zaburzenia psychiczne, przyjmowane leki, tryb wykonywanej pracy. Jak jednak zwraca uwagę Insider, najnowsze e-papierosy mają coraz wyższe stężenie nikotyny, więc częste wapowanie może mieć podobne konsekwencje zdrowotne co palenie tradycyjnych papierosów.

Biorąc pod uwagę, że wiele osób używa e-papierosów jako formy redukcji szkód związanych z paleniem lub jako pomocy w rzuceniu palenia, musimy w pełni zbadać związek między wapowaniem a zaburzeniami erekcji oraz potencjalnymi implikacjami dla zdrowia seksualnego mężczyzn – podkreśla główny autor badania, dr Omar El Shahawy.

Niezależnie od wapingu i e-papierosów, zaburzenie erekcji stają się globalnym problemem. Brak erekcji lub kłopoty z jej utrzymaniem dotykają 16 procent panów w wieku 20–75 lat, czyli blisko 152 mln osób na świecie. Eksperci prognozują, że w 2025 r. liczba przypadków dysfunkcji erekcji sięgnie 322 mln. 

Źródło zdjęcia:

One thought on “E-papierosy powodują zaburzenia erekcji? Wapowanie i nowe badania

Comments are closed.

Pfizer zapowiada cykliczne szczepienie na COVID-19 i szczepienie dzieci Previous post Szef firmy Pfizer: “coroczne szczepienia na Covid-19 przez wiele lat”
Zapora na Dnieprze i ludobójstwo, o którym rosyjska historia milczy Next post Wysadzona zapora na Dnieprze. Dlaczego Stalin utopił ponad 100 tys. ludzi?