Lek na koronawirusa

Rosja już produkuje lek na koronawirusa. „Awifawir ma 90% skuteczności”

Koronawirus to jak na razie pandemia nie do powstrzymania, a skuteczne lekarstwo lub szczepionka oficjalnie nie istnieją. Jednak Rosja twierdzi, że ma już cudowny lek na koronawirusa, którego skuteczność wynosi nawet 90%. Awifawir (Aviifavir) to medyczny przełom w walce z wirusem czy jedynie rosyjska propaganda?

Liczba chorych na koronawirusa i ofiar śmiertelnych na świecie nadal rośnie. Tymczasem w poniedziałek 1 czerwca przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa zdrowia Władimir Czułanow ogłosił, że Federacja Rosyjska ma lek na koronawirusa. Nazywa się Awifawir (Aviifavir).

Rosjanie pochwalili się, że w dotychczasowych badaniach klinicznych ich lekarstwo wykazuje skuteczność na poziomie 90%. Chociaż dalsze testy leku będą trwały aż do września, to rosyjskie władze nie zamierzają tyle czekać i przetestują medykament w boju. Rosyjski resort zdrowia (Ministry of Health of the Russian Federation) już zarejestrował Awifawir i 11 czerwca trafi do szpitali. Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), który wsparł finansowo prace nad lekarstwem, zapowiada, że w czerwcu będzie gotowych do użycia ponad 60 tys. opakowań Awifawiru.

Okazuje się jednak, że Awifawir to nie taka nowość. To tak naprawdę odpowiednik japońskiego leku przeciwwirusowego o nazwie Avigan (fawipirawir). Stosowany jest również w leczeniu koronawirusa, choć pierwotnie był to środek wykorzystywany do leczenia grypy.

Jak podaje Polsat News, działanie Awifawiru polega na hamowaniu namnażania się patogenu SARS-CoV-2. W licznych przypadkach pozwolił skrócić czas leczenia pacjentów z dziewięciu do czterech dni. Po tym okresie ok. 65% pacjentów uzyskało ujemny wyników testu na koronawirusa

Awifawir i remdesivir

RDIF CEO Dmitriev Kirill ogłosił, że to przełom w walce z koronawirusem. Jego zdaniem istnieją tylko dwa skuteczne lekarstwa, które są w stanie zwalczać COVID-19. Są to właśnie Awifawir oraz testowany w USA remdesivir. Jednocześnie Kirill wciąż mówi o rosyjskim lekarstwie jako o „dobrej obietnicy” i apeluje, że aby pokonać koronawirusa i znaleźć skuteczne metody leczenia, konieczna jest współpraca naukowców z całego świata i dzielenie się informacjami oraz efektami badań.

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Rosji szacowana jest na ponad 405 tysięcy. Oficjalnie podaje się, że zmarło 4693 obywateli Federacji Rosyjskiej.

Jednocześnie rosyjscy naukowcy pracują jeszcze nad innymi odpowiednikami japońskiego leku. Rezultaty badań nad jednym z nich, o nazwie Arepliwir, mają być znane już w czerwcu – informuje rmf24.pl

Źródło zdjęcia:

  • Lek na koronawirusa – czy Rosja naprawdę może pokonać epidemię?: Pixabay/Jerzy Górecki
Anja Rubik - ekologia na Ziemi ważniejsza od kosmosu? Previous post Anja Rubik krytykuje start rakiety Falcon 9. Musk powinien wydać pieniądze na…
Jak wyznaczyć kierunki świata? Krowy to kompas! Next post Jak wyznaczyć północ? Krowy to naturalny kompas!