Koronawirus w Rosji. Lekarze wypadli z okna

3 lekarzy w Rosji wypadło z okna. Mówili za dużo o koronawirusie?

Rosja walczy z koronawirusem i… lekarzami? Media donoszą, że kolejny pracownik rosyjskiej opieki zdrowotnej wypadł z okna. Czy wszystkie te wypadki rzeczywiście łączy koronawirus i czy rosyjskie służby mają z tym coś wspólnego?

Koronawirus w Rosji i nowe teorie spiskowe. Jak ujawnia CNN, w ciągu ostatnich dwóch tygodni już trzeci lekarz wypadł z okna w dziwnych okolicznościach. Media starają się ustalić, co łączy te wypadki.

Rosyjski lekarz i koronawirus

Alexander Shulepov to rosyjski ratownik medyczyny, który pracował w załodze karetki w miejscowości Voronezh. Obecnie walczy jednak tylko o swoje życie, bo w sobotę 2 maja wypadł ze szpitalnego okna. Po upadku z 2 piętra jest w stanie ciężkim i ma pękniętą czaszkę. Lokalne władze wydały oświadczenie, że 37-letni medyk był chory na SARS-CoV-2.

Ratownik medyczny 22 kwietnia trafił do szpitala z powodu COVID-19. Tego dnia jego przyjaciel Alexander Kosyakin opublikował w internecie film, w którym Shulepov twierdził, że był zmuszony do pracy mimo choroby – pisze CNN.

3 dni po publikacji filmu Shulepov opublikował sprostowanie. Jak podaje “Business Insider”, stwierdził, że mówił nieprawdę z powodu nadmiernych emocji.

Alexander Kosyakin znany jest z tego, że krytykuje rosyjską służbę zdrowia za brak sprzętu i środków do walki z epidemią koronawirusa. Zainteresowała się nim już policja „za rozpowszechnianie fake newsów”.

Władze szpitala Novousmanskaya twierdzą, że Shulepov wypadł z okna z „powodu nieostrożności, która doprowadziła do wypadku”. Kosyakin zwraca uwagę, że lekarz czuł się coraz lepiej i przygotowywał się na wyjście ze szpitala. Jego zdaniem „sprawa jest niejasna i rodzi wiele pytań”.

Wypadek w szpitalu – defenestracja?

Media ujawniły, że lekarze wypadający z okien to w Rosji coraz częstsze zjawisko. 1 maja lekarka Elena Nepomnyashchaya z Krasnojarska również miała taki wypadek. Zmarła na oddziale intensywnej terapii, a lokalna telewizja TVK Krasnoyarsk podała, że kobieta wypadła z okna na piątym piętrze po spotkaniu z przedstawicielami resortu zdrowia. “Fox News” donosi, że mieli wówczas omawiać przekształcenie szpitala w placówkę zajmującą się leczeniem koronawirusa. Lekarka nie chciała zgodzić się na zmiany i zwracała uwagę na brak sprzętu oraz środków ochronnych dla personelu medycznego.

Na tym nie koniec, bo 24 kwietnia zmarła szefowa służb medycznych w Star City (Gwiezdne Miasteczko), gdzie szkoli się kosmonautów. Natalya Lebedeva również wypadła z okna. Instytut Federal Medical-Biological Agency wydał oficjalne oświadczenie, że do wypadku doszło, gdy kobieta przechodziła testy na koronawirusa.

Rosja, koronawirus i teorie spiskowe

Czy te trzy wypadki rzeczywiście coś łączy? Anastasia Vasilyeva z Alliance of Doctors powiedziała CNN, że służby z pewnością nie eliminują lekarzy. Jej zdaniem, „te wypadki to efekt ogromnego stresu i presji z jakimi zmagają się lekarze walczący z koronawirusem i niedofinansowaniem systemu opieki zdrowotnej”.

Źródło zdjęcia: