Start rakiety Falcon 9 - NASA i SpaceX odniosą kosmiczny sukces?

Elon Musk ujawnia kiedy nastąpi kolonizacja na Marsie. Statek Starship już powstaje!

Elon Musk i SpaceX coraz śmielej planują eksplorację kosmosu. Księżyc i baza Artemis to tylko pierwszy przystanek, bo głównym celem jest Mars. Po sukcesie startu rakiety Falcon 9, miliarder ujawnia kiedy będzie można zamieszkać na Marsie i jak człowiek tam dotrze. Podbój kosmosu staje się faktem, a statek kosmiczny Starship już powstaje!

Niedawno nastąpił udany start rakiety Falcon 9 i kapsuły Crew Dragon, a Elon Musk i jego firma SpaceX już zapowiadają kolejne loty w kosmos. Miliarder ujawnił, że jego najważniejszym priorytetem jest obecnie statek kosmiczny Starship, który umożliwi osiedlenie się na Marsie. Czy to odległa przyszłość i jedynie wizje rodem z literatury science fiction? Nic z tych rzeczy! Musk zapowiada start nowego statku kosmicznego już w 2022 roku. Wtedy ruszą misje kosmiczne mające zapewnić dostawy produktów i surowców na Czerwoną Planetę, by móc tam zamieszkać. Według obecnych prognoz, do 2050 roku Mars będzie już zamieszkany przez ludzi.

Statek kosmiczny Starship i lot na Marsa

Starship to olbrzymi statek kosmiczny, który SpaceX buduje obecnie w swoim ośrodku w Boca Chica w Teksasie. Elon Musk zapowiedział, że ten przełomowy środek transportu zabierze w przestrzeń kosmiczną 100 ludzi i 150 ton ładunku. SpaceX wyprodukuje 1000 takich statków kosmicznych. Jednak zdaniem Muska już kilkanaście wystarczy, by przewieźć surowce wystarczające do zbudowania bazy na Marsie.

Statek kosmiczny Staraship
Ośrodek SpaceX w Boca Chica w Teksasie. To tutaj powstaje statek kosmiczny Starship

SpaceX i podróż na Marsa – kiedy pierwszy lot?

Jak ujawnia Metro.co.uk, Musk wysłał wiadomość do pracowników SpaceX, w której napisał, że Starship to obecnie ich najważniejsze zadanie, wiec mają maksymalnie przyspieszyć pracę. Drugim priorytetem jest zapewnienie bezpiecznego powrotu na Ziemię kapsule Dragon. To istotne, bo jak podają media, jeśli amerykański rząd będzie teraz płacił za transportowanie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), to Mars finansowo bardzo szybko będzie w zasięgu ręki.

Co ciekawe, Musk na Twitterze przypomina, że musi spieszyć się z projektem, bo Ziemia ma mało czasu. Ostrzega, że za miliardy lat Słońce się wypali i eksploduje. Media zwracają jednak uwagę, że wówczas na Marsie również nie będzie bezpiecznie, ale znając rozmach Muska, gdy nastąpi „wielki wybuch”, będziemy już na krańcach wszechświata.

Pozostaje pytanie, kto będzie mógł zamieszkać na Marsie. Media przypominają wypowiedź Elona Muska z 2018 roku. Zapewnił wówczas, że Czerwona Planeta nie będzie jedynie azylem dla bogatych.

Źródło zdjęcia:

  • Ośrodek SpaceX w Boca Chica w Teksasie. To tutaj powstaje statek kosmiczny Starship: Twitter/Elon Musk
  • Start rakiety Falcon 9 – NASA i SpaceX odniosą kosmiczny sukces?: Tumisu from Pixabay