Obrączkowe zaćmienie Słońca

Dzisiaj obrączkowe zaćmienie Słońca. Gdzie i o której oglądać?

Wielkie wydarzenie nie tylko dla osób pasjonujących się obserwacją nieba. W niedzielę 21 czerwca nastąpi wyjątkowe zjawisko astronomiczne: obrączkowe zaćmienie Słońca. Podajemy informacje gdzie i o której obserwować. Niestety, w Polsce będzie je bardzo trudno zauważyć. No chyba, że rzucicie wszystko i pojedziecie w Bieszczady…

Gdzie i jak obserwować obrączkowe zaćmienie Słońca w Polsce? Niestety, mamy złą wiadomość – będzie w naszym kraju praktycznie niewidoczne. Aby obserwować to zjawisko, trzeba przebywać w południowo-wschodniej części Bieszczadów w części obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego “Przełęcz Użocka”. Jednak nawet tam widoczne będzie zaćmienie częściowe o bardzo małej fazie. Najlepiej widoczne będzie na obszarze Afryki Środkowej, Półwyspu Arabskiego, Pakistanu, Indii, Tybetu, Chin i Tajwanu.

Obrączkowe zaćmienie Słońca
Zdjęcie obrączkowego zaćmienia Słońca

W przypadku Polski zaćmienie będzie niewidoczne, z jednym małym wyjątkiem: na południowo-wschodnim krańcu Bieszczadów będzie można zobaczyć zaćmienie częściowe o fazie 0,006. Rozpocznie się ono o godz. 7:38, a zakończy o 7:53 – podaje Onet.pl.

Obrączkowe zaćmienie Słońca 2020 – na czym polega?

Obrączkowe zaćmienie Słońca następuje, gdy Księżyc nie zasłania Słońca w całości. Pojawia się wówczas wokół niego obrączka z czarnym dyskiem Księżyca po środku. Może się wydawać, że Słońce tworzy wokół niego idealny pierścień. Jak dodaje Radio ZET, gdy Ziemia znajduje się w pobliżu peryhelium, a Księżyc blisko apogeum – obrączka jest gruba.  Im bardziej zbliżone są rozmiary kątowe Księżyca i Słońca, tym obrączka jest cieńsza.

Rodzaje zaćmienia Słońca:

  • Całkowite zaćmienie Słońca.
  • Obrączkowe zaćmienie Słońca.
  • Częściowe zaćmienie Słońca.
  • Hybrydowe zaćmienie Słońca.

Astronomiczne lato 2020 i obserwacje nieba

Lato astronomiczne 2020 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie jeśli chodzi o obserwacje nieba. Będzie można dostrzec m.in. przeloty Międzynarodowej Stacji Komicznej. Trójkąt Letni, rój meteorów – Perseidów, a do tego dobrze widoczne będą planety.

W letnie wieczory naszą uwagę mogą przykuć 3 jasne gwiazdy, tzw. Trójkąt Letni. W jego skład wchodzą Wega z gwiazdozbioru Lutni, Deneb z konstelacji Łabędzia i Altair z gwiazdozbioru Orła. Asteryzm ten (charakterystyczny układ gwiazd, ale niezaliczany do oficjalnych gwiazdozbiorów) będzie bardzo dobrze widoczny na letnim niebie przez kolejne miesiące – pisze Wprost.pl.

Źródło zdjęcia:

  • Zdjęcie obrączkowego zaćmienia Słońca: Facebook/Astrofotografia.pl/Fabrizio Melandri (Facundo Argentyna).
  • Obrączkowe zaćmienie Słońca: A Owen from Pixabay