Rosja i koszty wojny. Ile wydaje Putin na Ukrainie?

Ile Rosja wydaje na wojnę? Ujawnili szokujące koszty!

Rosja zbankrutuje? Ukraińskie wydanie magazynu „Forbes” ujawnia ile dziennie Putin musi płacić za prowadzenie wojny z Ukrainą. Ale patrzenie na jego upadek będzie bezcenne…

Wojna nigdy się nie zmienia, wojna zawsze jest droga. Właśnie przekonuje się o tym Władimir Putin. Ukraińskie wydanie magazynu ekonomicznego Forbes ujawniło jakie koszty związane z wojną ponosi Rosja. Okazuje się, że w ciągu dziewięciu miesięcy wydała na wojnę w Ukrainie ponad 82 mld dolarów. To około jednej czwartej dochodów zeszłorocznego budżetu Rosji. Co więcej, rosyjskie wydatki na zbrojenia wzrosły dwukrotnie i wojna kosztujeobecnie Putina co najmniej 10 miliardów dolarów miesięcznie.  Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad 4 tysiące rakiet, a każda kosztuje średnio ok. 3 miliony dolarów.

Rosja i koszty prowadzenia wojny. Ile wydaje Putin?

Putin traci każdego dnia. Nie dość, że Rosja z powodu sankcji ma coraz mniejsze przychody ze sprzedaży surowców energetycznych, to jeszcze trzeba płacić odszkodowania rodzinom poległych żołnierzy. Ukraina podaje, że całkowite straty Rosjan od początku wojny mogą wynosić już 85000 osób. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, tylko w ciągu ostatniego miesiąca śmierć na wojnie ponieść miało 18000 rosyjskich żołnierzy.

Wydatki wzrosły ze względu na wzrost liczby żołnierzy po ostatniej mobilizacji, jednak największą pozycję w budżecie armii rosyjskiej, stanowiącą jedną trzecią wszystkich wydatków, jest technika wojskowa i technologia. Najdroższe są rakiety, następnie broń, amunicja i paliwa – wyjaśnia rmf24.pl.

Dla przypomnienia, rosyjskie ministerstwo obrony w maju 2022 roku podało, że wydało 628 mld rubli (42,4 mld zł) w ramach pozycji „obrona narodowa”. Tym samym, średnio machina wojskowa pochłaniała więc 21 miliardów rubli (1,4 mld zł) dziennie.

W lutym wydatki wzrosły o 136 mld rubli do 369 mld rubli, ze względu na przygotowania do kampanii oraz przemieszczanie sprzętu i sił na granice; w marcu, kiedy wojna weszła w aktywną fazę, musiały wzrosnąć o kolejne 81 mld rubli do 450 mld rubli, a w kwietniu o kolejne 178 mld rubli. W sumie, od stycznia do kwietnia, budżet wydał 1,681 biliona rubli (114,8 mld zł) na obronę — czyli trzy razy więcej niż na edukację i zdrowie (615 miliardów Br6) oraz 10 razy więcej niż na ochronę środowiska – przypomina Onet.pl.

Źródło zdjęcia:

  • Rosja i koszty wojny. Ile wydaje Putin na Ukrainie?: Pixabay
Kolekcjonerska karta Pokemon sprzedana za fortunę Previous post Rzadka karta Pokemon sprzedana za MILIONY. Gwiazda sportu kończy karierę