Chiny zapowiadają teleskop Xuntian i przełom w badaniach kosmosu i wszechświata. Zaczyna się nowa era kosmicznej eksploracji?

Chiny zapowiadają teleskop Xuntian. Nowa era obserwacji kosmosu

Chiny ostro biorą się za podbój i eksplorację kosmosu. Chińczycy wygrają kosmiczny wyścig z USA? Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna zapowiedziała, że wystrzeli w kosmos teleskop Xuntian, który będzie miał 300-krotnie większe pole widzenia niż Teleskop Hubble’a.   

Eksploracja kosmosu wchodzi w nową erę. Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna zapowiedziała, że wkrótce wystrzeli na orbitę okołoziemską teleskop Xuntian nazywany również Chinese Survey Space Telescope i Chinese Space Station Telescope (CSST) . Ma skanować przestrzeń kosmiczną z niezwykłą dokładnością. Teleskop Jamesa Webba nie zostanie przez niego zdeklasowany, ale będzie miał 300-krotnie większe pole widzenia niż Teleskop Hubble’a, którzy od ponad 30 lat dostarcza nam niezwykłe zdjęcie kosmosu.

Teleskop Xuntian i Chiny w kosmosie

Chińczycy zapowiedzieli, że teleskop Xuntian będzie znajdował się bardzo blisko Ziemi, okrążając ją w synchronizowaniu z trajektoriami chińskiej stacji kosmicznej. Będzie znajdował się w okolicach 400 km nad powierzchnią Ziemi. Wstępnie szacuje się, że teleskop będzie dostarczał informacji o wszechświecie przez co najmniej 10 lat. Liczne źródła podają, że Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna za pomocą teleskopu będzie głównie pozyskiwała dane do badań naukowych.

Xuntian o wielkości autobusu i wadze 10 ton będzie składał się z pięciu aparatów obserwacyjnych. Aparatura teleskopu będzie zbliżona do tej na Hubble’u, ale pole widzenia będzie 300 razy większe. Dzięki temu obiekt w ciągu 10 lat zdoła zeskanować aż 40 proc. nieba – podaje Focus.pl.

Zapowiedziano, że teleskop Xuntian zostanie wyposażony w zwierciadło o średnicy dwóch metrów oraz pięć specjalistycznych odbiorników, które będą rejestrować zbierane przez nie promieniowanie optyczne. Masa teleskopu wyniesie 10 ton.

Zanim jednak teleskop Xuntian znajdzie się na orbicie, Chiny muszą najpierw odpowiednio przygotować swoją stację kosmiczną, która umożliwi działanie teleskopu oraz jego przyszłe modernizacje.  Jak wynika z komunikatu prasowego, nowy chiński teleskop rozpocznie obserwację nieba już w 2024 roku. Ewentualne naprawy i usprawnienia teleskopu będą tańsze i znacznie łatwiejsze ze względu na bliskie położenie względem stacji kosmicznej.

Źródło zdjęcia:

  • Chiny zapowiadają teleskop Xuntian i przełom w badaniach kosmosu i wszechświata. Zaczyna się nowa era kosmicznej eksploracji?: Twitter