Stephen Hawking ostrzegał - kosmici mogą podbić i skolonizować Ziemię?

Czy kosmici to dla Ziemi zagrożenie? Stephen Hawking: “będziemy jak Indianie”

Stephen Hawking zmarł w 2018 roku, ale pozostały po nim pasjonujące teorie i wypowiedzi. Jednym z tematów, który często poruszał, byli kosmici i życie w kosmosie. Zdaniem Hawkinga lepiej, by pozaziemska cywilizacja nigdy nie odnalazła naszej planety.

Stephen Hawking i jego teorie wciąż budzą ogromne emocje. Czy kosmici istnieją? Legendarny astrofizyk był pewien, że kosmici istnieją, na co wskazują obliczenia matematyczne, rozmiar wszechświata i liczba galaktyk. Uznawanie nas za jedyne życie w kosmosie uważał za aroganckie i nierozsądne. A co jeśli pewnego dnia otrzymamy sygnał z kosmosu? Powinniśmy być bardzo ostrożni. Zdaniem Hawkinga, popełniamy błąd szukając życia poza Ziemią i próbując się z nim skontaktować, ponieważ nie wiemy czego się spodziewać po obcych. Mogą uznać nas za gatunek słaby i idealny do podbicia.

Stephen Hawking i kosmici – czy pozaziemskie cywilizacje to zagrożenie dla Ziemi?

Hawking ostrzegał, że kosmici mogą stanowić dla nas ogromne zagrożenie. W 2010 roku w dokumencie „Into the Universe with Stephen Hawking”  ostrzegał, że spotkanie ludzi z kosmitami może się źle skończyć. Jego zdaniem, jeśli obcy odwiedzą Ziemią, mogą mieć złe zamiary.

Stephen Hawking sądził, że jeśli zaawansowana cywilizacja odwiedzi Ziemię, to będą to prawdopodobnie „kosmiczni nomadzi chcący skolonizować lub podbić planety”. W 2016 roku w “Stephen Hawking’s Favorite Places” powiedział natomiast, że jeśli kosmici przybyliby na Ziemię, moglibyśmy skończyć jak Indianie po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, a wszyscy wiemy, że ta historia nie skończyła się dla nich dobrze. Możemy zostać nie tylko podbici, ale zabójcze mogą również okazać się dla nas kosmiczne choroby.

Podbijanie planet to dla nich dogodna taktyka. Każda nowa planeta to nowe surowce, które pozwalają zbudować nowe statki i wyruszyć w dalszą drogę. Kto wie, jakie cele oni sobie stawiają – mówił Hawking.

Jak zwraca uwagę National Geographic, Hawking ostrzegał przed spotkaniem pozaziemskiej cywilizacji, ale jednocześnie wspierał dążenia, by do tego doszło. Anganżował się w projekt Breakthrough Starshot, którego celem było wysłanie małego statku kosmicznego w okolice Alfa Centauri.

Czy kosmici o nas wiedzą?

Wielu naukowców nie podziela obaw Stepehena Hawkinga. Twierdzą, że jeśli istnieją obce zaawansowane cywilizacje, to już dawno wiedzą o naszej obecności, bo przecież wysyłamy w kosmos mnóstwo sygnałów (np. radio, telewizja). Już dawno zdradziliśmy naszą lokalizację. Jak uspokaja Seth Shostak na łamach „The Guardian”, jeśli kosmici chcieliby i mogliby nas podbić, już dawno by to zrobili. Wielu naukowców zapewnia, że kosmiczne odległości skutecznie chronią nas przez ewentualnymi wrogimi kosmitami.

Sztuczna inteligencja groźniejsza niż kosmici?

Jednocześnie Hawking ostrzegał, że nie musimy szukać zagrożenia w kosmosie, bo największe niebezpieczeństwo dla ludzkości rozwija się tuż pod naszym nosem. Jego zdaniem, sztuczna inteligencja może doprowadzić do zagłady ludzi, którzy m.in. ze względu na swoją powolną biologiczną ewolucję, nie są w stanie konkurować z AI.

Źródło zdjęcia: