Tatry oblężone. Kolejki na Kościelec, zator na łańcuchach na Orlej Perci

W klapkach na Kościelec. Burze i tłumy w Tatrach, kolejki na szczyty [WIDEO]

Tatry i Zakopane oblężone. Tłumy Polaków, szkuszone m.in. przez tanie noclegi w Zakopanem, nagle postanowiły spędzić urlop i wakacje w górach. Turyści wybierają jednak nie tylko szlak na Giewont, Morskie Oko, Gubałówkę i Krupówki. Tworzą się kolejki na najtrudniejsze szczyty jak Rysy, Orla Perć, Kościelec i Świnica. TOPR i TPN ostrzegają, że wiele osób zupełnie nie wie jak dbać o bezpieczeństwo w górach i zdobywają szczyt głupoty.

Tatry i Zakopane pełne po brzegi. Choć sytuacja na szlakach i pogoda w górach są niepewne, nawet gdy IMGW zapowiada burze w Tatrach, górskie wycieki przyciągają tłumy. I to tłumy rekordowe. Tworzą się kolejki na szczyty oraz zatory na łańcuchach i drabinkach. Na trudnych szlakach tłumy jak na Krupówkach. I to wtakich miejscach jak Świnica, Orla Perć, Rysy i Kościelec. Niektórzy zdobywają jednak szczyt głupoty.

Turyści kontra Tatry. Wariat na Kościelcu

Na Rysy w sandałach? Giewont lub Orla Perć w trampkach? Tatrzańskie szlaki nawiedzają osoby totalnie nieodpowiedzialne. Jak podaje Wirtualna Polska, w poniedziałek 14 sierpnia pewien mężczyzna wszedł na Kościelec w klapkach basenowych.

Kiedy wchodziłam na Kościelec, na ostatnim, najtrudniejszym odcinku mijałam się z mężczyzną w koszuli w kratę. Byłam w niemałym szoku kiedy zobaczyłam, że na nogach miał basenowe klapki. Dodatkowo bardzo zniszczone. Nie wiem, jak można być tak nieodpowiedzialnym, przecież to wymagający i niebezpieczny szlak. Wszyscy zaraz zaczęli komentować, że to totalny brak rozumu i że takim zachowaniem sam prosi się o nieszczęście. Inni wprost nazwali go wariatem

– powiedziała w rozmowie z WP Turystyka pani Natalia.

Szlak na Kościelec. Dwutysięcznik w Tatrach bez łańcuchów

Przypominamy, że szlak na Kościelec, prowadzący z przełęczy Karb, jest uważany za  trudny i niebezpieczny. Łańcuchy nie zostały na tej drodze zainstalowane, chociaż wielu turystów uważa, że TPN powinien zamontować sztuczne ułatwienia do wspinaczki.

Opublikowany przez Rafała Raczyńskiego Czwartek, 17 sierpnia 2023

Na szczyt Kościelca prowadzi dwukierunkowy czarny szlak, który pomimo braku występowania łańcuchów czy innych ubezpieczeń zaliczany jest do bardzo trudnych, o czym informuje dodatkowa tablica podpisana przez TOPR, TPN i PTTK. Trasa jest szczególnie niebezpieczna w przypadku mokrej lub oblodzonej skały

– informuje portal Góry Dla Ciebie.

Zobacz STAN WIEDZY NA INSTAGRAMIE

Pamiętajcie, przed wyjściem w góry powinna być zawsze sprawdzona aktualna prognoza pogody

Górskie wycieczki kuszą, ale przed wyjściem na tatrzańskie szlaki trzeba realnie ocenić swoje umiejętności, sprzęt oraz warunki pogodowe w górach. Czasem lepiej zwiedzić jedynie tatrzańskie doliny, odpuścić Rysy i Giewont, ale wrócić bezpiecznie do domu.

Nowożeńcy na tle śmigłowca TOPR, bosa kobieta w panterkowej sukience na Rysach, mężczyzna robiący selfie na drabince w rejonie Orlej Perci – takie i inne zdjęcia z Tatrzańskiego Parku Narodowego od kilku dni zalewają polskie media społecznościowe. Moda na Tatry ma się dobrze, dobitnie pokazują to gigantyczne tłumy, które w trakcie długiego, sierpniowego weekendu pojawiły się na tatrzańskich szlakach

– pisze Gazeta Wyborcza.

Szlak na Kościelec [WIDEO]