Gdzie spadnie chińska rakieta Długi Marsz?

Chińska rakieta Długi Marsz 5B spadnie na miasto? Naukowcy ostrzegają!

Chińscy naukowcy ostrzegają, że może dojść do katastrofy. Jeden z członów chińskiej rakiety Długi Marsz 5B może wkrótce spaść na obszary zamieszkałe, np. miasto. Chińska rakieta zagraża ludziom?

Jeden z członów chińskiej rakiety Długi Marsz 5B spadnie na ziemię. Ustalono, że prawdopodobnie nastąpi to 4 albo 5 listopada. Chiński rząd uspokaja, że ludziom nie grozi niebezpieczeństwo. Tymczasem naukowcy ostrzegają, że fragmenty rakiety mogą spaść na tereny zamieszkałe. Podkreślają, że kontrolowana trajektoria mająca rozbić się o morze lub tzw. orbitę centralną nie jest przeznaczona dla tej rakiety.  Zdaniem ekspertów, “88% populacji może czuć się zagrożene przez rakietę Długi Marsz, ale prędzej wygrasz na loterii, niż uderzy w siebie chińska rakieta kosmiczna”.

Chińska rakieta spadnie na Ziemię. Zagrożenie dla ludzi?

„Die Welt” pisze, że „trajektoria ważącego od 17 do 23 ton i długiego na ponad 30 m głównego stopnia rakiety oscyluje geograficznie między szerokością geograficzną 41 stopni na południu i 41 stopni na północy”. Jest to pas o szerokości 9000 km wokół równika . Zdaniem naukowców,  potencjalne miejsca, gdzie mogą spaść fragmenty rakiety, to Nowy Jork, Stambuł i wiele chińskich miast. Na pewno nie jest zagrożona Europa Środkowo-Wschodnia, więc Polacy mogą spać spokojnie.

Amerykański naukowiec Jonathan McDowell, przypomina, że w ostatnich trzech katastrofach chińskiego stopnia rakiety CZ-5B w dwóch przypadkach odłamki uderzyły w zamieszkane obszary. Podczas pierwszego lotu rakiety Chińska rakieta Długi Marsz 5B w 2020 spalony stopień rakiety przeleciał nad Nowym Jorkiem. Fragmenty rakiety uszkodziły wówczas domy w Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce. W lipcu 2022 roku część rakiety spadła niedaleko zamieszkanego osiedla na azjatyckiej wyspie Borneo.

Czy 4 lub 5 listopada dojdzie do katastrofy? Chiński rząd konsekwentnie bagatelizuje ewentualne zagrożenie.

Chinska rakieta Długi Marsz 5B

Długi Marsz 5B to największa chińska rakieta operacyjna. Wyniosła w kosmos ostatni z modułów ich nowej stacji kosmicznej, w chińskich mediach nazywanej Tiangong (Podniebny Pałac). Moduł Mengtian („Sny o niebiosach”) został zaprojektowany do prowadzenia eksperymentów naukowych z dziedziny fizyki płynów, spalania, materiałoznawstwa i technologii kosmicznych. 

Moduł Mentigan, zacumował na razie w tymczasowym miejscu, ale niedługo zostanie przeniesiony do właściwego pierścienia dokującego, a stacja uzyska ostateczną konfigurację – podaje antyweb.pl.

Źródło zdjęcia: