Windows aktualizacja

Windows 12 w 2024 roku? Aktualizacja 24H2, sztuczna inteligencja

System operacyjny Windows w 2023 roku czekają znaczące zmiany. Zapowiedziana została duża aktualizacja 24H2, którą okrzyknięto już “Windowsem 12”. Microsoft zaimplementuje do systemu m.in. rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Wymagania sprzętowe będą miażdżące?

Kolejna aktualizacja systemu Windows 11, tym razem o nazwie kodowej Hudson Valley. To nie będzie jedynie kosmetyka. Microsoft zamierza wprowadzić w swoim systemie operacyjnym wiele zmian oraz zaimplementować zupełnie nowe funkcje, w tym wiele opartych na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Czy jednak zapowiadana aktualizacja systemu słusznie nazywana jest “Windowsem 12”?

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook

Windows i aktualizacja 24H2. Copilot, sztuczna inteligencja i nowe funkcje

Nadchodząca aktualizacja Windowsa ma zostać wydana jeszcze we wrzesniu 2024 rou jako Version 24H2 lub 2024 Update, zastępując wersję 23H2 (Sun Valley 3). Windows Central obiecuje m.in. poprawę wydajności Windowsa i większe bezpieczeństwo. Znaczące usprawnienia systemu ma zagwarantować sztuczna inteligencja nowej generacji. Jak dodaje Komputer Świat, “Microsoft testuje już niektóre nowości z nadchodzącej aktualizacji w ramach Canary Channel w programie Windows Insider”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Moda na samochody elektryczne mija. “Producenci aut w pułapce”

Wiadomo również, że Microsoft planuje zaktualizować program Copilot. Zacznie od takich zmian jak przeniesienie samego przycisku Copilot w prawy róg paska zadań. Ma to ułatwić dostęp do funkcji. Nieoficjalnie mówi się, że Copilot będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, zapewniając m.in. trafniejsze wyszukiwanie i większą produktywność aplikacji. Takie rozwiązanie zostanie zaimplementowane również do Snap Layouts w celu identyfikowania często łączonych aplikacji i ich automatycznego sugerowania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koniec mediów społecznościowych? Nowe badania i przyszłość social mediów

Nowością w Windowsie ma być m.in. możliwość kompresowania plików do archiwów 7zip i TAR, możliwość korzystania z połączonego telefonu jako kamery internetowej, przeglądanie i edycja metadanych plików PNG, lista Wi-Fi w panelu Szybkich ustawień z nowym przyciskiem odświeżania oraz poprawiona wydajność panelu Szybkich ustawień. Dostaniemy także nowy tryb “Oszczędzanie energii”, który ma zastosowanie zarówno do laptopów jak i komputerów stacjonarnych. Co więcej, interfejs Windowsa ma stać się “żywiony, interaktywny, responsywny, nowoczesny”.

Dodano też wiele elementów sterujących zasilaniem do obszaru Zasilanie i bateria w nowoczesnej aplikacji Ustawienia. Można teraz ustawić skutek zamknięcia pokrywy i naciśnięcia przycisku zasilania czy skonfigurować, kiedy komputer przejdzie u stan uśpienia. Wcześniej te ustawienia można było znaleźć tylko w klasycznej wersji Panelu sterowania.

– wyjaśnia Komputer Świat.

Mirosoft sporo da, ale sporo także zabierze. Wraz z nową aktualizacją Windowsa nadchodzi koniec preinstalowanych aplikacji. Z systemu znikną Cortana, Poczta, Kalendarz, Mapy, Osoby oraz Filmy i telewizja. W kolejnych aktualizacjach zniknie także Wordpad.

Windows 12 w 2024 roku? Wymagania sprzętowe “dla wybranych”

Skąd informacje o tym, że nowa aktualizacja to tak naprawdę Windows 12? Jason Chen z Acera oraz Barry Lam z Quanta wzięli udział w wydarzeniu o nazwie Taiwan Medical Technology Exhibition. Mowa tam była m.in. o nowych PC-tach AI (prawdopodobnie modele z układami Meteor Lake, które mają mieć specjalny akcelerator AI), które mają zadebiutować w 2024 roku. To właśnie wraz z nowymi komputerami miałby zadebiutować Windows 12.

Jak zwraca uwagę Chip.pl, w Active Directory (AD) pojawiła się nowa polityka grup dla Delegated Managed Service Account (DSMA). Wymaga ona użytkowania Windows 11 24H2, czyli edycji systemu, jakiej jeszcze nie ma. Co więcej, na kanale Office LTS (Long-Term Service) pojawiła się informacja “New Windows Client”, czyli nowy klient Windows. 

Niektóre plotki sugerują, że ze względu na ilość i rodzaj nowych funkcji wykorzystujących sztuczną inteligencję nowej generacji, aktualizacja ma być wydana jako Windows 12. Jednak pomimo tych spekulacji, większość źródeł wskazuje, że 24H2 faktycznie będzie ogromną aktualizacją, ale wciąż dla systemu Windows 11

– pisze Komputer Świat.

Być może aktualizacja 24H2 i premiera Windowsa 12 odbędą się równolegle. A to dlatego, że nowy system operacyjny ma być jedynie “dla wybranych”.

Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji oznaczają wysokie wymagania sprzętowe. Jednocześnie Microsoft zdaje sobie sprawę, że Windows 11 nie spełnił oczekiwań. Działa tylko w 26,5 proc. komputerów z Windows na rynku. Rynek zdominowany jest przez Windows 10, który jest zainstalowany na 67 proc. pecetów.

W przypadku premiery Windows 12 można założyć, że nowy system stosunkowo szybko odbierze użytkowników Windowsa 11, ale niekoniecznie Dziesiątki. Aktualny pozostaje bowiem problem z TPM 2.0, a część użytkowników po prostu nie chce kupować nowego komputera tylko z tego powodu – podsumowuje portal Dobre Programy.

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook

Źródło: Komputer Świat, CentrumXp, Chip.pl, Dobreprogramy.pl