Start rakiety Falcon 9 - NASA i SpaceX odniosą kosmiczny sukces?

NASA i Elon Musk wyślą ludzi w kosmos. Historyczna misja kosmiczna

Eksploracja kosmosu będzie kontynuowana. Rusza przełomowa załogowa misja kosmiczna SpaceX Demo-2 i będzie to pierwszy taki całkowicie komercyjny projekt. Czy NASA i Elon Musk zapoczątkują nową erę podróży kosmicznych?

USA znowu planuje załogowe loty w kosmos na własną rękę. Co więcej, wydarzy się to już 27 maja, bo wtedy NASA i firma SpaceX zamierzają na rakiecie Falcon 9 wynieść w przestrzeń okołoziemską pojazd Crew Dragon. Załogę będą stanowili astronauci z agencji kosmicznej płk. Doug Hurley oraz płk. Robert Behnken.

NASA, SpaceX i misja w kosmosie

Jeśli wszystko się powiedzie, będzie to pierwsza w historii kosmiczna misja załogowa NASA, którą zrealizuje prywatna firma. Celem ma być dotarcie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Rakieta Falcon Nine i pojazd Crew Dragon zostały zbudowane przez firmę SpaceX, a koszt misji szacowany jest na 62 miliony dolarów. Musk podkreśla, że gdyby wykorzystano technologię konkurencyjnych firm takich jak United Launch Alliance i Arianespace, misja kosztowałyby 165 milionów dolarów. Dla porówniania, informatyzacja ZUS kosztowała 3 miliardy złotych, a rocznie utrzymanie systemu pochłania ok. 800 mln złotych.

Amerykańskie media już piszą o sukcesie, bo wydawało się, że gdy NASA zakończyła program promów kosmicznych, marzenia o podboju kosmosu na własną rękę legły w gruzach. Amerykańscy astronauci byli zdani na statki załogowe Sojuz.

Start rakiety Falcon 9 nastąpi z platformy 39 w Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy’ego na przylądku Canaveral. To nie przypadek, bo właśnie stamtąd startowały historyczne misje Apollo.

Zanim astronauci z misji Apollo dotarli na Księżyc, musieli przejść przez specjalne drzwi. Podczas misji, która ruszy 27 maja, znowu użyjemy tych samych drzwi – zapowiada NASA na Twitterze.

Próbny lot w kosmos

Misja ma duże szanse powodzenia. W marcu została przeprowadzona już pierwsza próba. Pojazd Crew Dragon doleciał na stację ISS z manekinem Ripley na pokładzie i po 6 dniach wylądował w Atlantyku. Jak podaje “The Verge”, Dragon jest zaprawiony w boju, bo służył przez lata do transportowania sprzętu i zapasów na stację kosmiczną.

Misja kosmiczna SpaceX Demo-2 – najważniejsze fakty i informacje:

Źródło zdjęcia: