Elon Musk wymienia największe zagrożenia dla ludzkości. Pokonają nas spadek urodzeń i sztuczna inteligencja?

Elon Musk wymienia największe zagrożenia dla ludzkości. Ile czasu nam zostało?

Koniec świata raczej nam nie grozi, apokalipsa się nie wydarzy, asteroida nas nie zmiecie. Jednak cywilizacja człowieka jest zagrożona – tak uważa Elon Musk. W jednym z ostatnich wywiadów wskazuje największe zagrożenia dla ludzkości, które mogą doprowadzić do zagłady. Zdaniem założyciela SpaceX i Tesla zostało nam mało czasu.

Elon Musk w rozmowie z szefem Axel Springer SE Mathiasem Döpfnerem po raz kolejny snuje defetystyczne wizje. Tym razem wymienił obecnie największe zagrożenia dla ludzkości, które mogą doprowadzić do upadku naszej cywilizacji. Nie będą to jednak pandemia, asteroida, wulkan Yellowstone albo uderzenie asteroidy. Okazuje się, że bardziej zagraża nam malejący wskaźnik urodzeń.

Elon Musk o spadku wskaźnika urodzeń

Elon Musk we wspomnianym wywiadzie zwrócił uwagę jak poważnym zagrożeniem jest malejący wskaźnik urodzeń. Co ważne, trend spadkowy został przyspieszony przez pandemię COVID-19. Miliarder przypomniał raport CDC z 2021 r., który wykazał, że wskaźnik urodzeń w USA spadł o 4 proc. w latach 2019-2020, co stanowi najostrzejszy jednoroczny spadek od prawie 50 lat i najniższą liczbę urodzeń od 1979 r.

Czy sztuczna inteligencja to zagrożenie?

Zdaniem Muska, kolejnymi zagrożeniami dla cywilizacji człowieka są ekstremizm religijny oraz sztuczna inteligencja. Szef SpaceX już jakiś czas temu nazwał AI „nieśmiertelnym dyktatorem, z którym ludzkość nie wygra”. W 2020 roku ostrzegł, że w ciągu 5 najbliższych lat stworzymy sztuczną inteligencję mądrzejszą i sprytniejszą od nas, a proces ten określił „przywołaniem diabła”. Obawia się, że rozwój sztucznej inteligencji może doprowadzić do III wojny światowej. W dokumencie “Do You Trust This Computer?” przyznał, iż obawia się, że sztuczna inteligencja może przejąć władzą nad światem.

Musk o śmierci o szczęściu

Elon Musk nie obawia się samej śmierci i twierdzi, że „przyniosłaby mu ulgę”. Marzy jednak, by żyć wystarczająco długo, aby zobaczyć realizację kosmicznych projektów SpaceX. Co ważne, nie ma zamiaru próbować w naukowy sposób przedłużać ludzkiego życia, co doprowadziłoby do „zaduszenia społeczeństwa”, a także wyhamowałoby rozwój ludzkości i zabetonowała stare idee.

Myślę, że aby być w pełni szczęśliwym, trzeba być szczęśliwym w pracy i szczęśliwym w miłości. Myślę więc, że jestem średnio szczęśliwy – wyznał Musk.

Źródło zdjęcia:

  • Elon Musk wymienia największe zagrożenia dla ludzkości. Pokonają nas spadek urodzeń i sztuczna inteligencja?: YouTube