Sandomierz rynek Starego Miasta

Sandomierz – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne w Sandomierzu

Sandomierz to nie tylko serial „Ojciec Mateusz”. Królewskie miasto w województwie świętokrzyskim, przesiąknięte historią, to przede wszystkim liczne atrakcje turystyczne, w sam raz na weekendowy urlop. Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Gdzie w Polsce pojechać na weekend? Sandomierz będzie świetnym wyborem. Oferuje liczne atrakcje turystyczne i historyczne, które można zobaczyć w 2-3 dni. Poza samym zabytkowym Starym Miastem, można odwiedzić pobliskie Góry Pieprzowe, zwiedzić podziemne trasy turystyczne, a do tego napić się wyśmienitego wina z lokalnych winnic. Jakie atrakcje oferuje Sandomierz i jak zaplanować wycieczkę?

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook

Sandomierz i atrakcje turystyczne. Brama Opatowska i Stare Miasto

Często Sandomierz nazywany jest “małym Rzymem”. Tak jak stolica Włoch, również jest położony na siedmiu wzgórzach. Przypomina swoim klimatem Kazimierz nad Wisłą. 

Sandomierz to zabytkowe miasto emanujące wielowiekową historią. W słynnej „Kronice polskiej” Galla Anonima, wymieniony jest obok Wrocławia i Krakowa, jako jeden z trzech najważniejszych ośrodków polskiej państwowości. Dlatego dobrym początkiem wycieczki po Sandomierzu będzie Stare Miasto. Wejścia do niego strzeże Brama Opatowska z dostępnym tarasem widokowym. Widać z niego panoramę Sandomierza, czyli m.in. Stare Miasto, dachy kościołów (m.in. kościoły św. Jakuba i św. Pawła) i katedry, okoliczne sady, Góry Pieprzowe i malownicze brzegi Wisły.

Sandomierz
Sandomierz, zdjęcie: Andrzej Kozicki

Brama Opatowska w Sandomierzu

Brama Opatowska, czyli gotycka brama wjazdowa z 2 poł. XIV wieku, jest jedną z czterech przetrwałych bram prowadzących do królewskiego miasta, która wraz z nieistniejącymi już bramami: Zawichojską, Lubelską i Krakowską, dwoma furtami oraz systemem murów okalających Sandomierz, stanowiła element średniowiecznego systemu obronnego miasta. Nieopodal pozostały fragmenty średniowiecznych murów obronnych

Sandomierz
Sandomierz, Brama Opatowska, Zdjęcie: Andrzej Kozicki

Stare Miasto w Sandomierzu

Za bramą, idąc ulicą Opatowską, dotrzemy na rynek Starego Miasta. W jego centrum usytuowany jest ceglany Ratusz pochodzący z 1349 roku, będący mieszanką wielu architektonicznych stylów: gotyckiego, renesansowego i barokowego. Pod ratuszem znajduje się kultowy klub Lapidarium, gdzie m.in. odbywają się rockowe koncerty. Wokół rynku znajdziemy galerię sztuki, zabytkowe kamienice i kawiarnie oraz Centrum Informacji Turystycznej. W sklepach z pamiątkami można kupić też słynny sandomierski krzemień pasiasty.

Sandomierz
Stare Miasto w Sandomierzu, Zdjęcie: Andrzej Kozicki

Sandomierski Rynek jest mocno pochyły, a różnica wysokości pomiędzy najniżej, a najwyżej położonym punktem wynosi kilkanaście metrów. Znajduje się na nim zabytkowa studnia, a w południowo-zachodnim rogu znajdziemy kotwicę z łańcuchem sterczącym ku niebu. Pomnik “Zakotwiczenie Nieba” nawiązuje do żeglugowych, kupieckich tradycji miasta.

Jeśli na sandomierskiej starówce znajdziemy się w południe, usłyszymy grany tu codziennie hejnał. Możemy też natrafić na m.in. widowiska historyczne, gonitwy husarskie, popisy musztry, władania kopią, koncerzem i szablą oraz turnieje rycerskie.

Sandomierz
Sandomierz nocą, Zdjęcie: Andrzej Kozicki

Idąc dalej natrafimy też na Ucho Igielne (Furta Dominikańska), czyli charakterystyczny wąski przesmyk w dawnych XIV- wiecznych obwarowaniach miasta. Nieopodal na podwalu znajduje się Bistro Podwale, gdzie można spróbować lokalnych produktów takich jak sery i wina.

Sandomierz jest dość niewielkim miastem, jednak mimo to potrafi zauroczyć każdego, kto tutaj przybędzie. Historyczne centrum miasta zostało uznane w roku 2017 za pomnik historii i charakteryzuje się średniowiecznym, szachownicowym układem. Najważniejsze atrakcje Sandomierza leżą w obrębie historycznego Starego Miasta, na dość niewielkim obszarze. Dzięki temu większość ciekawych miejsc można odwiedzić w ciągu jednej niespecjalnie wymagającej przechadzki, bo przecież z sandomierskiego Rynku, do najbardziej oddalanego miejsca, czyli do Wąwozu Królowej Jadwigi, jest raptem 15 min (wyjątkowo tym razem zapominamy o Górach Pieprzowych)

– informuje portal Hasające Zające.

Sandomierz
Sandomierz, ulica Staromiejska, Zdjęcie: Andrzej Kozicki

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

Pod sandomierskim Starym Miastem biegnie Podziemna Trasa Turystyczna. Obejmuje funkcjonujące tu od wieków piwnice i składy kupieckie z XV-XVII wieku. Korzystając z wycieczki z przewodnikiem, poznamy m.in. legendę o Halinie Krępiance, która poświęciła życie, by uratować Sandomierz przed Tatarami.

Zamek Królewski w Sandomierzu

Opuszczając sandomierskie Stare Miasto, dotrzemy do Zamku Królewskiego. Niestety, został wysadzony w powietrze podczas potopu szwedzkiego i ostało się tylko jego jedne skrzydło. Znajdziemy tam m.in. Muzeum Zamkowe, oferujące m.in. ciekawe wystawy czasowe.

Sandomierz
Sandomierz, Zamek Królewski, Zdjęcie: Andrzej Kozicki

Z murów sandomierskiego zamku widać m.in. Wisłę, wiślane bulwary (dostępne wycieczki zabytkowym statkiem po Wiśle) oraz pobliski kościół św. Jakuba (z 1226 roku). Rozciąga się pod nim winnica prowadzona przez zakonników. Winnica dominikańska znajduje się na Sandomierskim Szlaku Winiarskim słynącym z produkcji najlepszego wina w Polsce. Tradycja uprawy winorośli przez Dominikanów w Sandomierzu sięga XI wieku.

Zamek w Sandomierzu
Zamek w Sandomierzu, Zdjęcie: Andrzej Kozicki

Ziemia Sandomierska z dobrą glebą i delikatnymi pofałdowaniami idealnie nadaje się do uprawy wina – a lokalna tradycja winiarska liczy sobie setki lat. W okolicy miasta znajdziecie cztery ciekawe winnice: ,,U Gołębiewskich”, Król, Paterkówka i Winnica Sandomierska. Z tej ostatniej mieliśmy okazję kosztować wino – delikatne biele bardzo nam podeszły. Atrakcją może być także nocleg w winnicy – trzy apartamenty czekają na gości, którym nigdzie się nie spieszy

– pisze Polska Po Godzinach.

Góry Pieprzowe, wąwóz i sandomierskie sady

Sandomierz to świetne miejsce na wycieczki rowerowe, np. pośród okolicznych sadów. Warto odwiedzić Góry Pieprzowe, wzgórze Salve Regina oraz lessowy Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu.

Sandomierz
Sandomierz, Wąwóz Królowej Jadwigi, Zdjęcie: Andrzej Kozicki

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook

Ciekawe atrakcje i miejsca w Sandomierzu:

 • Rynek w Sandomierzu i Stare Miasto (m.in. Ratusz, Ucho Igielne
 • Brama Opatowska i taras widokowy
 • Podziemna Trasa turystyczna
 • Zamek Królewski w Sandomierzu
 • Ulica Opatowska i Kościół św. Ducha
 • Dom Długosza
 • Pierścień z krzemieniem pasiastym
 • Sandomierski Szlak Winiarski
 • Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu
 • Wzgórze Salve Regina
 • Góry Pieprzowe
 • Zbrojownia rycerska 
 • Kamienica Oleśnickich
 • rejs zabytkowym statkiem po Wiśle
 • Dzwonnica – zlokalizowana przy bazylice katedralnej na rogu ulic Katedralnej i Mariackiej, wybudowana w XVIII wieku;
 • Czary Napary – interaktywne muzeum ziół i zielarstwa
 • Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu
 • Spichlerz z XVII wieku 
 • Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Galeria Etnograficzna Zapole, Galeria Otwartą, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Zamkowe. 

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook

Źródło: National Geographic, Sandomierz.eu, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Źródło zdjęcia: