Derek Chauvin WINNY zabicia George'a Floyda

Derek Chauvin WINNY zabicia George’a Floyda. Jest WYROK

Były policjant Derek Chauvin, oskarżony o zabicie George’a Floyda, został uznany za winnego. Jak podają amerykańskie media, sędziowie przysięgli osiągnęli porozumienie ws. decyzji o losach oskarżonego. Ile lat spędzi w więzieniu policjant?

USA: Wyrok ws. zabójstwa George’a Floyda. Derek Chauvin uznany za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów. Sędziowie przysięgli wysłuchali opinii 45 świadków, ekspertów oraz wystąpień obrony i oskarżycieli. Obrona powołała siedmiu własnych świadków usprawiedliwiających postępowanie byłego policjanta. Prokuratorzy powołali 38 świadków, w tym policyjnych ekspertów od użycia siły, którzy obwiniali Chauvina, a także ekspertów medycznych, którzy wyjaśnili, w jaki sposób Floyd zmarł. Były policjant był na sali sądowej w chwili odczytywania wyroku, ale jak podają media, odmówił zeznań powołując się na piątą poprawkę do konstytucji.

Derek Chauvin winny morderstwa George’a Floyda, jest wyrok

45-letni Derek Chauvin po śmierci George’a Floyda został usunięty ze służby. Był oskarżony o nieumyślne morderstwo drugiego stopnia, morderstwo trzeciego stopnia i zabójstwo drugiego stopnia. Nie wiadomo jeszcze na jak długo trafi do więzienia, jednak za morderstwo drugiego stopnia grozi mu do 40 lat za kratami. Za morderstwo trzeciego stopnia może spędzić w więzieniu do 25 lat, a za nieumyślne spowodowanie śmierci może zostać zasądzona kara do 10 lat pozbawienia wolności. Zarzuty są rozpatrywane oddzielnie, więc kara może się skumulować.

Jak przypomina Onet.pl, 14 przysięgłych słuchało informacji o dowodach w tej sprawie przez prawie trzy tygodnie. Do rozstrzygnięcia sprawy potrzebnych jest jedynie 12 przysięgłych, więc sąd zwolnił dwóch alternatywnych w poniedziałek.

BBC podaje, że przysięgli po wysłuchaniu argumentów obu stron, zostali zamknięci w hotelu, bez kontaktu z kimkolwiek z zewnątrz, by zdecydować o tym czy Derek Chauvin jest winny.

Spośród pozostałych dwóch jest w wieku 20 lat, trzech w wieku 30, 40 i 50 lat, a jedna w wieku 60 lat. Sześciu jest białych, czterech czarnoskórych, a dwóch reprezentuje inne rasy. Wszyscy pochodzą z hrabstwa Hennepin w stanie Minnesota, które według danych spisu powszechnego składa się w 74 proc. z białych i w 14 proc. z Afroamerykanów – podaje Onet.pl.