Jak wynika z najnowszego raportu ONZ „World Population Prospects 2022”, 15 listopada 2022 roku populacja ludzi na Ziemi wyniosła 8 miliardów. Szykuje się globalny kryzys i wielki głód?
Zgodnie z raportem ONZ, populacja ludzi na Ziemi osiągnęła 8 miliardów ludzi. Jednocześnie zwrócono uwagę, że obecny przyrost ludności jest najwolniejszy od 1950 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że już w 2030 roku na świecie będzie nas 8,5 mld, a w 2050 roku aż 9,5 mld. Do 2100 roku populacja można wzrosnąć nawet do 10,4 miliarda.
Populacja ludzi rośnie. Czeka nas kryzys głodu?
Jak podaje National Geographic, światowa populacja będzie rosła, bo zwiększa się średnia długość życia i rozwija się medycyna. Mamy też coraz skuteczniejsze metody oczyszczania wody i żyjemy w coraz lepszych warunkach sanitarnych, co ogranicza epidemie. Wraz z rosnącą populacją musimy jednak zmierzyć się z licznymi wyzwaniami. Problemem są np. zanieczyszczenie środowiska, zbyt duży połów ryb oraz zaśmiecanie mórz i oceanów. To „kolejne miliardy ludzi do wykarmienia i potencjał kolejnego miliarda mózgów do wykorzystania”.
Jako jedno z największych zagrożeń dla ludzkości wskazano niedobór jedzenia, gdy populacja przekroczy 9 mld ludzi na Ziemi. To też zagrożenie dla środowiska, bo tak masowa produkcja żywności będzie wiązała się z ogromna eksploatacją zasobów i rosnącym zanieczyszczeniem. Trzeba będzie niemal podwoić produkcję rolną na świecie do 2050 roku.
Tegoroczny Światowy Dzień Ludności ( “Day of Eight Billion”) przypada w roku przełomowym, kiedy przewidujemy narodziny ośmiomiliardowego mieszkańca Ziemi. To okazja do świętowania naszej różnorodności, uznania naszego wspólnego człowieczeństwa i podziwiania postępów w ochronie zdrowia, które wydłużyły życie i radykalnie zmniejszyły śmiertelność matek oraz dzieci – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Jak prognozuje ONZ, lada moment liczba ludności w Indiach będzie większa niż w Chinach, które aktualnie zmagają się z kryzysem demograficznym. Jeszcze na początku lat 90., Chiny mogły pochwalić się wysokim współczynnikiem dzietności na poziomie 2.5-2.0 dzieci na kobietę. W 2021 poziom dzietności wyniósł jednak 1.16. Zwiastuje to potężny kryzys gospodarczy, który będzie miał globalne konsekwencje.
Źródło zdjęcia:
- Populacja ludzi na Ziemi osiągnęła 8 miliardów: Pexels/Wendy Wei