Nowy organ w ciele człowieka - zmieni życie osób chorych na nowotwory?

Odkryli nowy organ w ciele człowieka – “gruczoły rurkowe” [WIDEO]

Anatomia człowieka bez tajemnic? A jednak! Holenderscy naukowcy ogłosili, że odkryli nowy organ w ciele człowieka i był dosłownie tuż pod naszym nosem. Okazuje się, że mamy w przedniej części głowy nieznane dotąd gruczoły ślinowe, określone jako “gruczoły rurkowe” (tuburial glands). Może to być przełom w medycynie i dobra wiadomość dla osób chorych na nowotwory głowy i szyi.

Podręczniki do anatomii do poprawy! Jak podaje CNN Health, naukowcy z Holandii odkryli niezauważone do tej pory gruczoły. Na łamach “Radiotherapy and Oncology” można przeczytać, że zlokalizowali je przypadkiem za pomocą specjalnej aparatury do wykrywania guzów. Nagle dwa obszary w głowie chorych niespodziewanie się zaświeciły. Medonet.pl wyjaśnia, że to nowy zespół gruczołów ślinowych (ślinianek) umieszczonych w tylnej części nosogardzieli pod podstawą czaszki.

Nowoodkryty narząd jest czwartą parą głównych gruczołów ślinowych, zlokalizowanych za nosem i nad podniebieniem, blisko środka ludzkiej głowy. Zyskał już nazwę “gruczoły rurkowe” lub “gruczoły trąbkowe” (tuburial glands). Gruczoły te prawdopodobnie produkują wydzielinę i nawilżają górną część gardła za nosem i ustami.

Nowy organ w ciele człowieka – “gruczoły rurkowe”

Aby upewnić, że to nie anomalia, medycy przeprowadzili badania u 100 osób leczonych przez nich na nowotwór gruczołu krokowego. Nowy organ potwierdzono u wszystkich z nich, chociaż odkrywcy początkowo byli dość sceptyczni. Radiolog-onkolog Wouter Vogel, który zajmował się wspomnianymi badaniami, przypomina, że człowiek ma 3 główne pary gruczołów ślinowych (ślinianki przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe), ale są ulokowane w zupełnie innym miejscu. Istnieje również około tysiąca mniejszych gruczołów, rozmieszczonych w całej jamie ustnej i przewodzie pokarmowym. Są one jednak zbyt małe, by dało się je dostrzec bez mikroskopu.

Szefem badań jest chirurg Matthijs H. Valstar z The Netherlands Cancer Institute, specjalizujący się w leczeniu nowotworów w rejonie szyi i głowy. Jak sam przyznał, nie mógł uwierzyć, że w 2020 roku da się jeszcze odkryć u człowieka nową część ciała. Potwierdził, że potwierdzono ją u wielu osób, ale niezbędne są kolejne badania, teraz głównie na kobietach.

Nowe gruczoły ślinowe u człowieka

Jak opisuje CNN Health, nowoodkrytych gruczołów nie da się zauważyć za pomocą za tradycyjnego prześwietlenia lub rezonansu magnetycznego. Udało się je odnaleźć za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej – PSMA PET/ CT. Jest to metoda precyzyjnego obrazowania raka gruczołu krokowego

Autorzy badania zapewniają, że odkrycie zmieni medycynę. Może to być przełom dla pacjentów z nowotworami szyi i głowy, jak np. guzy gardła lub języka. Naukowcy podejrzewają, że gruczoły te mogą być przyczyną powikłań u pacjentów poddawanych radioterapii, ponieważ są nieświadomie niszczone podczas leczenia. Znając lokalizację nowych gruczołów, będzie można uniknąć ich uszkodzenia i zmniejszyć efekty uboczne radioterapii.

Naukowcy podejrzewają, że gruczoły te mogą być przyczyną powikłań u pacjentów poddawanych radioterapii. Promieniowanie może bowiem uszkodzić je, prowadząc do problemów z jedzeniem, połykaniem, mówieniem – wyjaśnia medonet.pl.

Nowy organ w ciele człowieka [WIDEO]

Źródło zdjęcia: