Śmierć słoni w Afryce - zabijają je sinice?

Co zabija słonie w Botswanie? Zginęło już 330 zwierząt!

Botswana i tajemnicza śmierć słoni w Afryce. W krótkim okresie zginęło ponad 300 zwierząt i co ważne, nie zbili ich kłusownicy. Okazuje się, że przyczyna śmierci tkwi najprawdopodobniej w wodzie. Była zatruta, a słonie zostały zabite zapewne przez sinice. Dlaczego jednak wykwit sinic nie zabił innych zwierząt?

Słonie w Botswanie w 2020 roku giną w tajemniczych okolicznościach. Władze kraju od kilku miesięcy starały się ustalić, dlaczego doszło do masowej śmierci słoni. Śledztwo trwa i jak na razie ustalono, że za masakrę słoni odpowiadają prawdopodobnie sinice, które zatruły wodę w okolicznych jeziorach i rzekach. Jak podaje The Guardian, aż 70% z zabitych słoni zostało znalezionych w pobliżu zbiorników wodnych.

Sinice zabiły słonie w Afryce?

Wicedyrektor Departamentu Przyrody i Parków Narodowych Botswany Cyril Taolo na konferencji prasowej potwierdził, że od maja 2020 roku w Botswanie zginęło z powodu zatrucia 330 słoni. Jeszcze w lipcu liczba słoni zabitych przez sinice wynosiła 281 zwierząt.

Początkowo sądzono, że słonie pozbawił życia hantawirus. Pojawiły się również podejrzenia, że ktoś mógł celowo zatruć słonie lub padły z powodu nieznanego dotąd patogenu. Niektórzy twierdzili, że masakry dokonała pastereloza, która w Kazachstanie kilka lat temu zabiła 200 tys, antylop. Służby wciąż czekają na wyniki badań, by ostatecznie potwierdzić, że to właśnie sinice odpowiadają za masową śmierć słoni.

Pozostaje jednak pytania, dlaczego słonie giną, a inne zwierzęta żyjące w delcie rzeki Okawango nie umierają w związku z piciem zatrutej wody. Główny weterynarz Botswany Mmadi Reuben przyznał, że ta zagadka wciąż jest nierozwiązana i konieczne są dalsze badania.

Potwierdzono, że w sąsiadującym z Botswaną Zimbabwe, znaleziono ostatnio 27 martwych słoni. Władze podejrzewają, że za ich śmierć również odpowiadają sinice, gdyż martwe zwierzęta znaleziono w pobliżu zbiorników wodnych.

Populacja słoni w Botswanie wynosi ok. 130 tysięcy zwierząt. W kraju mieszka jedna trzecia słoni na kontynencie afrykańskim.

Sinice w Afryce – wykwit sinic i ocieplenie klimatu

Sinice (cyjanobakterie) to mikroskopijne organizmy, które występują w wodzie, a czasami nawet w glebie. Chociaż nie wszystkie wytwarzają toksyny szkodliwe dla żywych organizmów, to zakwit sinic może być szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Naukowcy podkreślają jednak, że wraz z ociepleniem klimatu związki wytarzane przez sinice są coraz bardziej toksyczne, czemu sprzyja wyższa temperatura wody. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu średnia temperatura w Afryce rośnie dwa razy szybciej niż na innych kontynentach. 

Słonie w Afryce i tajemnicza śmierć – czy sinice zabijają zwierzęta? [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

Torch Tower czyli najwyższy budynek w Japonii - jaka będzie jego wysokość? Previous post Nowy najwyższy budynek w Japonii. Torch Tower “rozpali świat” [WIDEO]
ockheed Martin tworzy dla armii USA autonomiczne okręty - sztuczna inteligencja i wojna przyszłości? Next post Armia USA buduje autonomiczne okręty. Sztuczna inteligencja od Lockheed Martin