Lek na koronawirusa

Rosja już produkuje lek na koronawirusa. “Awifawir ma 90% skuteczności”

Koronawirus to jak na razie pandemia nie do powstrzymania, a skuteczne lekarstwo lub szczepionka oficjalnie nie istnieją. Jednak Rosja twierdzi, że ma już cudowny lek na koronawirusa, którego skuteczność wynosi nawet 90%. Awifawir (Aviifavir) to medyczny przełom w walce z wirusem czy jedynie rosyjska propaganda?

Liczba chorych na koronawirusa i ofiar śmiertelnych na świecie nadal rośnie. Tymczasem w poniedziałek 1 czerwca przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa zdrowia Władimir Czułanow ogłosił, że Federacja Rosyjska ma lek na koronawirusa. Nazywa się Awifawir (Aviifavir).

Rosjanie pochwalili się, że w dotychczasowych badaniach klinicznych ich lekarstwo wykazuje skuteczność na poziomie 90%. Chociaż dalsze testy leku będą trwały aż do września, to rosyjskie władze nie zamierzają tyle czekać i przetestują medykament w boju. Rosyjski resort zdrowia (Ministry of Health of the Russian Federation) już zarejestrował Awifawir i 11 czerwca trafi do szpitali. Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), który wsparł finansowo prace nad lekarstwem, zapowiada, że w czerwcu będzie gotowych do użycia ponad 60 tys. opakowań Awifawiru.

Okazuje się jednak, że Awifawir to nie taka nowość. To tak naprawdę odpowiednik japońskiego leku przeciwwirusowego o nazwie Avigan (fawipirawir). Stosowany jest również w leczeniu koronawirusa, choć pierwotnie był to środek wykorzystywany do leczenia grypy.

Jak podaje Polsat News, działanie Awifawiru polega na hamowaniu namnażania się patogenu SARS-CoV-2. W licznych przypadkach pozwolił skrócić czas leczenia pacjentów z dziewięciu do czterech dni. Po tym okresie ok. 65% pacjentów uzyskało ujemny wyników testu na koronawirusa

Awifawir i remdesivir

RDIF CEO Dmitriev Kirill ogłosił, że to przełom w walce z koronawirusem. Jego zdaniem istnieją tylko dwa skuteczne lekarstwa, które są w stanie zwalczać COVID-19. Są to właśnie Awifawir oraz testowany w USA remdesivir. Jednocześnie Kirill wciąż mówi o rosyjskim lekarstwie jako o “dobrej obietnicy” i apeluje, że aby pokonać koronawirusa i znaleźć skuteczne metody leczenia, konieczna jest współpraca naukowców z całego świata i dzielenie się informacjami oraz efektami badań.

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Rosji szacowana jest na ponad 405 tysięcy. Oficjalnie podaje się, że zmarło 4693 obywateli Federacji Rosyjskiej.

Jednocześnie rosyjscy naukowcy pracują jeszcze nad innymi odpowiednikami japońskiego leku. Rezultaty badań nad jednym z nich, o nazwie Arepliwir, mają być znane już w czerwcu – informuje rmf24.pl

Źródło zdjęcia:

  • Lek na koronawirusa – czy Rosja naprawdę może pokonać epidemię?: Pixabay/Jerzy Górecki