Asteroida Nereus blisko Ziemi. Rozpocznie się wyścig o kosmiczne surowce?

Asteroida Nereus w tym tygodniu blisko Ziemi. NASA: obiekt potencjalnie niebezpieczny

Już w tym tygodniu asteroida Nereus zbliży się do Ziemi. Chociaż ryzyko kolizji z naszą planetą jest zerowe, to NASA uważa ją za potencjalnie niebezpieczną. Wyobraźnię naukowców i agencji kosmicznych rozpalają szczególnie surowce i minerały, które skrywa zabójcze ciało niebieskie.

Asteroida Nereus (Nereus 4660) robi wrażenie. Kosmiczna skała o jajowatym kształcie ma wysokość 330 metrów, a więc jest to obiekt o 100 metrów wyższy od Pałacu Kultury i Nauki. Co więcej, pędzi przez kosmos z prędkością 23700 kilometrów na godzinę i w tym tygodniu przeleci bardzo blisko Ziemi.

Asteroida Nereus – kosmiczne bogactwo i niebezpieczeństwo

J w sobotę 11 grudnia, to imponujące ciało niebieskie minie Ziemię. Warto zwrócić uwagę, że będzie to odległość wynosząca „jedynie” 3,86 mln km. To 10 razy więcej, niż wynosi odległość między Ziemią a Księżycem, ryzyko kolizji z planetą jest zerowe, ale i tak asteroida Nereus została sklasyfikowana przez NASA jako obiekt potencjalnie niebezpieczny (NEO, ang. Near Earth Object)

Przypominamy, że asteroida Nereus została pierwszy raz zauważona w  1982 roku. Mija ziemię co około 10 lat, ale tegoroczna odległość od naszej planety jest odległością nierejestrowaną od 20 lat. Jak na razie nie mamy się czego obawiać, jednak nasi potomkowie w 2060 roku będą mieli poważniejsze powody do obaw. Wówczas asteroida przeleci w odległości 1,2 mln km od Ziemi.

Jako NEO amerykańska agencja kosmiczna oznacza każdy obiekt, którego część orbity przechodzi blisko orbity Ziemi i który w jakimś momencie swojej drogi znajduje się w odległości mniejszej, niż 1,3 jednostki astronomicznej od Słońca (ok. 195 mln km). Z kolei jako PHO klasyfikuje się każdy szybko poruszający się obiekt, znajdujący się w promieniu 7,5 mln km od Ziemi – wyjaśnia Focus.pl.

Warto w sobotę obserwować niebo i wypatrywać asteroidy. Kolejna okazja nadarzy się dopiero w  marcu 2031 roku.

Kosmiczne surowce

Agencje kosmiczne uważnie obserwują asteroidę Nereus, a w 2003 roku została nawet wybrana jako cel japońskiej misji Hayabusa. Misja nie powiodła się, bo rakieta M-5 uległa awarii. Z pewnością będą jeszcze podejmowane próby badania asteroidy i pobranie z niej próbek skał, bo jest to prawdziwa kosmiczna żyła złota. Jak wynika z danych zgromadzonych przez Asterank, asteroida Nereus to potencjalne niklu, żelaza i kobaltu o łącznej wartości 4,71 miliarda dolarów. 

Źródło zdjęcia:

  • Asteroida Nereus blisko Ziemi. Rozpocznie się wyścig o kosmiczne surowce?: Pixabay/Buddy_Nath
Szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca powoduje zakrzepy? Ekspert EMA wskazuje "związek" Previous post Zakrzepica po szczepionce AstraZeneca. Odkryli przyczynę powikłań
Józef Stalin i historia dyktatora. Czy dzieciństwo i młodość wypaczyły mu psychikę? Next post Dlaczego Stalin jest uwielbiany w Rosji? Analiza kultu dyktatora