Goryl Rafiki nie żyje

Słynny goryl Rafiki nie żyje. Zabili go kłusownicy [WIDEO]

Goryl Rafiki nie żyje. Słynna małpa z Ugandy została zabita przez kłusowników. Ulubieniec turystów zginął, co może mieć dramatyczne konsekwencje dla przewodzonego przez niego stada.

Jak potwierdziła agencja rządowa Uganda Wildlife Authority (UWA) zajmująca się ochroną dzikiej przyrody, kłusownicy zamordowali popularną małpę. Goryl Rafiki był ulubieńcem turystów i bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych goryli górskich na świecie.

Jak podają media, goryl Rafiki został zabity 1 czerwca ostrym przedmiotem, prawdopodobnie włócznią. Zmarł, ponieważ nastąpiło uszkodzenie organów wewnętrznych.

Rafiki żył w Parku Narodowym Bwindi. Miał 25 lat i był przywódcą stada („Nkuringo group”) składającego się z 17 osobników. Był małpą przyzwyczajoną do kontaktu z ludźmi, być może dlatego tak łatwo dał się podejść kłusownikom.

Goryl Rafiki zamordowany przez kłusowników w parku narodowym
Goryl Rafiki zamordowany przez kłusowników w parku narodowym

Śmierć Rafikiego będzie miała wpływ na przyszłość jego stada. Dyrekcja parku narodowego potwierdza, że grupa stała się niestabilna i może nastąpić jej rozpad. Bashir Hangi z UWA zwraca uwagę, że stado jest obecnie przez przywództwa, które może objąć dziki samiec. Jeśli tak się stanie, grupa małp z pewnością ograniczy swój kontakt z ludźmi, przez co ucierpi lokalna turystyka.

Kara dla kłusowników

Natychmiast po odnalezieniu ciała rozpoczęło się śledztwo, a pracownicy UWA odnaleźli podejrzanego w pobliskiej wiosce. W jego domu odkryto m.in. włócznię i narzędzia służące do kłusowania. Przyznał się, że wraz z trzema innymi osobami polował na zwierzęta w parku narodowym. Usprawiedliwia się i twierdzi, że zabił Rafikiego w  samoobronie, ponieważ został zaatakowany przez goryla.

Jak donosi BBC, 4 mężczyzn aresztowano. Jeśli wymiar sprawiedliwości udowodni im, że zabili Rafikiego, grozi im dożywocie albo kara finansowa w wysokości 5,6 miliona dolarów.

Jak przypomina Radio ZET, na świecie żyje już tylko nieco ponad 1000 goryli górskich. Zamieszkują one Nieprzenikniony Las Bwindi w Ugandzie oraz obszar na styku granic trzech krajów: Demokratycznej Republiki Konga, Rwandy i Ugandy. Chociaż ten gatunek uznany jest jako zagrożony, to w 2018 roku goryl górski został usunięty z listy krytycznie zagrożonych gatunków przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody.

Źródło zdjęcia: