Naukowcy wyślą wiadomość w kosmos. Jeśli kosmici odbiorą sygnałł to posłuchają muzyki

Wyślą wiadomość w kosmos. Zaskakująca treść i konkretny adres

Co prawda Edyta Górniak twierdzi, że ma kontakt z kosmitami, ale naukowcy stawiają na tradycyjne metody poszukiwania życia w kosmosie. Ogłosili, że w 2022 roku zostanie wysłana nietypowa wiadomość w kosmos. Co więcej, są pewni, że jeśli w układzie planet krążących wokół gwiazdy zwanej TRAPPIST-1 znajduje się inteligentna cywilizacja pozaziemska, to „odpowie wkrótce”.

Czy kosmici istnieją i zamieszkują w układzie planet krążących wokół gwiazdy zwanej TRAPPIST-1? Naukowcy zrzeszeni w ramach METI (Messaging Extra-Terrestrial Intelligence) ogłosili, że 4 października 2022 roku wyślą specjalną wiadomość w kosmos pod wspomniany adres oddalony o 39 lat świetnych od Ziemi. Wyjaśnili, że we wspomnianym w układzie znajduje się 7 planet, z czego 3 zalicza się do tzw. strefy zamieszkiwalnej (Goldilocks zone). Woda prawdopodobnie utrzymuje się na nich w stanie ciekłym, co może umożliwić ewolucję życia.

Wiadomość w kosmos. Kosmici posłuchają muzyki

Wiadomość w kosmos zostanie wysłana z położonej w południowej Anglii stacji Goonhilly Earth Station. Co konkretnie otrzymają kosmici w wiadomości z Ziemi? Astronomowie ujawnili, że będą składały się na nią informacje o układzie okresowym zakodowane w kodzie binarnym, zapis liczb oraz dane dotyczące struktury atomu, muzyka, a także poradniki mające na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń środowiskowych.

Naukowcy chcąc mieć pewność, że wiadomość zostanie odebrana w całości, naukowcy wyślą ją w czterech różnych fazach na tej samej częstotliwości. Dzięki serii błysków radiowych potencjalni odbiorcy będą mogli zrozumieć, że komunikat nie ma naturalnego pochodzenia – takie błyski nie występują bowiem w znanych nam źródłach radiowych – informuje Chip.pl.

Jaką muzykę usłyszą kosmici jeśli odbiorą wiadomość z Ziemi? Poznają klipy z festiwalu muzycznego Stihia, którego motywem przewodnim jest katastrofa środowiskowa związana z kurczeniem się Morza Aralskiego. Oprócz tego usłyszą “Ode 1. Ode to the Herald of God. A Beauty of the Earth” (Eduard Artemyev) oraz “Journey Through the Asteroid Belt” (The Comet is Coming).

Jak podaje New Scientist, wiadomość dotrze do potencjalnych adresatów za 39 lat. Zdaniem naukowców, jeśli w układzie TRAPPIST-1 są inteligentne formy życia i odpowiedzą, to wiadomość zwrotną otrzymamy za 80 lat.

Układ planetarny TRAPPIST-1 jest dla nas wyjątkowy pod tym względem, że wszystkie odkryte tam planety są planetami typu Ziemi. Jak dotąd większość odkrywanych przez nas planet pozasłonecznych była gazowymi olbrzymami. Krążą one bardzo blisko swojej gwiazdy i trzy z nich powinny mieć warunki cieplne pozwalające na istnienie tam wody w postaci ciekłej. Czy tak jest pewności niestety nie mamy – wyjaśnia Uniwersytet Wrocławski.

Czy kontakt z kosmitami jest bezpieczny? Hawking ostrzegał

Czy wysłanie takiej wiadomości w kosmos jest bezpieczne? Jak ostrzegał Stephen Hawking, lepiej abyśmy nigdy nie nawiązali kontaktu z pozaziemską cywilizacją, bo “będziemy jak Indianie” i zostaniemy skolonizowani.

Wielu naukowców nie podziela obaw Stephena Hawkinga. Twierdzą, że jeśli istnieją obce zaawansowane cywilizacje, to już dawno wiedzą o naszej obecności, bo przecież wysyłamy w kosmos mnóstwo sygnałów (np. radio, telewizja). Już dawno zdradziliśmy naszą lokalizację. Jak uspokaja Seth Shostak na łamach „The Guardian”, jeśli kosmici chcieliby i mogliby nas podbić, już dawno by to zrobili. Wielu naukowców zapewnia, że kosmiczne odległości skutecznie chronią nas przez ewentualnymi wrogimi kosmitami.

Źródło zdjęcia:

  • Naukowcy wyślą wiadomość w kosmos. Jeśli kosmici odbiorą sygnałł to posłuchają muzyki: Pixabay/WikiImages