Nietoperze w Polsce - pojawił się u nas nowy gatunek Miniopterus schreibersii

Nietoperze w Polsce – mamy nowy rzadki gatunek! Oto Miniopterus schreibersii

Nietoperze w Polsce – odkryto nowy gatunek! Chiropterolodzy potwierdzili, że na terenie naszego kraju pojawił się Miniopterus schreibersii i tym samym rodzina polskich nietoperzy liczy już 27 gatunków!

Nietoperze w Polsce – mamy nowy gatunek! Dr Krzysztof Piksa i Wojciech J. Gubała w latach 2015-2020 prowadzili badania na Pogórzu Rożnowskim i na podstawie obserwacji potwierdzili, że został przez nich zauważony nowy nietoperz w naszym kraju – Miniopterus schreibersii.

Miniopterus schreibersii – nowy gatunek nietoperza w Polsce

Jak podają źródła, Miniopterus schreibersii to śródziemnomorski gatunek nietoperza, którego charakteryzuje szaro-brązowe ubarwienie, nieco jaśniejsze na brzuchu. Ma również bardzo długie i wąskie skrzydła.

Do tej pory te nietoperze nie były spotykane w Polsce, chociaż można zaobserwować je na Słowacji. Badacze potwierdzili, że ten gatunek nietoperzy rozszerza swój zasięg występowania w kierunku północnym. Krzysztof Piksa i Wojciech J. Gubała ocenili, że nietoperze próbują w okresie jesiennym regularnie migrować na północ, ale nie wiadomo jak daleko mogą dotrzeć.

Zagrożony gatunek nietoperza

Niestety, jednocześnie jest to w Europie gatunek bliski zagrożenia, gdyż jego populacja dramatycznie spadła pod koniec XX wieku. Nastąpiło wymieranie w krajach takich jak m.in. Niemcy, Szwajcaria, Ukraina, Węgry i Austria. Prawdopodobnie nastąpiło z powodu utraty podziemnych siedlisk i masowego stosowania pestycydów, co doprowadziło do rosnącej śmiertelności. Nietoperze Miniopterus schreibersii zostały objęte konwencją bońską (EUROBATS) i konwencją berneńską, a także znalazły się w załączniku II (i IV) dyrektywy siedliskowej i gatunkowej UE

Nietoperze z gatunku Miniopterus schreibersii najczęściej spotykane są w przybrzeżnej Afryce Północnej (Maroko, Algieria, Tunezja i Libia), południowej Europie (Półwysep Iberyjski, Włoski i Bałkański) oraz w ciepłych regionach Europy Zachodniej i Środkowej. Występują także na Cyprze i w przybrzeżnej Anatolii.

Pierwszy przypadek wystąpienia Miniopterus schreibersii w Polsce odnotowano już w 2015 r., kiedy złapano nieznany gatunek nietoperza w stropie kamiennej piwnicy w zamku w Rożnowie. Była to samica w letargu. Po wykonaniu pomiaru i opisaniu nietoperz został odłożony na miejsce – pisze Polsat News.

Gatunki nietoperzy w Polsce

Jak podaje Polsat News, w Polsce możemy spotkać następujące gatunki nietoperzy: podkowiec duży, nocek ostrouszny, podkowiec mały, nocek rudy, mroczek pozłocisty, nocek wąsatek, mroczak posrebrzany, borowiec olbrzymi, mroczek późny, borowiec wielki, przymroczek Salviego, borowiaczek, nocek Alkatoe, karlik drobny, nocek Bechsteina, karlik malutki, nocek Brandta, karlik średni, nocek duży, karlik większy, nocek łydkowłosy, gacek brunatny, nocek Natterera, gacek szary, nocek orzęsiony i mopek zachodni i Miniopterus schreibersii.

Źródło zdjęcia:

  • Nietoperze w Polsce – pojawił się u nas nowy gatunek Miniopterus schreibersii: Wikimedia Commons/Steve Bourne